Reklama
Dnes je úterý 03.08.2021     svátek má Miluše

Trápí vašeho psa prostata?

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

2.8.2020 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
MVDr. Pavel Bártík

Pes – samec, má jedinou přídatnou pohlavní žlázu - prostatu, která je uložena v přední části pánve, těsně za močovým měchýřem. Prostata je symetrický orgán, rozdělený na dva laloky.

Se zvyšujícím se věkem dochází u psů k jejímu zvětšování, tzv. hyperplazii.

Klinické studie prokázaly, že problém zvětšení prostaty postihuje až 80% psů starších pěti let. Ve věku 12 let již postihuje hyperplazie prostaty téměř 90% psů. Není to tedy problematika výhradně lidská. Prostata může nepříjemně potrápit i vašeho mazlíčka.

Jaké jsou klinické příznaky benigní hyperplazie prostaty? Jak poznáte, že prostata trápí zrovna vaše zvíře?

U psa se může objevit obtížné močení, močení po kapkách či samovolné ukapávání moči z močové trubice. Někdy se objevuje i krev v moči. Typické jsou opakující se záněty močového měchýře. Dále se mohou objevit potíže při chůzi, projevující se až kulháním. Bohužel, při časných změnách na prostatě nemusí docházet k žádným projevům onemocnění prostaty.

Diagnostika zvětšené prostaty se provádí dvěma způsoby.

1. Rektálním vyšetřením - jedná se však o vyšetření spíše orientační.

2. Nejlepší metodou je vyšetřit celou prostatu ultrazvukovým přístrojem, kdy můžeme zkontrolovat pohodlně a bezbolestně celou prostatu, včetně její vnitřní struktury. Po tomto vyšetření je i následná diagnóza onemocnění prostaty významně přesnější.

Dá se odhalit jak prosté zvětšení prostaty, tak i přítomnost cyst a abscesů, zvápenatění jednotlivých ložisek, a tím přítomnost zhoubného nádoru - karcinomu.
Jaké jsou možnosti v léčení hyperplazie prostaty u psa? Existují dvě metody. První je radikálnější a trvalé řešení – kastrace psa. Někteří majitelé tuto možnost odmítají, i když je z dlouhodobého hlediska účinnější.

Jestliže odstraníme z těla zdroj produkce testosteronu, pak se prostata velice rychle sama zmenší do své fyziologické velikosti.

Druhou možností je podávání léčiv. Jedná se o dvě kúry ročně, kdy majitel psovi podává každý den jednu tabletku po dobu 7 dní.

Obtíže poté během 14 - 21 dní vymizí. Lék způsobí, že se prostata zmenší. Nevýhodou je jeho vyšší cena a nutnost doživotního podávání.

I zde platí, že nejdůležitější je prevence. Pokud máte doma psa staršího pěti let, určitě mu nechte prostatu pravidelně každý rok sonograficky překontrolovat.

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net