Reklama
Dnes je čtvrtek 25.04.2024     svátek má Marek

Na zahrádce

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

V našem malém letním seriálu vám představíme bylinky. Nejen jejich zpracování, ale i recepty.

Pokud máte chuť pěstovat bylinky, je dobré vědět, jak s nimi správně zacházet.

V červenci můžete opakovaně vysévat kerblík, který upřednostňuje vlhčí stanoviště a polostín. Do řádků vzdálených asi 25 cm vysévejte semena každé 2 cm.

Výsev můžeme v průběhu roku několikrát opakovat. Vysévat můžete i anděliku, brutnák lékařský, koriandr, kopr, libeček a naťovou petržel. Bylinnými řízky lze množit pelyněk, levanduli, mateřídoušku, šalvěj a rozmarýnu.

Čerstvé listy bazalky můžete sklízet po celou vegetační dobu. Na sušení sklízejte nať na počátku kvetení a sušte při teplotě do 35 °C. Naťový celer postupně vytvoří bohatou růžici jemných aromatických listů. Průběžně sklízejte listy pro okamžité použití, na sušení až na podzim.

I listová petržel je již v červenci dost rozrostlá pro sklizeň. Zpočátku trhejte jen jednu nebo dvě snítky, aby řádně narostla pro sušení a zamražení.
Sklizenou nať sušte ve stínu či polostínu, v sušičkách do teploty maximálně 40 °C. Po sklizni celer i petrželku vydatně zalejte a přihnojte plnohodnotným hnojivem. Podpoříte tím tvorbu a růst nových listů. Odřezávejte plně vyvinuté listy s řapíky a dávejte pozor, abyste nepoškodili základ, z něhož rostliny znovu obrostou.

Pokud jste si vysadili masíček lékařský, heřmánek nebo anýz, můžete už začít postupně sklízet i tyto bylinky. U anýzu sbírejte postupně šedozelené okolíky těsně před dozráním, pozor, při přezrání vypadávají semena. Dosouší se ve snopcích při teplotě do 35 °C. Pak je vydrolíte a skladujete v suchu a temnu.

V červenci nastává doba sklizně natě vrbovky, a to krátce před květem a během něj. Nať vždy odřízněte v půli, aby rostlina znovu obrazila. Sušte na teplém stinném místě. Kvete od července do září.

Další bylinka léta je saturejka. Nať se sklízí, jakmile je alespoň 30 cm vysoká a v plném květu. Odřezávejte tak 15 cm nad zemí. Suší se ve slabé vrstvě a každý den obrací.

Tím docílíte, že si zachová světle zelenou barvu. V sušárnách sušíme při teplotě do 30 až 35 °C.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net