Reklama
Dnes je pondělí 23.11.2020     svátek má Klement

Radary na Hosově posvětili zastupitelé

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

Od podzimu začnou měřit rychlost radary na Hosově. Rozpočtové opatření na zakoupení příslušenství k radarům schválili jihlavští zastupitelé. 
Jedná se o nepřehledný úsek na silnici II/602 s velkým rizikem nehod. Možnost kolizních situací ještě zvyšují linkové autobusy zastavující u Hosova, kdy pasažéři musí přecházet nebezpečný úsek silnice. 
„Pokud vše půjde podle plánu, tak bychom tam měli od 1. října měřit,“ informoval již dříve jihlavský radní Jaroslav Vymazal (ODS). 


Schválení bodu předcházela diskuze zastupitelů. Paradoxní na ní bylo, že své námitky proti měření vznesli z velké části Vymazalovi straničtí kolegové, zastupitelé Vítězslav Schrek a Jaroslav Huňáček. 
Schreka mrzí, že město ve spolupráci s Policií ČR nenabízí lepší řešení než restrikci. 


„Upozorňuji, že to není dlouhodobě dobré řešení, protože to rozděluje úseky ve městech na ty, kde se má nebo musí rychlost dodržovat a tam, kde se prostě nemusí dodržovat,“ argumentoval Schrek. 
Jako příklad uvedl radary při vjezdu a výjezdu do Prahy. „Všichni Pražští vědí, kde ty radary jsou, tak jedou 50 nebo 80 kilometrů v hodině a tam, kde vědí, že radary nejsou, tak prostě všichni jezdí 130,“ poznamenal. 
Jako možné řešení navrhl osvětlený přechod se zpomalovacími značkami, který je například v Heleníně. 
„Měřením rychlosti snížíme riziko a počet těch, kteří tam jezdí rychle, ale situaci to nevyřeší,“ poznamenal. 

Využijí kamerový systém z dálnice
Na Hosově kromě instalace kamer budou také upravovat osvětlení a zastávky. Celkové náklady město vyjdou na 1,7 milionů korun. 
„Proč se ta kamera nebo úsekové měření nevyndá z tunelu, protože tam jsme si už nahrabali dost a nedá se na Hosov? Proč musíme kupovat nový systém? Prý máme ještě jeden v záloze,“ chtěl vědět Jaroslav Huňáček. 
Podle Vymazala však město využije kamery, kterými se dříve měřila rychlost na dálnici u Jihlavy. 


„Čtyři kamery máme na skladu, takže k nim je potřeba přikoupit dva rozdělovníky,“ vyjádřil se radní. 
Osadní výbor v Hosově má ve své kompetenci jihlavský radní Libor Kuchyňa (Fórum Jihlava). Ten sdělil, že o úsekové měření radary požádala právě samospráva této části Jihlavy. 
„Hledali jsme několik řešení a věřím, že dlouhodobě se tam podaří nalézt vhodnější řešení než je měření rychlosti radary, ale tohle se jevilo jako nejrychlejší,“ vysvětlil Kuchyňa. 
V následném hlasování se pro zakoupení příslušenství k radarům vyjádřilo 27 z celkem 34 přítomných zastupitelů z řad koalice i opozice. 


Proti byl Jan Jiřiště (ANO). Hlasování se zdrželo šest zastupitelů - Magdaléna Skořepová, Jiří Pokorný, Radek Kourek a Richard Šedivý (všichni ANO); Vítězslav Schrek (ODS) a Jaromír Kalina (KDU-ČSL). 
 

Pro motoristy : 02.07.2020  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net