Reklama
Dnes je pátek 19.04.2024     svátek má Rostislav

Alergie? Možná trápí i vašeho mazlíčka

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

1.6.2020 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
MVDr. Pavel Bártík

Alergie je onemocnění, které může mít pro vašeho psa různé následky. V zásadě se jedná o přehnanou reakci imunitního systému. 
Nejvýznamnějším příznakem alergie u psa je svědění. Jako důsledek škrábání a olizování se objevují sekundární kožní změny.
Na rozškrábaných pupíncích vznikají stroupky. Může se vytvořit i větší množství lupů. U světle zbarvených psů se srst zabarvuje dohněda, působením slin z opakovaného olizování. Při intenzivním škrábání jsou chlupy olámané a vypadané, vznikají lysá místa, kůže je zarudlá. 


Chronické poškozování kůže škrábáním při dlouhotrvajícím silném svědění způsobuje její zesílení, či nápadné ztmavnutí. Na oslabené kůži se daří kvasinkám a bakteriím. Existují různé typy alergií. Tomu je nutné přizpůsobit i formu terapie a přístup k onemocnění.
Nejčastějším spouštěčem alergie jsou alergeny z prostředí. Patří mezi ně např. roztoči, pyly, plísně, dále pak blechy a složky krmiva.
Alergie na bleší kousnutí - je nejčastější alergické onemocnění u psů. Jedná se o nadměrnou, hypersenzitivní reakci kůže na bodnutí blechou.
Protože podstatou nemoci je alergie, nemoc spouští i velmi malé množství blech. Postižené zvíře nemusí být vůbec viditelně zablešeno. 
Častým příznakem je silně svědivá vyrážka na zádi, rozšiřující se směrem ke kořeni ocasu, která se může šířit i na zadní stranu stehen a do slabin. Zdaleka ne každé zvíře, které poštípe blecha, reaguje vznikem alergické bleší dermatitidy. U normálního zvířete vznikne jen červený pupínek. 


U alergických zvířat se po štípnutí blechou rozvíjí hypersenzitivní reakce. Okamžitě po štípnutí se objevuje otok a zarudnutí a vzniká alergický ekzém. Proč některá zvířata reagují přehnaně a jiná ne? V tomto onemocnění roli zřejmě hraje genetika. Bleší alergická dermatitida je nemoc typicky postihující dospělé psy do pěti let věku. 
Alergie u zvířat se však neomezuje jen na bleší kousnutí. Častou chorobou je i atopická dermatitida, při které je narušena přirozená kožní bariéra. Opět se objevuje nepříjemné svědění. Je to alergická reakce na alergeny z prostředí – pyl, prach a roztoče. Další psí pacienti zase reagují škrábáním se na alergeny z krmiva. 


U takového zvířete může poštípání blechami spustit ataku nemoci či zhoršit klinické příznaky probíhajícího zánětu kůže. Některá zvířata jsou alergická čistě na bleší kousnutí, bez současné atopie nebo alergie na krmivo. 
Jiná jsou zároveň atopici a alergici na bleší kousnutí, nebo jsou alergická na krmivo a na bleší kousnutí. V praxi je u konkrétního pacienta obtížné hned rozhodnout, do které skupiny alergií patří. Základem je vždy nejdříve zbavit zvíře blech. 
Terapie - než alergie společně s blechami ustoupí, svědění se dá přechodně tlumit medikamenty. Nutné však je léčit i druhotné bakteriální a kvasinkové infekce kůže. 
Alergie na bleší kousnutí je nevyléčitelná nemoc, při opětovném poštípání blechami se problém vrátí. Proto je nutné postižené zvíře chránit doživotním podávání přípravků proti blechám. V současné době se asi nejvíce osvědčily tablety proti blechám a klíšťatům.
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net