Reklama
Dnes je sobota 20.04.2024     svátek má Marcela

Připravte se na sucho. Vsaďte na dešťovou vodu

Foto: dotacedestovka.cz
Foto: dotacedestovka.cz

17.4.2020 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Veronika Dawidowicz

Plánujete stavbu domku či jste již majitelem nemovitosti? Jste firma, která se zabývá výstavbou obytných domů? Ministerstvo životního prostředí připravilo pro stavaře a vlastníky domů zajímavý program, který ušetří nejen jejich peněženku, ale také způsob, jak přispět k udržitelnému hospodaření s vodou.


Využití dešťové vody pro běžný chod domácnosti je mezi lidmi stále populárnější a oblíbenější metoda, jak ušetřit.
Dešťová voda zachycena do nádob pak bývá využívána k zalévání zahrad či splachování WC. 
V programu Dešťovka je také zařazena přečištěná odpadní voda, která pak bývá využívána jako užitková.


Dříve byly podmínky pro získání této dotace přísnější, a získat ji tak mohli pouze lidé či firmy z oblastí postižených suchem. Od roku 2018 už žádost na příspěvek mohou získat všichni majitelé obytných nemovitostí, a to jak těch stávajících, tak i novostaveb ze všech obcí.


Asi největším přínosem, který zachytávání dešťové vody má, je dostupnost vody i v suchých obdobích.
Jak velká nádoba je vhodná pro zachycení dešťové vody? Samozřejmě jakákoliv nádoba, sud či nádržka, nicméně pro získání dotace je potřeba splnit jisté parametry, které nádrž musí mít. Preferované jsou také spíše podzemní nádrže, které dokáží zajistit dlouhodobě dobrou kvalitu akumulované vody. 
Žadatel také musí předložit krom samotné žádosti také odborný  posudek, který obsahuje popis stávajícího a navrhovaného řešení, základní výkresy, schéma zapojení a vyčíslení přínosů. Odborný posudek zpracovává nejčastěji dodavatel systému případně autorizovaný projektant.


Více informací uvádí ministerstvo na webu.

 

Nejčastější otázky k Dešťovce

 Kdo může o dotaci zažádat?
Program je určen pro vlastníky a stavebníky rodinných a bytových domů, a to jak fyzické osoby, tak i právnické osoby, které chtějí přispět k udržitelnému hospodaření s vodou.

 Proč nepodporujete i menší nádrže, např. sudy pod okapy?
Poslední studie ukazují, jakým způsobem se mění klima v České republice, zdá se, že kumulativní úhrn srážek v roce zůstane obdobný, avšak období intenzivních srážek budou střídána obdobími sucha. 
Z tohoto důvodu je nutné využít maximální možné kapacity pro akumulaci srážkové vody při velkých deštích tak, aby mohla být voda následně co nejdéle používána. Kapacita sudů či obdobných nádrží je z tohoto pohledu zcela nedostatečná.

 Pokud budu srážkovou vodou splachovat toalety, musím provozovateli kanalizace za odvedení této vody platit stočné?
Pokud se chystáte používat srážkovou vodu ke splachování toalet, kontaktujte svého provozovatele kanalizace a dohodněte s ním další postup. Před vyplacením dotace musíte doložit dokument prokazující dohodu mezi vámi a provozovatelem kanalizace na odvádění odpadní vody vzniklé ze srážkové či přečištěné odpadní vody do veřejné kanalizace. 
Například se bude jednat o smlouvu či dodatek smlouvy o odkanalizování dle zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích, v platném znění nebo prohlášení provozovatele kanalizace, že změnu stávající smlouvy o odkanalizování v souvislosti s využitím srážkových vod ke splachování nepožaduje. Zdroj: dotacedestovka.cz

 

Více k tématu Stavitelství v tištěném vydání JL s datem 17. 4.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net