Reklama
Dnes je čtvrtek 16.07.2020     svátek má Luboš

Buďte spolu. Teď k tomu máte příležitost

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

V současné situaci teď rodiče stráví s dětmi mnohem více času než za běžného chodu. Mnoho z nich neví, jak čas s dětmi trávit a jak je zabavit. Co by jim poradila psycholožka Hana Vláčilová z Centra pro rodinu Vysočina?
 
Jak dětem nejlépe vysvětlit aktuální nouzový stav a celou záležitost okolo koronaviru?
Myslím, že v tuto chvíli je většina lidí, a to jak dospělých, tak dětí, již dobře a srozumitelně informována. Vždy je nutné brát ohled na věk dítěte a formu a obsah přizpůsobit právě jeho věku. Doporučila bych nepouštět se do složitého vysvětlování, spíše dát důraz na to podstatné a praktické. 
Obecně bych si dala pozor na výrazné emoce a děti bych zbytečně nezastrašovala. Doporučovala bych vedení dětí k zodpovědnosti a spoluúčasti.  

Co dělat, když je v rodině více dětí a mají třeba mezi sebou velký věkový rozdíl a tudíž i jiný pohled na svět?
Děti jsou kouzelné v tom, že jejich zvídavé otázky jsou pro nás návodné. Zaposloucháme-li se do nich, jasně slyšíme, co jim jde hlavou. 
Můj čtyřletý syn se mě z ničeho nic v autě zeptal, zda, když bude mít koronavirus, bude v nemocnici sám. Vůbec by mě nenapadlo, že o tomto přemýšlí. 
S malými dětmi mluvíme jinak než s dospívajícími. Ale společným jmenovatelem je právě ten dialog. Ten je možný ve všech vývojových obdobích. 
Teď žijeme v komfortu společného času, nic nám neuteče, pojďme se nebát mluvit o svých pocitech a nebýt na ně sami.  
 
Měla byste doporučení, jak zabavit děti v různých věkových kategoriích? Školkáčka, dítě před pubertou, v pubertě…?
Ať už to má být zábava nebo společná práce, důležitým jmenovatelem je tam to SPOLU. A druhá důležitá věc - jako rodič na sebe neberu veškerou zodpovědnost za náplň těchto výjimečných společných dnů. Tu náplň tvoříme právě v té vzájemnosti. Ale myslím si, že jako rodiče bychom měli mít na starosti udržení řádu v rodině. 
Říká se: „Zachovej řád a řád zachová Tebe.“ To je podle mě zlaté pravidlo. 
Věřím, že hektická doba, která této pandemii předcházela, byla plná našich výmluv, na co všechno nemáme čas. Teď ten čas máme. Mluvme spolu a vymýšlejme program společně. Mám ráda myšlenku projektových dnů, kdy jednotlivé dny jsou nějak tematicky zaměřené, nebo myšlenku „den podle mě“ – kdy opravdu necháme volné pole působnosti a jeden ze členů rodiny má na starosti vymýšlení programu pro ostatní. 
Probuďme v sobě kreativitu a hravost. Objevujme v sobě skrytý potenciál, který jsme v souběhu všech minulých „bychů a musů“ potlačili. 
 
Co říkáte na moderní technologie – internet, superchytré mobily… Trend velil omezit děti u nich, ale co nyní? Možná dnes by rodič mohl být za takové technologie rád. Co myslíte? 
S moderními technologiemi se to z mého pohledu má tak, že ať už děti, dospívající či dospělí, všichni jich nadužíváme právě v momentech, kdy lidově řečeno nemáme na práci nic lepšího. 
Z vlastní zkušenosti jak rodičovské, tak poradenské se mi ukazuje, že když člověku nabídnete smysluplnou aktivitu, při které zažívá pocit naplnění a radost z dobře vykonané práce, dáváte tomu člověku nejvíc, co můžete. Tady bych se nebála apelovat opět na rodiče – limitujte čas vašich dětí strávený ve společnosti digitálních technologií a buďte SPOLU. Máme k tomu jedinečnou příležitost.

Pro ženy : 04.04.2020  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net