Reklama
Dnes je sobota 28.03.2020     svátek má Soňa

Rada proti vykradení chaty? Nepravidelně ji kontrolujte

Ilustrační foto: archiv JL

Ilustrační foto: archiv JL

Zloději od začátku roku do konce října vykradli napříč Vysočinou celkem 83 chat. Při vloupání způsobili škodu přes milion korun. Z policejních statistik vyplývá, že jde o nárůst, protože za celý loňský rok strážci zákona zaevidovali dohromady jen o čtyři případy víc. 
Policisté evidují nárůst této trestné činnosti hlavně přes zimu, kdy nejsou chaty tolik obývané. „Pachatelé do nich vnikají především násilím, anebo jim jejich úsilí usnadní sami majitelé nemovitosti,“ vysvětluje k tématu krajský mluvčí policie David Linhart. 
Mnohdy ale zloději necílí na chaty kvůli zisku interiérového vybavení. Někdy v nich totiž chtějí jenom přespat. Ostatně tak jako zkušený kriminálník (58) z Třebíče, který se minulou neděli vloupal do chaty u rybníku Zámiš na Třebíčsku.
V té době měl v sobě přes 1,3 promile a do objektu se dostal, když rozbil okno. Nic nesebral. Jen se uvelebil na pohovce a usnul. Smůlu měl v tom, že si ho všiml svědek, který zalarmoval policii.


Pachatel nakonec v teple přece jen přespal, a to když ho strážci zákona převezli do Jihlavy na záchytku, aby vystřízlivěl. Na krku má už v té souvislosti podezření ze spáchání přečinu porušování domovní svobody. 
Objasňování vloupaček do chat patří podle policie k velice obtížným. Pachatelé využívají skutečnosti, že se v chatových oblastech pohybuje malé množství lidí a to zejména v zimních měsících. „Je zde malá pravděpodobnost, že by byli přistiženi svědky nebo že by je při krádeži někdo slyšel,“ dodává k tomu  Linhart.  


Policisté doporučují objekt zabezpečit elektronickým za-bezpečením i mechanicky. Je i vhodné chatu nepravidelně navštěvovat. „Stačí uklidit sníh, který v pachateli vzbudí dojem, že se někdo v objektu nachází,“ dodal.

Dům, byt, zahrada : 12.12.2019  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net