Reklama
Dnes je sobota 08.08.2020     svátek má Soběslav

Střítežská výstava přinesla úchvatné výpěstky včetně nejpálivějších papriček

PAPRIKY zahrádkáře Jana Hrona ze Stříteže jsou tak dokonalé, že vypadají jako umělé.
PAPRIKY zahrádkáře Jana Hrona ze Stříteže jsou tak dokonalé, že vypadají jako umělé.

Výstava jako společenské setkání občanů z celé obce. Tak by se dala nazvat zahrádkářská výstava výpěstků, která se uskutečnila 13. října ve Stříteži na Jihlavsku. 
Střítežský zahrádkářský svaz si přizval i myslivce, včelaře nebo místní školku. A tak bylo v sále kulturního domu opravdu co k vidění. Nejen ovoce a zelenina, ale i vycpaná ulovená zvířata či ptáci nebo ukázky výroby dětí školky. A tím to zdaleka nekončilo. 
Součástí výstavy byly i ochutnávky výrobků, které sem ženy donesly, od marmelád až po čalamádu. Nechyběly ani buchty, koláče, řezy… A aby uchvácený návštěvník neodcházel s prázdnou, mohl si tu zakoupit medovinu, výrobky z medu nebo si odnést rostlinky přímo k zasazení. 
„Výstava slouží k tomu, že se lidé mohou sejít, jinak by někteří seděli doma…,“ říká předseda střítežských zahrádkářů Alois Kuchař. A má pravdu. Lidé u stolů ochutnávají dobroty, povídají si a předávají zkušenosti. 
Místní zahrádkáři tu mají od února nový výbor a ten se opravdu tuží. I na této výstavě vidíme výpěstky na 30 zahrádkářů, nejen ze Stříteže, ale i z nedalekého Ždírce. Medové výrobky zde předvádí Jiří Bajer z Malého Beranova. 
„Máme tu veškerý průřez ovoce, co se dá na Vysočině pěstovat,“ říká předseda Kuchař, „i některé unikáty, třeba vinnou révu nebo japonské ředkvičky. Jsou tu i špičkové papriky dokonce i papriky vypěstované venku, které vypadají, jako by byly dovozené z Kauflandu z Maroka.“ 
Jsou tu jedlé kaštany, svatojánský chléb, obří dýně, ozdobné dýně… 

 

Kanadský česnek
Sám předseda tu má vystavenou vinnou révu, hrušky nebo kanadský česnek. Jak se k němu dostal? „Cestovali jsme Ontáriem a u cesty byl farmář, který prodával česneky. Chtěl jsem dva velké,“ vysvětluje zahrádkář. A neprohloupil. 
Stroužky jsou 3x větší než české, člověk se tedy tak nenaloupá, a hlavně česneková ostrost a chuť jsou zachované a je jako český česnek.
 „Ne jako čínský. Je to prostě dobrá odrůda,“ dodává Kuchař s tím, že i kolegové zahrádkáři měli o česnek zájem, takže se jej snaží rozmnožit. 
Papriky jak malované 
i ty nejpálivější
Špičkové papriky zde vystavuje Jan Hron. „On to opravdu umí. Agrotechniku má za ta léta zmáknutou velmi dobře. I ty jablka rubíny má velmi hezké,“ chválí ho předseda Kuchař. 
František Med zase vystavuje papriky vypěstované venku. „Jsou tak pěkné, až jsem tomu nechtěl věřit,“ přiznává předseda s úsměvem.  
Z dalších výpěstků upozorňuje na pálivé chilli papričky Habanero Františka Melichara. Jedná se o „zoufale“ pálivé papriky, které nelze málem ani pozřít. 
Jana Matulová zde představila jedlé kaštany a na ukázku dovezla z Řecka i svatojánský chléb, tedy plody stromu rohovníku obecného. 
Je tu i ačokča, lidově zvaná paprikookurka. „Říká se, že když je dáte do skleníku, tak vám ho celý zamoří.“ 
Marmeláda s oceněním 
A nejlepší na závěr – ochutnávka. Ta je zpestřením všech výstav. Zde lze, mimo jiné, v malé lahvičce ochutnat marmeládu z višní v červeném víně od Dagmar Šeredové. Marmeláda je vynikající. Jak by ne, vždyť výrobek tajemnice zahrádkářského svazu byl oceněn i na Floře Olomouc. 

 

Lepší je domácí
Výstava stoprocentně splnila svůj účel. Přitáhla vystavovatele i návštěvníky. A předvést mohl každý i trochu něco jiného než výpěstky. Členky svazu Jana Dopitová nebo Martina Sedmíková sem přinesly na ukázku své malby krajin či květin. Až se někteří divili, že vůbec netušili, že tak krásně malují.
Hlavním účelem ale bylo podpořit zahrádkářské umění. „Mně se zdá, že už i střední generace přichází na to, že je lepší papriku nebo rajče pěstovat doma, než je nakupovat celé posprejované chemií v obchodě. Doma to máte pod kontrolou a kvalita je neporovnatelně lepší,“ dodává předseda střítežských zahrádkářů Kuchař. 

Dům, byt, zahrada : 24.10.2019  Nový komentář   Komentáře (0)
  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net