Reklama
Dnes je pátek 07.08.2020     svátek má Lada

Pozor na novou taktiku šmejdů! Hrají si na podomní zámečníky

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

Dříve osvědčené taktiky jako předváděcí akce předražených a většinou i bezcenných produktů už zřejmě tolik nezabírají. Tzv. šmejdi se uchýlili k novému triku, jak zneužít důvěřivost starších lidí a vymámit z nich peníze. 
Obcházejí bytové domy a seniory přesvědčují, že zámky na jejich domovních dveřích nejsou dostatečně bezpečné vůči zlodějům. 
A rovnou mají po ruce i řešení – za neúměrně vysokou sumu jsou na místě připraveni zámek vyměnit a nainstalovat bezpečnější. 
Taktika podvodníků se čas od času proměňuje, i když princip zůstává podobný. Nově se za poslední rok rozmnožily případy, kdy si poškození stěžují na neodborné a předražené zásahy samozvaných zámečnických firem. 
Amatérští řemeslníci zvoní na byty seniorů, prokazují se falešnými vizitkami a důvěřivým občanům sugestivně hrozí smyšlenými historkami o vykradených bytech sousedů. 
Apelují na výměnu zámku u domovních dveří a nabízejí instalaci bezpečnostní vložky rovnou na místě. 
A pokud nejste s jejich prací či produktem spokojeni a později chcete od smlouvy odstoupit, máte zpravidla smůlu. Firmy totiž dále nekomunikují a po kontaktních údajích z falešných vizitek často jako by se slehla zem.
Čerstvou zkušenost z nedávné doby má např. Mirek N. z Prahy 4. 
„Zámečník se dostal do našeho domu pod záminkou výměny zámku u dveří NEXT. Vytipoval si byty seniorů, které mají bezpečnostní dveře této firmy, a přesvědčil jejich majitele o nutnosti výměny spodního zámku. Jeho argumenty byly bohužel natolik pádné a přesvědčivé, že moje matka, ročník 1940, souhlasila s výměnou. Na místě s domnělým odborníkem sepsala smlouvu a zaplatila v hotovosti částku 4990 Kč,“ líčí poškozený Mirek N. Podle dostupných informací se prokazatelně jedná minimálně o dva byty.
„Předražená bezpečnostní vložka je podle očekávání úplně k ničemu a navíc neodpovídá požadovanému rozměru,“ doplňuje Mirek N. 
Poškozený neprodleně informoval zastupitele Městské části Praha 4 a kontaktoval i zástupce společnosti NEXT.
„Nahlášený případ zneužití obchodní značky řešíme s naším právním oddělením,“ říká Jaroslav Pecka ze společnosti NEXT. Zabezpečení dveří vždy konzultujte s odborníkem po předchozím pečlivém průzkumu trhu. Vybranou společnost si nejprve prověřte a zeptejte se na reference. Nákup a instalace zámku je komplexní proces, který má své náležitosti. 
Odborná firma s vámi postup a výběr vhodného výrobku nejen zkonzultuje, ale také s vámi naplánuje instalaci. K výrobku i službě dostanete předávací protokol, fakturu se všemi podrobnostmi a také záruku. 
„Za podobnou službu výměny zámku si profesionální zámečnické firmy účtují kolem tisíce korun. Praktiky šmejdů jsou mnohdy takové, že vám zámek nejprve vymění a až posléze se dozvíte, kolik za něj zaplatíte,“ doplňuje Jaroslav Pecka s tím, že částka je pokaždé jiná. 
Není tajemstvím, že falešní prodejci částku navrhují od boku a zkoušejí, co jim projde. Může se tak pohybovat až k deseti tisícům. 
„Instalovat tímto způsobem nový zámek do bytů je navíc krajně nebezpečné – nikdy totiž nevíte, kolik klíčů k němu doopravdy existuje. Nikdy se také nedozvíte nic o jeho kvalitě a bezpečnostní třídě,“ dodává J. Pecka. -mj-
 

Dům, byt, zahrada : 21.10.2019  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net