Reklama
Dnes je neděle 05.07.2020     svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj

Různě barevná období našeho života

PODLE čeho nás však v určité době přitahují právě konkrétní barvy? Kdy nemůžeme odolat bílé a kdy se naopak schováváme do černé? Ilustrační foto: Pixabay
PODLE čeho nás však v určité době přitahují právě konkrétní barvy? Kdy nemůžeme odolat bílé a kdy se naopak schováváme do černé? Ilustrační foto: Pixabay

Náš vztah k barvám v současné době vysvětluje a rozvíjí tzv. psychologie barev, jejíž základy můžeme skrze časovou osu pozorovat již ve starém Egyptě. 
Už tehdy byl barvám přikládán velký význam a za posvátné byly považovány barvy fialová a zlatá. Zlatá (žlutá) byla nejen barvou boha slunce Ra, ale také obilí, bez kterého by obyvatelé obývající povodí Nilu jen těžko přežili, a fialová symbolizovala znovuzrození a duchovní svět. 
V antické době byly barvy přiřazovány jednotlivým bohům a bůžkům, a tak např. Afroditě patřila zelená, zatímco Áres byl spojován s barvou červenou. Vyspělejší kultury používaly barvy také k léčení, k čemuž se vracíme i v době současné prostřednictvím tzv. kolorterapie. 
S barvami a jejich vlivem na lidskou psychiku experimentovali před více než 100 let S. Freud s C. G. Jungem, kteří nechávali své pacienty malovat obrázky, aby lépe pochopili jejich vnitřní procesy. V té době se k nám dostávaly jako velká móda také mandaly (ostatně jako vše z dálného východu a Indie) a Jung sám na sobě experimentoval, do jaké míry se jeho prožívání otiskne do těchto obrazců a do volby barev. 
Nesmíme však zapomenout ani na J. W. Goetha, který už v roce 1809 vydává svou Nauku o barvách, ve které používá barevný kruh jako symbol lidského, duchovního a duševního života člověka.

 

Ženy vidí víc
V současné době se vlivem barev na lidskou psychiku zabývají nejen psychologové, ale také všichni, kteří rádi pracují s emocemi a lidským podvědomím. 
Jako arteterapeutka pracuji s barvami a barevnými testy osobnostmi již 10 let a fascinují mne různě barevná období, kterými si všichni jako lidé přirozeně procházíme. Tedy spíše ženy, muži jsou vůči barvám poněkud „chladnější“. To není výčitka, ale pouhé konstatování. 
Psychologové dokonce předpokládají, že ženy jsou schopny rozlišovat více barev, jejich kombinací a jemných odstínů nežli muži, a to přestože jsme jistě všichni slyšeli o národech, které od pradávna žijí např. v pralese, a rozlišují tedy mnoho odstínů zelené, aby v tomto terénu přežili. 
Lidé žijící v krajinách věčného ledu a sněhu pak budou zase více citliví vůči jemným odstínům bílé a uvidí zde zvíře splývající s krajinou mnohem dříve než my! 
Ženy si často volí oblečení především podle barev a barevných kombinací. Barvami jsme přímo fascinovány! Sama často procházím obchody, jen abych se pokochala úžasnými kombinacemi a originálními prvky, kterými nás zahrnuje současná módní vlna. 
To ale samozřejmě neznamená, že musím hned všechno kupovat, jen protože je to ve fuchsiové nebo tyrkysové barvě! V určitém období života nás navíc vždy přitahuje pouze jedna, maximálně dvě barvy, které si budeme rádi dávat na sebe a nebudeme jednoduše moci odolat. 
Tyto barvy se budeme samozřejmě snažit nakombinovat s ostatními barevnými doplňky (např. černé kalhoty) tak, aby to vypadalo hezky.

 

Bílá barvou nových začátků 
Podle čeho nás však v určité době přitahují právě konkrétní barva? Kdy nemůžeme odolat bílé a kdy se naopak schováváme do černé? 
I na toto se snaží odpovědět psychologie barev, která spojuje jednotlivé barvy s konkrétními významy. A tak např. již zmíněná BÍLÁ je nejen barvou čistoty, ale také prázdnoty a nových začátků. 
Pokud k ní inklinujeme a nepracujeme zrovna jako lékař/ka či kuchař/ka, je vidět, že v našem životě uvažujeme o změně, nebo že se právě ukončuje nějaká dlouhá životní etapa, aby na ni mohla navázat etapa docela jiná. 
Touha po duchovní čistotě s sebou také nese upřednostňování bílé barvy (guruové nosí málokdy černou či červenou). Toto období však naštěstí nikdy netrvá dlouho, jelikož člověk si obvykle nějaký směr zvolí a hurá! – začíná se vybarvovat, a to např. do zelena, pokud je fascinován přírodou, různými bio-směry, anebo pokud plánuje rodinu. 

 

Barvy lásky a protestu
ZELENÁ je totiž také barva rodiny a přátelství. Také však může převážit barva MODRÁ, která touží po klidu, meditaci nebo pomoci ostatním. Pokud u nás začne vítězit ČERVENÁ, což je mimochodem módní barva pro rok 2018, je vidět, že jsme připraveni užívat si života a nechceme zůstat v koutku. Tam by nás dozajista nikdo nehledal. 
Červená barva předznamenává oheň, vitalitu, lásku i vášeň. Tento rok bychom si tedy alespoň podle módních řetězců měli užívat a žít naplno! 
Pokud právě zažíváte ČERNÁ období, není se čeho bát. V našich kulturních podmínkách je sice černá spojována se smutkem (na východě je smuteční barvou bílá), ale my ji stejně s oblibou nosíme a různě kombinujeme. 
Černá je barvou protestu, vzdoru, ale je to i barva „zakrývající“, která spolehlivě zakryje nejen pár kilo navíc, ale u ostatních vyvolá dojem jakéhosi krunýře, který nás chrání před komunikací s těmi, kteří nás vůbec nezajímají. Člověk v černém oblečení dává najevo, že si umí chránit svůj osobní prostor, a to někdy dost vehementně (např. v období puberty). 

 

Zamilovaná a hravá
Zmínit můžeme i RŮŽOVOU – naivní období, kdy si pro jistotu nasazujeme „růžové brýle“, anebo jsme rovnou zamilovaní. Tato období patří k těm nejkrásnějším v životě. 
Sytějším odstínem je pak FUCHSIOVÁ (lila), která přímo léčí naše ženství a působí blahodárně na sebevědomí každé ženy, jelikož je neskutečně slušivá. 
Ale také můžeme mít v lásce ŽLUTOU, která je spojena s hravostí, radostí a dětstvím, jelikož možná právě máme malé děti, nebo s nimi pracujeme, anebo si prostě jen chceme užívat života.
Ať už máte jakékoliv barevné období, je pravděpodobné, že jej brzy vystřídá zase jiné. A to za několik měsíců nebo let. Je fascinující, jak si naše podvědomí volí jednotlivé barvy, aby vyjádřilo životní fázi, ve které se právě nacházíme. 
Tento proces se děje samovolně, řízen naším podvědomím. Pokud se však naučíme této jednoduché řeči barev rozumět, budeme více spjati také s naší duší. A ta je přece moudrá!
(Autorka je arte- a psychoterapeutka, učitelka psychologie na VŠP v Jihlavě)
 

Pro ženy : 19.09.2019  Nový komentář   Komentáře (0)

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net