Reklama
Dnes je pátek 29.03.2024     svátek má Taťána

Péče o nohy = péče o zdraví

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

17.9.2019 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Bc. Vít Škaryd, DiS.

Pravidelnou péčí o nohy předcházíme různým zdravotním problémům. Jedním z nich je mykóza (plíseň) kůže chodidel a nehtů.

 

Mykóza nohou
Mezi projevy tohoto onemocnění patří pálení, začervenání a olupování kůže na ploskách nohou a v meziprstí, kůže je suchá, šupinatá, mohou se vyskytnout praskliny, v některých případech i puchýřky.

 

Mykóza nehtů
U nehtů si všímáme změny barvy či tvaru. Příznakem onemocnění bývá u postižených nehtů změna zabarvení od bílé, žluté někdy až hnědavé barvy, ztluštění, případně i deformace nehtové ploténky. Zasažené nehty se postupem času lámou, drolí a odlučují se od nehtového lůžka.

 

Léčba
Jestliže zpozorujete tyto příznaky, nepodceňujte je a věnujte svým nohám zvýšenou pozornost. Je nutné ihned zahájit léčbu, která bývá často dlouhodobá, tedy měsíc i déle a u postižených nehtů může trvat i rok. V léčbě je vhodné pokračovat i po vymizení příznaků minimálně 14 dní.
V lékárně jsou k dispozici volně prodejné léčivé přípravky ve formě mastí, roztoků, laků na nehty anebo sprejů k aplikaci přímo na kůži nebo nehty.
S úspěchem lze využít i přírodní přípravky, např. z tzv. CHYTRÉ HOUBY. V tomto případě připravujeme koupel na nohy z prášku nebo šumivé tablety, případně zábal z připraveného roztoku. Výhodou je použití nejen na mykózu kůže, ale i nehtů. A to pro jak dospělé a děti, tak i kojící a těhotné.
Přírodní alternativou je použití TEA TREE OIL čajovníkového oleje. Olej se aplikuje přímo na postiženou kůži či nehet nebo se kape do koupele na nohy.
Dalším přírodním prostředkem je sérum z konopného oleje s obsahem citrusové silice a hřebíčku.
Antimykotický účinek mají i přípravky s extraktem grepových jader.

 

Prevence a režimová opatření
Není vhodné chodit naboso na veřejných místech, jako jsou bazény, sauna, sprchy apod.
Pokud možno se vyhýbat nošení neprodyšné obuvi. Obuv si nepůjčovat.
Při zvýšené potivosti nosit bavlněné ponožky, častěji je měnit.
Samozřejmostí je pečlivé každodenní mytí nohou a pedikúra.
Po omytí nohy (při výskytu mykózy upřednostnit sprchování) pečlivě utírat zvláště mezi prsty do sucha svým vlastním ručníkem, který oddělíme od ostatních. Používat jeden ručník na nohy a druhý na ostatní části těla.
Mít eventuálně i vlastní podložku pod nohy.
Preventivně dezinfikovat vnitřek obuvi vhodným sprejem. Službu udělá i octový roztok na koupel nohou.
Po nanesení léčivých přípravků důkladně umýt ruce.
V průběhu léčby nehtů šetrně odstraňovat napadené části, ztluštělé nehty je vhodné před aplikací léčivých přípravků narušit např. pilníkem pro lepší proniknutí léčiva. Pro tyto účely mít odděleny vlastní pilníky a nůžky.
Též je vhodné v průběhu léčby mykóz omezit příjem cukru.
Při pochybnostech nebo nelepšícím se stavu, zasažení více jak čtvrtiny nehtové ploténky či více nehtů se obraťte na lékaře. V lékárně vám poradí s výběrem a použitím přípravků.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net