Reklama
Dnes je pátek 25.09.2020     svátek má Zlata

Podzim ve znamení výměny kotlů

Foto: archiv JL
Foto: archiv JL

V září a říjnu odstartuje ve sedmi krajích České republiky třetí a zároveň poslední vlna takzvaných kotlíkových dotací. Nově mohou lidé ve třech krajích získat také kotlíkovou půjčku, která má domácnostem bez úspor či s nízkými příjmy pomoci financovat nákup ekologického kotle. 
Kdo stále provozuje kotel na pevná paliva první či druhé třídy s ručním přikládáním, neměl by s přípravou žádosti dlouho otálet. Od září roku 2022 již lidé nesmějí nevyhovující kotle provozovat a za porušení tohoto nařízení hrozí vysoká pokuta.
Nesplnění povinnosti nahradit starý neekologický kotel za nový nízkoemisní nebo tepelné čerpadlo může už za pár let některým domácnostem pořádně zkomplikovat život. Od září 2022 totiž bude platit nařízení zakazující používání nevyhovujících kotlů. Za jeho porušení hrozí pokuta až do výše 50 tisíc korun. 
Přesný počet neekologických kotlů první a druhé emisní třídy, které jsou v Česku aktuálně v provozu, nikdo nezná. Odhady hovoří až o 300 tisících. Přesnější čísla budou známa po další vlně povinných revizí kotlů, kdy revizní technici budou informace o stavu a třídě kotlů zapisovat do databáze. „Dosud české domácnosti požádaly o výměnu více než 70 tisíc kotlů, schválená podpora dosahuje výše 6,7 miliardy korun. Celkově počítáme, že se podaří za všechny tři vlny kotlíkových dotací vyměnit více než 100 tisíc kotlů,“ uvádí Ondřej Charvát z tiskového oddělení Ministerstva životního prostředí.

Dům, byt, zahrada : 05.09.2019  Nový komentář   Komentáře (0)

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net