Reklama
Dnes je pondělí 25.05.2020     svátek má Viola

Zahradničení láká i mladé

MEZI jihlavskými zahrádkáři je dle zkušeností Kristýny Latzkové nejoblíbenějším druhem cibule Všetana a Stuttgart. Foto: Ladislava Brabencová

MEZI jihlavskými zahrádkáři je dle zkušeností Kristýny Latzkové nejoblíbenějším druhem cibule Všetana a Stuttgart. Foto: Ladislava Brabencová

Duben je měsíc, který je pro zahrádkáře tím nejfrekventovanějším. Co nyní zvládnout, aby nám zahrada po celou sezonu dělala jen radost, napoví vedoucí jihlavské semenářské prodejny Kristýna Latzková.

 

Statistiky ukazují, že Čechy láká, hned po chataření a chalupaření, i zahradničení. Je to tak?

Lidé v sobě opět objevili touhu něco vlastního si vypěstovat. Rádi sejí, sází, okopávají, zalévají…

 

Působíte v oboru už 19 let. Můžete hodnotit, jak se mění zahrádkáři?

Je vidět, že nám dorůstá nová generace. Starší předávají své zkušenosti mladším. Ti, co dříve chodili na zahrádku s babičkou a dědou, dnes už zakládají svoje zahrádky, nebo pokračují na tom, co založili jejich rodiče.

 

Chtějí mladí pro své záhony a květináče něco jiného?

Řekla bych, že starší zahrádkáři mají to svoje – ví, co chtějí a co potřebují. Vedou u nich semínka na salát, ředkvičky, špenát, rajčata, okurky, papriky, fazolky, hrášek, petržel… To je základ. Mají svůj zajetý systém. Přijdou k nám nakupovat a mají vše sepsané na lístečku.

Mladší přijdou a rozhlížejí se. Víc zkouší třeba pěstování dýní, cuket… Rostlin, které jsou v hledáčku specialistů na zdravou výživu.

S tím jde dozajista ruku v ruce i fenomén bio. Jak na poptávku po všem, co je bio, reagují producenti semen a osiv?

Poptávka po bio produktech – tedy chemicky neošetřených, je určitě vyšší a vyšší je i naše nabídka. Dostupné jsou semínka na bio ředkvičky, mrkve, špenáty, cukety…, různá hnojiva.

 

Jak se vy odbornice díváte na trend bio?

Když je rostlina, semínko, sazenice chemicky ošetřená, tak je chráněná proti houbovým chorobám. Když si někdo koupí bio semínko, tak ho může lecjaké onemocnění napadnout.

Může se stát, že z bio zahrádky nemusíte mít ani žádnou úrodu.

Chemické ošetření není v každém případě na škodu a myslím si, že se v dnešní době už bez něj na zahradách neobejdeme.

 

V posledních letech zažívají velký boom také bylinky. Ptají se po nich zahrádkáři?

Chtějí je pěstovat hlavně ti mladší. Největší poptávka je po bazalce, rozmarýnu, šalvěji, libečku…

Velkou výhodou bylinek je, že se jim daří všude. Můžete je pěstovat nejen na zahrádce, ale i na balkoně, terase, v květináči na okně… Péče o ně je nenáročná.

 

Co by měl zahradník aktuálně řešit na své zahradě?

Teď nejvíce cibuli a brambory. Kdo si chce s podzimem užít vlastní sklizeň, měl by si nyní nakoupit dobrou sadbu.

V bramborách jsou na výběr druhy rané, velmi rané, ale i pozdní. Všechny se hodí do drsnějšího podnebí a podmínek našeho kraje.

Nabízíme odrůdy Adéla, Bionta, Rafaela, Granada, Dita, Red Anna, Adora… Zákaznicí mají své oblíbené, pro které se každý rok vracejí.

 

Už mohou do půdy?

Zatím je dobré brambory dát do tepla předklíčit. S výsadbou počkejte až na konec dubna. Pokud ale přijdou „mrazíky“ je potřeba záhon zakrýt netkanou textilií.

 

S cibulí je to stejné jak s brambory? Také nabízíte několik druhů?

Je to tak. Přiznávám, že mezi jihlavskými zahrádkáři je nejoblíbenější Všetana a Stuttgart.

V nabídce máme i druhy Sturon, červený Čardáš, bílý Snowball.

Zájem je i o množilku, která se sama rozmnožuje v půdě. Můžete ji mít na nať i sklízet, jako celou cibuli.

 

Cibule už může, na rozdíl od brambor, do země?

Se sázením už můžete začít.  Lze říci, že vyroste všude – není třeba ji ani zalévat.

Prvních výpěstků se u raných druhů dočkáte už na přelomu července a srpna.

 

Takže ideální plodina pro zahradníka – začátečníka, je to tak?

Jestli s něčím začít a jsem úplný laik, tak pak to zkusit s cibulí.

 

Tématem jsou v těchto dnech také ovocné stromky. Jaké nejvíc „letí“?

Jsou to různé druhy jabloní, hrušní, rybízů… Prodávají se i broskve, meruňky, švestky, rybízy. Zmínila bych ráda vinnou révu. Zajímavostí je její bezsemenný typ – má drobné, tmavěčervené až vínové plody. Hodí se do skleníku i na záhon na zahradě.

 

České zahrady se postupem času více mění na odpočinková místa. A s tím souvisí i požadavek na pěkný trávník. Jak se k němu máme postavit po zimě?

Rozhodně na něj hned nevyjíždějte se sekačkou. Nejdříve mu poskytněte péči. Odstraňte mech, provzdušněte jej, na prázdná místa dosejte travní semeno. Hlavně hodně zalévejte, je sucho.

S hnojením porostu počkejte až po první seči.

 

Hnojiva na zahradě to je kapitola na samotný článek – je tolik druhů, jak se v tom vyznat…?

Výrobci se snaží reagovat na zvýšenou poptávku a také nechtějí na trhu zapadnout. Dříve byl v nabídce jen klasický Cererit a nic víc.

Teď je druhů spousta. Když zmíním organická, tak jsou hnojiva s obsahem koňského, kravského, ovčího hnoje, se slepičinci, s trusem mořských ptáků… I ty se dál rozdělují k různým účelům – na rostliny, trávníky, k odpuzování krtků…

 

Poslední jmenované je myšleno vážně? Opravdu existuje hnojivo, které dokáže odnaučit tohoto zahradníky nemilovaného černého hmyzožravce dělat neplechu na opečovávaných záhonech a trávnících?

Tento přípravek má v sobě účinnou látku, která krtkům nevoní. Nejde pouze o jednu aplikaci, musí se dávat jednou měsíčně po dobu alespoň čtyř měsíců. A pak je třeba takové hnojení po určitém intervalu opět dodržet.

 

Dům, byt, zahrada : 14.04.2019  Nový komentář   Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net