Reklama
Dnes je čtvrtek 28.05.2020     svátek má Vilém

Města s výstavbou bytů nepočítají

Ilustrační foto: pixabay

Ilustrační foto: pixabay

Nájemné za jednotlivé byty se v okresních městech Kraje Vysočina značně liší. V Třebíči a v Havlíčkově Brodě mají zájem nájemné postupně vyrovnávat.  

Jihlava

Jihlava má čtyři druhy bytů a tři ceny: byty se smluvním nájemným za  73,42 korun za metr čtvereční, což je nejnižší možná cena, byty, na kterých má zájem Město pro právnické osoby či zaměstnance Města, za 80 korun za metr čtvereční, byty zvláštního určení, bezbariérové, byty v Domovech s pečovatelskou službou za 64,92 korun za metr čtvereční a byty pro osoby v nepříznivé sociální nebo životní situaci, spojené se ztrátou bydlení nebo s nevyhovujícím bydlením, kde se platí stejná částka, jako u bytů se smluvním nájemným, tedy 73,42 korun.

Město mělo zhruba sedm tisíc bytů. Nyní prodeje bytů pokračují po jednotkách, prodávají se byty zejména v privatizovaných domech - na žádost nájemníka, nebo uvolněné byty dražbou. Také se po projednání v orgánech Města prodávají celé bytové domy. Aktuálně město Jihlava nepřipravuje výstavbu nových bytů.

Město Jihlava eviduje 825 bytů, z toho 336 bytů v Domech s pečovatelskou službou, patnáct bezbariérových bytů, 20 bytů určených pro osoby v nepříznivé sociální nebo životní situaci, spojené se ztrátou bydlení nebo s nevyhovujícím bydlením.

Velikosti bytů se pohybují od 1+kk až po 3+1, v Domech s pečovatelskou službou jde zpravidla o byty 1+1.

O přidělení bytů v Domech s pečovatelskou službou, o bezbariérové byty a o byty určené pro osoby v nepříznivé sociální nebo životní situaci, spojené se ztrátou bydlení nebo s nevyhovujícím bydlením, je stálý zájem, a na magistrátu je veden pořadník, který je v rámci možností průběžně uspokojován.

„Je-li vyhlášeno výběrové řízení na pronájem bytů se smluvním nájemným, je vždy zájem ze strany veřejnosti, a do výběrového řízení se přihlásí více zájemců. Byty se smluvním nájemným se běžně soutěží, nelze na ně mít pořadníky,“ uvedl mluvčí Radek Tulis.

Třebíč

Město Třebíč v letošním roce zvýší nájemné v bytech ve svém vlastnictví. Nejedná se ovšem o plošné zvýšení, nýbrž pouze u bytů s nejnižším nájmem, nebo v těch, kde to umožňuje nájemní smlouva.

Znamená to, že se zvýší o 20 procent cena za metr čtvereční v bytech, kde nájem nedosahuje částku 19 korun za metr čtvereční. To může Město učinit pouze jednou za tři roky. Nájemné se navýší v bytech o výši inflace - o 2,5 procenta u bytů, kde výše nájemného přesahuje 19 korun a nedosahuje 44 korun za metr čtvereční. U ostatních bytů se nájemné zvyšovat nebude.

„Nájemné v městských bytech se různí, a my se snažíme tyto rozdíly částečně vyrovnat,“ informoval starosta Pavel Ja-nata. Upozornil, že nájemní smlouvy se uzavíraly v různých obdobích, kdy byla stanovena pro jejich výši různá pravidla.

Vysvětlil, že některé smlouvy Město uzavřelo na dobu určitou, a jiné i na dobu neurčitou. V některých Město sjednalo inflační doložku o navýšení nájemného. „Nevím, co bylo spouštěcím mechanismem, ale o rozdílech se začalo mezi nájemci mluvit v posledních týdnech,“ přiznal Janata.

Netajil, že tedy nebyl důvod se tím do této doby zabývat. „Ty signály jsme začali zaznamenávat zhruba před rokem z jednoho Domu s pečovatelskou službou,“ přiznal Janata. Tam si obyvatelé začali stěžovat na rozdíly.

„Je to dané tím, že smlouvy se opravdu uzavíraly za různých podmínek,“ nastínil Janata. Netajil, že se uskutečnila pečlivá analýza, ale i tak Město nemá v současné době nástroje, jak nájemné zcela srovnat. V některých případech, kde tuto možnost má, by se jednalo o necitlivý zásah.

Navýšení o dvacet procent se bude týkat 64 bytů, navýšení o inflaci 90 bytů. Město vlastní zhruba 500 bytů. Protože se jedná převážně o starší nájemníky, Město hodlá s každým jednat osobně.

Do konce roku vyroste v Třebíči nové chráněné bydlení v Demlově ulici, v sídlišti Horka-Domky, pro dvanáct klientů. Investiční akce v předpokládané hodnotě čtrnáct milionů korun zahrnuje přestavbu budovy bývalé oční školy. Součástí přestavby je změna vnitřní dispozice objektu, zateplení budovy, bezbariérové úpravy, nové rozvody, vnitřní vybavení i úpravy venkovních ploch, včetně osvětlení.

Žďár nad Sázavou

K počátku letošního roku vlastní město Žďár nad Sázavou 607 bytů. Základní výše nájemného, která je stanovena pro většinu bytů a v nově uzavřených smlouvách, činí 49,46 korun za metr čtvereční. Dále má město pět bytů se sníženou kvalitou, se sazbou 44,52 korun za metr čtvereční. Poslední část tvoří byty v Domech s pečovatelskou službou (DPS) za 27,70 korun za metr čtvereční.

V současné chvíli Město neplánuje sazby dorovnat. Pouze u DPS se již uzavírají nové smlouvy se standardní sazbou, která je 49,46 korun za metr čtvereční. Zdražování nájemného letos Město neplánuje.

V současné době poptávka po bytech převyšuje nabídku. Město proto plánuje do budoucna vybudovat nové městské byty. V této souvislosti vznikla strategie rozvoje centra města, kde je i oblast bydlení podrobně rozepsaná.

Havlíčkův Brod

Město Havlíčkův Brod vlastní 767 bytů. Minimální výše nájemného pro přidělování nových bytů je stanovena ve výši 65 korun za metr čtvereční.
Výše nájemného pro sociální bydlení činí 32,5 korun za metr čtvereční. V bytech, kde bylo původně státem regulované nájemné, je cena nižší. Toto nájemné město Havlíčkův Brod každoročně, tedy i letos,  zvyšuje aplikováním takzvané inflační doložky.

Volné byty jsou obsazovány formou veřejné soutěže. Nájemné je tedy tržní, minimální vyvolávací cena činí zmiňovaných 65 korun za metr čtvereční. Také Havlíčkův Brod má zájem narovnat nájemné v městských bytech.
V současné době Město nedisponuje žádnými volnými byty. Nyní realizuje výstavbu Komunitního domu pro seniory.

Pelhřimov

Město Pelhřimov vlastní 550 bytových jednotek s nájmy 49,46 a 32,29 korun za metr čtvereční. U snížených nájmů se jedná o bývalé byty III. a IV. čtvrté kategorie, které Město neplánuje renovovat.

Zvyšování nájemného u bytů letos nemá Město v plánu, uvolněné průběžně obsazuje. Téměř 300 nových bytů plánují v Pelhřimově v nejbližších letech vystavět pelhřimovští developeři.

Dům, byt, zahrada : 24.03.2018  Nový komentář   Komentáře (0)

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net