Reklama
Dnes je čtvrtek 28.03.2024     svátek má Soňa

I miminka mají vlastní řeč - znakování


13.9.2013 Pro ženy/Komentáře (0), autor:
Klára Novická

Chcete si se svým dítkem povídat, ale ono ještě neumí mluvit? 
Pláče, vzteká se, ale vy nevíte proč? V tom případě by vaší vzájemné komunikaci mohlo pomoci znakování. Více o něm s jeho lektorkou, Ritou 
Maláškovou z Jihlavy.

 

 Co je to znakování a jaký smysl má znakování nemluvňat?

 Znakování je neverbální komunikace mezi dětmi a jejich rodiči pomocí gest, výrazu ve tváři a postavení těla. Děti touží po komunikaci a pozornosti těch nejbližších, chtějí sdělovat své pocity, myšlenky, potřeby ještě dřív, než začnou mluvit.

 

 Každé dítě si vytváří gesta spontánně samo – například natažení ručiček, když chtějí pochovat, mnou si očička, když se jim chce spát, ukazují na věci, které je zaujmou – to vše je znakování. Tento přirozený způsob komunikace je možné cíleně rozvíjet.

 

 Proč je dobré komunikovat s malými dětmi, které ještě nemluví, tímto způsobem?

 Důvodů je několik. Zlepšení komunikace a porozumění, nemusíme hledat důvod a příčinu dětského smíchu nebo pláče, tím předcházíme frustraci dítěte z toho, že mu nerozumíme. Snadněji poznáváme svět kolem dítěte.

 

 Díky znakování se dozvídáme, co ho zajímá a co si přeje. Znakování rozvíjí hrubou motoriku, posiluje zájem o mluvení. A hlavně, je to hra a zábava, kterou rodina prožije společně, a tím dochází i k upevnění pouta mezi rodičem a dítětem.

 

 Pro jaké děti je znakování vhodné a je potřeba do něj zapojit celou rodinu?

 Znakování je pro slyšící kojence a batolata. Samozřejmě je dobré, když se do znakování zapojí všichni kolem děťátka. Většinou se pro znakování nadchnou maminky a zbytek rodiny je skeptický, ale to zmizí v okamžiku, když zjistí, že to opravdu funguje.

 

 Ovlivní znakování vývoj dítěte? Pomáhá rozvíjet osobnost a jeho inteligenci?

 Podle výzkumu znakování pozitivně ovlivňuje jazykový a intelektuální vývoj dítěte. V době, kdy se dětská mysl rozvíjí, znakování posílí dětskou sebedůvěru a pomůže položit pevné základy efektivní komunikace, které s dítětem zůstanou i poté, co se naučí mluvit a znakování opustí.

 

 Kdy má vůbec smysl začít děti znakování učit?

 Optimální doba se jeví 6. – 8. měsíc věku dítěte. Když děťátko začíná ukazovat na předměty, začíná s máváním, zajímá se o obrázkové knížky, kývá hlavou ano – ne. Začít můžete kdykoliv, i dítě, které už mluví, může znaky nahradit slova, která ještě neumí vyslovit.

 

 Nemůže se stát, že děti znakováním ztrácí zájem o to, aby pak mluvily?

 Nikoliv, právě naopak. Batolata začínají svá mluvidla ovládat postupně, a trvá několik let, než je zvládnou zcela. Do té doby potřebují komunikovat jiným způsobem. Pokud je dítě od narození obklopeno mluvenou řečí, nejde proces učení řeči zastavit. Tím, že s děťátkem více komunikujeme, ho stimulujeme k mluvení. Když se dítě naučí jistá slova, znak automaticky vypustí, protože brzo zjistí, že je to rychlejší způsob komunikace. Nemusí zaujmout vaši pozornost nebo položit svoji oblíbenou hračku.

 

 Zájemci mohou příští týden zavítat na seminář o znakování nebo navštívit ukázkovou lekci, kde se dozví, jak kurz znakování s dětmi probíhá. Kdy a kde to bude možné?

 Začínáme seminářem, který se bude konat v úterý 17. září, a pak je pro zájemce připravena na čtvrtek 19. září ukázková lekce. A na 24. září je naplánováno samotné zahájení kurzu. Vždy začínáme v 9.30. hodin v prostorách lékárny Na Slunci v Brtnické ulici v Jihlavě. Na všechny akce je nutné se předem nahlásit.

 

 Jak vypadá taková hodina znakování?

 Kurz je rozdělen do sedmi hodinových lekcí. Každá lekce má jiné téma, například „Na statku“, „Koupání“, „Jedeme na výlet“… Hodina se skládá z pásma říkanek se znakováním, tematického celku, kde se zábavnou formou seznámíme s novými znaky, a nebude chybět ani pohybová část. Jednoduše budeme si spolu hrát a při tom budeme znakovat.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net