Reklama
Dnes je čtvrtek 28.03.2024     svátek má Soňa

Rady do zahrady | 114

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

29.4.2023 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Pravidelnou víkendovou rubriku připravuje šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta. 

• Proti mšicím ve skleníku můžeme použít parazitickou vosičku (A. colomani), proti molicím parazitickou vosičku (E. formosa), proti sviluškám dravého roztoče (P. persimilis), proti třásněnkám dravého roztoče (A. cucumeris). 
Oba druhy vosiček a roztočů se aplikují ve sklenících, fóliovnících a zimních zahradách. Aplikujeme na počátku výskytu škůdce (mšice, molice a třásněnky) na lepových deskách, proti sviluškám při počátečním výskytu na listech.

• U rostlin naroubovaných nebo naočkovaných mohou z podnože vyrůstat plané výhony. Ty je nutné vždy odstřihnout. 
Pokud plané výhony vyrůstají z části podnože pod povrchem půdy, je nutné půdu a planý výhon odstranit ostrým nožem nebo nůžkami přímo u podnože. Zaříznutím výhonu až nad povrchem půdy by se jen podpořilo jeho rozvětvení a ušlechtilá odrůda by byla dále oslabována.

• Zvláště nově zasazeným rostlinám, které ještě nejsou dostatečně zakořeněné a nemohou čerpat vláhu z větší hloubky, je v případě suchého počasí nutné dopřát dostatečnou závlahu. 
 U odkvétajících cibulovin, především u tulipánů a narcisů, odstraňujeme odkvetlé květy, aby se rostliny nevyčerpávaly tvorbou semen. Zatahujícím cibulovinám ponecháme listy tak dlouho, dokud nezačnou zasychat.

 Nastává nejvhodnější doba pro výsadbu předpěstovaných letniček. Z důvodu rizika pozdních jarních mrazíků je vysazujeme až po 15. květnu. 

• Ošetřování skalniček nyní spočívá především v pletí, opatrném přihnojování a občasné zálivce.

 Připomínám ještě důležitou chemickou ochranu k likvidaci pilatky jablečné, která způsobuje červivost malých plůdků. 
K ochraně použijeme přípravky Mospilan nebo Reldan dle návodu. V tomto období je i důležitá ochrana proti houbovým chorobám, jako jsou strupovitost a padlí na jádrovinách.

• Řez ořešáku vlašského provádíme v období, kdy nové přírůstky  dosahují 10 až 15 centimetrů. V této době řezné rány nejméně slzí a do konce vegetace se na řezných ranách vytvoří největší zával. 
Rány hned po řezu zahladíme ostrým nožem, ošetříme latexem s přídavkem Kuprikolu. 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net