Reklama
Dnes je pondělí 06.02.2023     svátek má Vanda

Rady do zahrady - 81

Ilustrační foto: Pixabay.com
Ilustrační foto: Pixabay.com

10.9.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

V září je v zeleninové zahradě nejzávažnějším škůdcem pochmurnatka mrkvová. Druhá generace tohoto škůdce klade vajíčka v druhé polovině srpna a v září a způsobuje poté červivost mrkve.

Ekologickou ochranou je přikrývání mrkvových záhonů bílou netkanou textilií v období před kladením vajíček.

Po celé září ponecháváme přikryté netkanou textilií i porosty póru, neboť tento zásah je šetrnou a účinnou ochranou proti vrtalce pórové. Nálet vrtalek se pozná podle tečkovitých vpichů do listů hostitelských rostlin.

Vrtalka pórová je malá dvoukřídlá muška, jejíž larvy na jaře poškozují listy cibule kuchyňské, v létě pak rostliny póru.

 

 Koncem září je také vhodná doba pro výsev listového kozlíčku – polníčku.

Tato zelenina je u nás méně využívána, přestože je vynikající dietetickou plodinou se spolehlivým přezimováním. Už velmi brzy zjara umožní sklizeň čerstvých listů, které budou zdrojem prvních vitamínů. V září je také ideálním obdobím pro založení nového trávníku, příznivé teploty, kratší den a dostatek vláhy jsou zárukou rychlého klíčení travního osiva.

 

 Vyčistíme, vybílíme a vysíříme sklep, očistíme a vydezinfikujeme police a lísky na ovoce. K dezinfekci použijeme 1% roztok chloraminu, nebo přidáme do vody přípravek Savo v koncentraci 1%.

Dokončujeme ošetřování plodů jabloní proti pihovitosti dužniny solemi vápníku. Rozhodující je poslední postřik 14 dnů před sklizní, a to např. 1% Kalkosolu 25 nebo 1% ledkem vápenatým.

 

 Seriál o bylinách: Kozlík lékařský se u nás vyskytuje na vlhkých loukách, v příkopech a na okraji lesů. Také se pěstuje. Užitnou částí je oddenek.

Sbírá se v říjnu, dobře se omyje a ve stínu rychle suší. Vnitřně se užívá v nálevu jako sedativum při nespavosti a při přepracování. Také při srdeční úzkosti, bušení srdce apod. Rovněž při žaludeční a střevní neuróze a nadýmání.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net