Reklama
Dnes je čtvrtek 18.08.2022     svátek má Helena

Rady do zahrady - 70

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

26.6.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Černá ředkev je zdravá zelenina, konzumovat by ji měli hlavně diabetici. Pokud si ji chceme vypěstovat sami, začneme s výsevem zhruba v polovině června. 
Meziřádková vzdálenost se doporučuje 30 centimetrů. Do řádků pak vyséváme semena po 2 až 3 na vzdálenost asi 15 cm od sebe do hloubky asi 1 až 2 cm. 
Vzhledem k mohutnosti kořenů je nutné v době, kdy se plně vyvinou děložní lístky, vyjednotit ředkev na jednu rostlinu.

 I v menší zahradě se v koutě vyplatí pěstovat keř růže šípkové. Je jedničkou v odolnosti a houževnatosti.  
Jedinečná je v tomto ohledu růže svraskatá. Vytváří husté, až dva metry vysoké keře. Její šípky jsou obrovské, tmavočervené, léčivé a výtečné. 
Tato růže pochází z Asie a je dokonale mrazuodolná, zcela nenáročná na půdu i vláhu, rovněž odolná na choroby. Růžové keře s velkými plody jsou také nazývány růžemi ovocnými. Nejen pro svou krásu a užitkovost jsou dále šlechtěny. 
Na Slovensku vznikla osvědčená odrůda Karpatia. Její šípky jsou sladké, bohaté na vitamin C i minerály a mimořádně velké, což rozhodně uvítáme při zpracování. 

 Průběžně kontrolujeme všechny porosty (ovocné i okrasné), zda se na nich nevyskytují choroby a škůdci. V případě výskytu se co nejdříve snažíme odstranit napadené části rostlin. 
Při větším výskytu chorob a škůdců ihned provedeme patřičnou chemickou ochranu. Provádíme pravidelnou závlahu, kypříme půdu a odstraňujeme všechny plevele dříve, než nám vykvetou.

 Seriál o bylinách: jeřáb u nás se často vyskytuje ve světlých lesích a na skalnatých stráních. Také se vysazuje podél cest. 
Užitnou částí je plod. Jeřabiny se sbírají v srpnu a v září. Droga je bez pachu, chutná nakysle, škrablavě a svíravě. Vnitřně se užívá v podobě čaje jako prostředek regulující střevní činnost při průjmu a zácpě. Má také velmi dobrý účinek při zánětech horních cest dýchacích.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net