Reklama
Dnes je úterý 28.06.2022     svátek má Lubomír

Na co v létě nezapomenout

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

23.6.2022 Pro ženy/Komentáře (0), autor:

Prázdniny jsou tady a s nimi dovolené, odpočinek, výlety. Bohužel, také zvýšené riziko úrazů. Zkusme jim předcházet.

Buďme opatrní a předvídejme rizika, prevencí jde mnoha lapáliím předejít.

V létě jsou velmi časté úrazy v souvislosti s jízdou na kole. Pády přes řídítka, kolize na kluzkém povrchu a nejhorší jsou samozřejmě střety s autem. Ty bývají pro cyklisty často fatální. Správně vybavené a seřízené kolo snižuje možnost, že nám v kopci selžou brzdy, a používání reflexních prvků, včetně blikačky a světla, zase, že nás řidič v autě za snížené viditelnosti neuvidí.

Pevně nasazená helma na hlavě zmenšuje následky pádů nejen u dětí, kde je povinná, ale i u dospělých, kteří by ji měli také vždy používat. Cyklisté by měli pamatovat na to, že jsou také účastníky silničního provozu, proto pozor i na alkohol za řídítky.

To se týká také všech, kdo jezdí na koloběžkách, elektrokolech a dalších vozítkách či přibližovadlech.

Velmi častou příčinou letních úrazů bývá skákání na trampolíně. Dochází ke skřípnutí prstů v pružině, pohmožděným kotníkům, zlomeninám končetin nebo poranění páteře při nešťastném dopadu. Srážka s dalším skokanem končívá pořádnou boulí na hlavě, nebo dokonce otřesem mozku.

A jak předejít vážným poraněním páteře nebo hlavy při skákání do vody? Vždy si dopředu zjistěme, jestli je voda dostatečně hluboká a nejsou na dně nějaké kameny. I náraz na dno mělkého bazénu může přivodit nenapravitelné škody na našem zdraví.

Při plavání nepřeceňujme své síly ani aktuální zdravotní stav, a když už se necítíme v kondici, raději si odpočiňme ve stínu na břehu.

Opravdu je mnoho míst nebo situací v životě, kdy si můžeme přivodit zranění. Je dobře myslet na případná nebezpečí dopředu. V klidu si o možných rizicích popovídejme také s našimi dětmi či vnoučaty a vysvětleme jim, na co mají dávat pozor, aby si své hry a skotačení užily ve zdraví.

Ani při sebevětší opatrnosti se úrazu nemusíme vždy vyhnout. Je nutné i na první pohled banální poranění, třeba odřené koleno nebo říznutí do prstu, správně ošetřit.

Mějme proto po ruce, ať doma nebo na výletě, lékárničku, ve které najdeme vše potřebné jako náplasti, obvazy, obinadla, nůžky, dezinfekci. A naučme se všichni aspoň základům poskytování první pomoci a jak správně postupovat, když dojde k vážnějšímu zranění.

Užívejme si krásné léto bez úrazů. A jak říkávají naše maminky a my to často nechceme slyšet: „Dávejme na sebe pozor.“

 

MUDr. Stanislav Wasserbauer, Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net