Reklama
Dnes je úterý 28.06.2022     svátek má Lubomír

Rady do zahrady | 69

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

19.6.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Lichořeřišnici můžeme vysévat i vysazovat do volné půdy i do nádob. Tato nenáročná letnička vypadá velmi krásně, potřebuje slunce nebo polostín, výživnou půdu, pravidelnou zálivku a přihnojení jednou za dva týdny.

Výhony má dlouhé 40 až 90 cm a kvete podle odrůdy červeně, žlutě nebo oranžově nepřetržitě od června až do prvních podzimních mrazíků. Nikdy nepěstujte lichořeřišnici ve stínu, na takovýchto stanovištích rostliny vytvářejí nadměrné množství listové plochy a velmi málo kvetou.

Celá rostlina je jedlá, můžeme její části používat k ozdobě pokrmů a do salátů. Lichořeřišnici můžeme též používat i jako léčivku ve stavu syrovém nebo suchém. Její produkty jsou považovány za jedno z nejúčinnějších přírodních antibiotik, které je vhodné hlavně na močové cesty. 

 

 Jak chránit ovoce před pozdní červivostí? Tuto červivost způsobuje u jádrovin obaleč jablečný. Motýlí samičky kladou vajíčka na plody a okolní listy zpravidla v červnu a v srpnu.

První chemická ochrana se provádí 2 až 3 týdny po odkvětu, když následují po sobě tři teplé noci s minimální teplotou 13 °C, při druhé generaci obaleče stříkáme podobně v polovině srpna.

K ochraně proti obaleči jablečnému můžeme použít přednostně šetrný přípravek Madex, dále chemický  přípravek Mospilan, což je širokospektrální insekticidní přípravek – kontaktní i požerový, např.  na květopase jabloňového, pilatku jablečnou, obaleče jablečného, vrtule třešňové, mšice apod.

 

 Seriál o bylinách: jehlice trnitá u nás roste hlavně u cest, na mezích a na suchých stráních. Užitnou částí je kořen. Kořen se může sbírat na jaře, ale hlavně se sbírá na podzim.

Suší se při teplotě do 50 °C. Používá se vnitřně v podobě odvaru při poruchách látkové výměny, při zadržování vody v organismu, při močových kaméncích, zánětech močového měchýře a při revmatických onemocněních.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net