Reklama
Dnes je neděle 27.11.2022     svátek má Xenie

Pomalý pruh na dálnici je pro auta jedoucí pod 80 km/hod.


12.6.2022 Pro motoristy/Komentáře (0), autor:
Ing. Zdeněk SADECKÝ, Ph.D.

Jednou z vůbec nejčastějších chyb je nesprávná jízda v jízdních pruzích na víceproudých komunikacích

Dnes se zaměříme na častou a přitom nebezpečnou chybu, která vzniká neznalostí pravidel silničního provozu při jízdě na dálnicích.

Na dálnici mohou nastat dvě rozdílné situace, kdy se jede ve třech nebo více jízdních pruzích.

 

Značka 1

První situace nastane, když máme uspořádání tři nebo více rovnocenných jízdních pruhů. Poznáme je podle dopravní značky a podle toho, že vodorovné značení – délka čar a mezer je mezi všemi pruhy stejná. Zde platí, že mimo obec se jezdí vpravo, v obci můžeme jet v kterémkoliv pruhu. Ale pozor, i v obci platí, že pokud zrovna neodbočujeme apod., musíme uvolnit levý jízdní pruh rychleji jedoucím vozidlům.

 

Značka 2

Druhá situace nastane, kdy je pravý jízdní pruh určen pro pomalá vozidla. Tím se myslí ta, která jedou v úseku pomaleji než 80 km/hod, nebo obecně řečeno jedou významně pomaleji než ostatní vozidla. Tento úsek poznáme podle značky 2 a vodorovná přerušovaná čára je vpravo hustější (častěji se střídají čáry a mezery).

Častými chybami pak je, když pomalé vozidlo do pruhu pro pomalá vozidla nezajede, ale také, když v něm jedou vozidla třeba povolených 130 km/hod. Pokud tedy jedete v souladu s pravidly třeba 120 km/hod. a vpravo, v pruhu pro pomalá vozidla vás rychle podjede jiný řidič a ještě zatroubí, případně vás častuje nějakým nehezkým gestem, tak je to hlupák, který by se měl sám vrátit do autoškoly.

 

Ve stručnosti

Jezdí se vpravo, předjíždí vlevo.

 V označeném pruhu pro pomalá vozidla jezdí jen pomalá vozidla.

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net