Reklama
Dnes je úterý 28.06.2022     svátek má Lubomír

Rady do zahrady - 65


22.5.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Teplejší květnové počasí podporuje rychlejší zakořeňování a intenzivní růst, proto je vhodným obdobím pro přesazování pokojových rostlin.

V tomto období je také můžeme bez obav zmlazovat, odebírat listové nebo vrcholové řízky či je rozmnožovat jiným způsobem.

 

 Pro vypěstování vlastních brambor můžeme dobře využít posekanou trávu z vlastních pozemků. Vhodné pro lepší udržení požadované vlhkosti a teploty je dobré nastýlání posekané trávy do brázd. Větší vrstva trávy zabraňuje vypařování vody z půdy a výrazně omezuje prorůstání plevelů.

Pod nastýlkou zůstává půda kyprá a vzdušná, a to i půda těžší, na které se jinak při zalévání a dešti může většinou vytvořit škraloup. Tuto možnost využívají především drobní pěstitelé, kterým navíc odpadá starost s posekanou trávou. Tráva je současně výborným zdrojem tepla, pěstební hmoty a humusu. Výhodou je také její poměrně rychlé sesychání a rozklad, proto je možné hmotu po každé seči doplňovat.  

 

 Zkontrolujeme vysazené keře vinné révy. Podle vyrašených oček už poznáme, ze kterých vyrůstá květná násada a ze kterých jen neplodné letorosty.

Ty vylamujeme, keř by všechny výhony stejně neuživil. Provedením podlomu prosvětlíme keře a ty jsou vzdušnější, a méně tak trpí houbovými chorobami.

Je také potřeba vyplít okolí keřů a důkladně prokypřit povrch půdy asi do hloubky 15 centimetrů. Zkontrolujeme a případně opravíme také dráty, ke kterým révu vyvazujeme. Za plné vegetace bychom se k plně zatíženým drátům již obtížně dostávali a poškodili bychom výhony.

 

 Seriál o bylinách: Jablečník je původem z jižní Evropy. U nás se hlavně vyskytuje v teplejších oblastech. Sbírá se horní část kvetoucí natě. Suší se ve stínu při teplotě do 45 °C.

Droga má příjemnou vůni a hořkou, poněkud ostrou chuť. Užívá se v podobě čaje při plicním zahlenění, chronickém kataru průdušek a kašli. Též při nechutenství, žaludeční slabosti, při onemocnění jater a žlučníku.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net