Reklama
Dnes je pondělí 27.06.2022     svátek má Ladislav

K prodeji stavebnin přispívá panika

CENY stavebního materiálu již podle odborných firem dosahují hranic, kdy musí lidé začít přemýšlet, jestli má vůbec cenu začínat stavět. Ilustrační foto: archiv JL
CENY stavebního materiálu již podle odborných firem dosahují hranic, kdy musí lidé začít přemýšlet, jestli má vůbec cenu začínat stavět. Ilustrační foto: archiv JL

16.5.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Stavebniny provozujeme již více než 30 let a to, co se děje nyní, jsme ještě nezažili. A přispívá k tomu i panika, která se šíří v médiích.

Jen se v médiích zmíní, že je něčeho málo a bude nedostatek a porostou ceny, tak se lidé předzásobují a nakupují materiál, který budou potřebovat až v létě nebo na podzim, nebo až si vyřídí stavební povolení, nebo až seženou řemeslníky, kteří by jim to zpracovali.

Takže nakupují do zásoby, a tím výrobci ještě více mohou zdražovat, protože zájem je extrémní.

Tak začíná svoje prohlášení Igor Ševela z firmy Centrostav.

„Na skladě máme nyní skoro za 20 milionů korun materiálu. Což je oproti předchozím rokům tak o zhruba 50 procent více. Je to dáno nárůstem cen a očekávanými zakázkami, které máme pro zákazníky připravené,“ pokračuje Ševela.

Denně stavebniny obslouží asi 150 až 250 zákazníků a prodá za 1,2 -2,5 milionu korun zboží. Mnoho dalších materiálů bere na objednávku a dodává zákazníkům podle potřeb a možností dodavatelů.

„Snažíme se zásobovat stavby na požadavané časy navážením materiálů tak, aby zákazník neměl prostoje a měl takzvaně čistou stavbu bez povalujícího se materiálu, který nespotřeboval, bez povalujících se prázdných palet,“ poznamenává Ševela.

Zvýšení cen

Pokud jde o ceny, výrobci firmě posílají aktuální ceníky, a jakmile doprodá staré zásoby, tak musí přeceňovat a většinou se jedná o zvýšení cen. U některých materiálů však již ceny stagnují a u některých již nastává snižování cen.

„Máme naše zákazníky rozdělené do skupin: stavebniny-velkoobchody, specializované firmy, sádrokartonáře, železáře, velké stavební firmy, menší a specializované firmy, a snažíme se jim nastavit ceny tak, abychom je mohli plynule zásobovat a abychom nebyli nejdražší a ani nejlevnější,“ přiznává Ševela. Ceny materiálu jsou pro firmu sice důležité, ale důležitější je servis, dostupnost a jistota, že dostanou na stavby včas právě to, co potřebují. Tím ušetří daleko více peněz.

„Situace do budoucna podle mě bude dramatická. Ceny materiálu již dosahují nějakých hranic, kdy musí lidé začít přemýšlet, jestli má vůbec cenu začínat stavět,“ domnívá se Ševela.

Doplňuje, že lidé, co chtějí stavět, dnes již pravděpodobně mají materiál objednaný, dodaný nebo předem zaplacený. Takže drobné stavby jsou zásobeny a do konce roku už toho asi moc potřebovat nebudou.

Jak lidé zjistí, že s materiálem, co mají nakoupený, už třeba ani nezačnou stavět, nedosáhnou na hypotéku, neseženou řemeslníky, tak spousta z nich se začne materiálu zbavovat.

Třeba i pod cenou, aby se jim nerozpadly palety či materiál na nich uskladněný. Výrobci navýšili kapacity a jedou naplno a budou chtít pokračovat, aby vykryli objednávky, které mají před sebou.

Jenže mnoho obchodníků má naobjednáno, pro jistotu, předem do zásoby v očekávání, že stavění pojede naplno, ale to se brzy zastaví a materiálu bude najednou nadbytek.

Ode zdi ke zdi

„Začnou se vymýšlet akce a ceny začnou padat dolů. Do toho pak začne zase zasahovat vláda formou všelijakých podpor a nesystematických pomocí, jak nyní předvádí, a vše se rozvlní od zdi ke zdi, jak je již nyní vidět,“ dodává Igor Ševela.

„Daří se nám zajistit veškerý materiál, který je na stavbu potřeba. Některé dodací lhůty jsou od loňského roku delší,“ přiznává Ing. Radek Vít, ředitel společnosti Stavebniny DEK.

Uvádí, že ceny odpovídají cenám výrobců materiálů, které jsou v mnoha případech vyšší než dřív. Stále přetrvává vysoký zájem o stavební materiály, který převyšuje kapacitní možnosti výrobců. Zákazníci mají zájem o materiál podle fáze výstavby, ve které se nachází. „Věříme v pokračování výstavby solidním tempem až do konce letošního roku,“ dodává Radek Vít.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net