Reklama
Dnes je pondělí 27.06.2022     svátek má Ladislav

Rady do zahrady - 63

Ilustrační foto: Pixabay.com
Ilustrační foto: Pixabay.com

7.5.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Rododendrony vydatně zaléváme, a jakmile odkvetou, opatrně vylamujeme tvořící se semeníky.

Pokud jsme nestačili vysadit jehličnany, rododendrony nebo jiné stálezelené dřeviny, které naplánovali pro vylepšení zahrady, můžeme sázet i nyní, ale pouze rostliny z kontejnerů.  Ty prostokořené budeme moci vysadit zas na podzim.

 

 Jahodiště zbavíme plevelů, prostor mezi keři dobře mělce okopeme, potom rostliny zalijeme a přihnojíme. Jakmile však jahody začnou kvést, už je neokopáváme.

V tomto měsíci také jahody ošetříme proti plísni šedé bio přípravky AquaVitrin K v koncentraci 0,4 % nebo HF-Mycol v koncentraci 0, 4 %, a to dvě ošetření před květem a dvě po odkvětu, interval mezi ošetřeními 7 až 10 dnů.

Přípravky dodává Biocont Laboratory. Tato choroba napadá nezralé, ale především zrající plody. Nezralé plody hnědnou, zrající měknou a hnijí. 

 

 Ošetřujeme jádroviny proti strupovitosti a padlí biopřípravkem Alginure v koncentraci 0,5 %. Před květem aplikujeme dvě ošetření a po odkvětu 3 až 4, ke zvýšení účinnosti je vhodně přidat některý z měďnatých přípravků v koncentraci 0,2 až 0,3 %.

K ošetření ovocných stromů proti savému hmyzu (mšice) použijeme bio přípravek Neem-Azal T/S v koncentraci 0,2 %.

 

 Máme-li dobře uložené nenarašené zimní rouby, pak je příznivá doba na přeroubování nevhodných odrůd. Stromy mají dostatek mízy v období plného květu.

V tomto čase se většinou používá některý ze způsobů roubování za kůru. Důležité je vždy mít ostré, čisté nože a nedotýkat se řezných roubovacích ploch. 

 

 Seriál o bylinách - chmel je rozšířen po celé Evropě. Pěstuje se na chmelnicích založených v teplejších oblastech. Užitnou částí je samičí plodní šištice.

Šištice se sbírají krátce před dozráním koncem srpna a suší se při teplotě do 40 °C. Používá se vnitřně v podobě čaje večer před spaním při lehké nespavosti, předrážděnosti a jako prostředek podporující trávení.

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net