Reklama
Dnes je pátek 19.04.2024     svátek má Rostislav

Rady do zahrady - 62

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

2.5.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Připravili jsme pro vás rubriku se šlechtitelem a zahrádkářem Petrem Kumštou.

 Zvláště nově zasazeným rostlinám, které ještě nejsou dostatečně zakořeněné a nemohou čerpat vláhu z větší hloubky, je v případě suchého počasí nutné dopřát dostatečnou závlahu.

 

 U odkvétajících cibulovin, především u tulipánů a narcisů, odstraňujeme odkvetlé květy, aby se rostliny nevyčerpávaly tvorbou semen. Zatahujícím cibulovinám ponecháme listy tak dlouho, dokud nezačnou zasychat.

 

 Nastává nejvhodnější doba pro výsadbu předpěstovaných letniček. Z důvodu rizika pozdních jarních mrazíků je vysazujeme až po 15. květnu.

 

 Ošetřování skalniček nyní spočívá především v pletí, opatrném přihnojování a občasné zálivce.

 

 Puchrovitost švestek – houba přezimuje ve formě mycelia ve větvích s nemocnými plody. V následujícím roce mycelium prorůstá stopkami do dalších mladých plodů švestek.

Napadené plody se pokrývají bílými povlaky a silně se deformují, nedozrávají a nejsou chutné. Větve s přítomností nákazy bývají ztlustlé a pokroucené. Vývoj choroby je závislý na klimatických a půdních podmínkách stanoviště.

Pro šíření jsou příznivé vlhké dny během jara a léta a kyselé půdy. Mechanická ochrana: odstranění a likvidace napadených plodů a větví. Chemická ochrana: Kocide nebo Champion.

 

 V tomto období je i důležitá ochrana proti houbovým chorobám, jako jsou strupovitost a padlí na jádrovinách.

 

 Řez ořešáku vlašského provádíme v období, kdy nové přírůstky  dosahují10 až 15 centimetrů.

V této době řezné rány nejméně slzí a do konce vegetace se na řezných ránách vytvoří největší zával. Rány hned po řezu zahladíme ostrým nožem, ošetříme latexem s přídavkem Kuprikolu.

 

 Seriál o bylinách - hořec je původem z východních Karpat, u nás je chráněn. Pro léčivé účely se pěstuje.

Kořen se sbírá od srpna do září. Rychle se omyje a suší při teplotě do 60 °C. Užívá se v podobě čaje při žaludečním kataru, při žaludeční slabosti a v rekonvalescenci. Působí povzbudivě při špatné činnosti žlučníku.

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net