Reklama
Dnes je pondělí 27.06.2022     svátek má Ladislav

Třetina nemovitostí je bez pojištění

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

7.4.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
David Kratochvíl

Nedávný požár nepojištěného domu v Puklicích, který na nemovitosti napáchal škodu za miliony korun, hlavně na sociální síti rozpoutal bouřlivou diskuzi. Jihlavský realitní makléř David Zeman v rozhovoru pro JL říká, že napříč republikou je stále nepojištěna třetina příbytků.

Když požár napáchá škodu na nepojištěné nemovitosti, je to z vašeho pohledu výjimečný jev, nebo jejich majitelé považují pojištění za zbytný výdaj?

Lidé pojištění stále podceňují. Nejen, že se setkáváme s nepojištěnými nemovitostmi, ale vzhledem k prudkému růstu cen nemovitostí, cen stavebních prací a materiálů se setkáváme i s tím, že nemovitosti nejsou dostatečně pojištěné.

 

Co to přesně znamená?

Když je nemovitost takzvaně podpojištěná, znamená to, že hodnota pojistky nedosahuje reálnou hodnotu nemovitosti a reprodukční ceny. Průměrná délka pojistné smlouvy v Česku je podle mých údajů devět let, a to je alarmující.

Existuje vůbec nějaký kvalifikovaný odhad, kolik nemovitostí na Vysočině je bez pojištění?

Krajské statistiky nemáme. Nicméně je odhadováno, že až jedna třetina rodinných domů v této zemi není pojištěna.

 

Ti, co už pojištění mají, jak často by měli pojistku aktualizovat?

Doporučujeme pojistku revidovat zhruba každé 3-4 roky. Případně ve chvíli, kdy významně navýšíte hodnotu své nemovitosti.

 

Když prodáváte nemovitost na hypotéku, je už dnes pro kupujícího automaticky povinností ji mít pojištěnou, nebo je to bance jedno a hypoteční úvěr schválí i bez pojistky?

Všechny banky na trhu dnes chtějí pojištění nemovitosti. Většinou je pojištění i podmínkou pro vyčerpání hypotéky.

 

Takže bez pojištění nemovitosti není možné hypotéku reálně získat?

Je třeba si uvědomit, že banka je u vaší hypotéky v roli investora. A ten chce mít svoji investici řádně zajištěnou.

 

Když se teď majitel nemovitosti, která není pojištěná, chytne za hlavu a honem poběží do pojišťovny to napravit, existuje nějaká rada, na co při tvorbě pojištění rozhodně nezapomenout?

Určitě doporučujeme nepodceňovat pojištění z odpovědnosti držby nemovitosti. Je nutné si také uvědomit, že pojištění nemovitosti nekryje vybavení domácnosti, tak je třeba nezapomenout také na toto.  

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net