Reklama
Dnes je pondělí 29.05.2023     svátek má Maxim

Rady do zahrady - 48

Ilustrační foto: Pixabay.com
Ilustrační foto: Pixabay.com

22.1.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

V ovocné části zahrady můžeme postupně začít s řezem jádrovin. Řez je možné provádět i při teplotách mírně pod bodem mrazu, nesmí být ovšem méně než –5 °C, za vyšších mrazů s řezem raději počkáme. Před řezem pamatujeme na dvě důležité zásady.

Mírný řez podporuje růst plodonosného obrostu, silný řez podporuje růst dřeva. Výhony rostoucí kolmo vzhůru rostou do dřeva, výhony odklánějící se až k vodorovné poloze rostou do plodonosného obrostu.

V tomto zimním období nikdy neprovádíme řez peckovin, ten si necháme ze zdravotních důvodů porostů až na období dubna.

 

 Během zimy se do zahradních chat, stodol a kůlen stěhují myši, které mohou napáchat nemalé škody. Nelákají je pouze různá semena, ale dokáží se pustit i do oblečení pro práci na zahradě. Včas proto nastražíme granule proti myším, otrávené zrní či různé druhy pastí. Osvědčují se i některé druhy zvukových plašičů.

 

 V posledních letech se ve Valticích podařilo vyšlechtit velmi kvalitní odrůdu měsíčku lékařského Plamen plus. Ke křížení byly použity odrůdy Plamen a plnokvětý měsíček okrasný. Výsledkem je velmi populární výnosná odrůda měsíčku Plamen plus, který při zachování obsahových látek na stejné úrovni má při sklizni až o 70 % těžší květy než původní odrůda.

 

 Seriál o bylinách: brusinka je velmi nízký polokeřík, značně větvený a vždy zelený. Listy má střídavé, vejčité, kožovité, s okrajem slabě podvinutým. Bílé nebo bledě růžové květy, až 5 mm velké, mají zvonkovité korunky.

Plod je lesklý, kulatý, v době zralosti červený. Užitnou částí je hlavně list, částečně i plod. Listy se sbírají v pozdním létě za suchého počasí, při teplotách nad 7 °C.

 Droga je bez pachu a má hořce svíravou chuť. Užívá se vnitřně v nálevu. Slouží hlavně při zánětech horních a dolních močových cest a při zánětech žlučových cest. Pomocně se užívá při diabetu.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net