Reklama
Dnes je neděle 03.07.2022     svátek má Radomír

Zdraží energie, voda a také poplatek za odpady

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

8.1.2022 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Pavel Bajer

Opakovaná uzamykání české i evropské ekonomiky podle očekávání roztočila spirálu inflace.

V příštím roce nás budou asi nejvíce strašit ceny energií. Ty v případě elektrické energie a plynu pro klasickou domácnost se standardní smlouvou vzrostou řádově o desítky procent.

Pro několikačlennou rodinu to může znamenat zvýšení nákladů řádově až o několik stovek měsíčně. Rodiny, které musely změnit dodavatele, si tak měsíčně připlatí o tisíce.

Energetický regulační úřad (ERÚ) tvrdí, že regulované složky ceny energií pouze mírně navýšil.

„Řádově rychleji však roste burza, na kterou ERÚ nemá vliv a kvůli které o desítky procent zdražují dodavatelé, což je hlavní důvod strmého růstu cen energií,“ uvedl předseda Rady ERÚ Stanislav Trávníček.

Vyhráno však nemají ani lidé bydlící na sídlištích, kteří topí ústředním topením. I jim teplo značně podraží.

„Bohužel pro rok 2022 očekáváme celkem výrazné zdražení (řádově v nižších desítkách procent) z důvodu vysokých cen plynu a elektrické energie na trhu,“ sdělil JL již dříve jednatel Jihlavských kotelen Jan Diviš.

Na Jihlavsku podraží také voda. Lidem, jimž vodu dodávají Služby města Jihlavy (SMJ), se cena od nového roku navýšila o více než šest korun za metr krychlový (z 95,13 Kč na 101,16 Kč). 

Zhruba o stejnou částku navýší kubík vody Svaz kanalizací a vodovodů Jihlavsko (SVAK): na 111,09 Kč.

Příští rok si v Jihlavě připlatíme i za odpad. A to poměrně výrazně. Město totiž poplatek navýšilo z původních 680 Kč na 804 korun.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net