Reklama
Dnes je pondělí 27.06.2022     svátek má Ladislav

Rady do zahrady - 42

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

12.12.2021 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Připravili jsme pro vás rubriku se šlechtitelem a zahrádkářem Petrem Kumštou.

 Prosinec je ideálním obdobím pro výsevy muškátů. Pokud stihneme výsevy ještě před Vánocemi, můžeme se kvetoucími rostlinami chlubit již zjara.

Vyséváme do speciálně připraveného substrátu, který musí být velmi jemný. Nejčastější chybou, které se zahrádkáři dopouštějí, je hloubka výsevu. Poměrně velké semeno muškátu vyséváme do hloubky pouze asi 2 až 3 mm. Semena klíčí při teplotě kolem 20 °C dosti rychle, většinou do pěti dnů po zasetí.

 

 V posledních letech byly do Státní odrůdové knihy zapsány zajímavé ranější pološvestky:

Amátka – zraje přibližně 25 dnů před odrůdou Domácí velkoplodou. Tato odrůda vznikla křížením a následnou selekcí Čačanské lepotice a Gabrovské.

Stromy mají střední intenzitu růstu, koruny vytvářejí středně husté. Plody dosahují nadprůměrné velikosti. Základní barva slupky plodů je fialovomodrá.

Dužnina žlutavě zelená, středně tuhá až tuhá, středně šťavnatá, sladce navinulá až navinule sladká, středně aromatická. Plodnost je vysoká a pravidelná. Není náročná na stanoviště, a lze ji proto pěstovat ve všech lokalitách. Její plody jsou kvalitní a lze je využít pro univerzální použití. Co se týče odolnosti na šarku, je k této viróze tolerantní.

Stáňa – řadí se mezi středně rané pološvestky, dozrává přibližně 15 dnů před odrůdou Domácí velkoplodou. Vznikla křížením odrůd Stanley a Gabrovská. Vzrůstnost stromů je střední intenzity, koruny tvoří řídké až středně husté.

Plody jsou menší až střední velikosti. Základní barva slupky plodu je fialovomodrá. Dužnina žlutavě zelené barvy, je středně tuhá až tuhá, nadprůměrně šťavnatá, navinule sladká až sladká, více aromatická, velmi dobré chuti. Plodnost této odrůdy je středně vysoká a pravidelná.

Předností jsou minimální nároky na stanoviště a univerzální využití velmi kvalitních plodů. Zejména ve vlhčích letech, při velké úrodě a větší hustotě korun se může vyskytnout vyšší citlivost na monilii plodů. Vůči virové šarce je tolerantní.  

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net