Reklama
Dnes je pondělí 27.06.2022     svátek má Ladislav

Rady do zahrady - 35

Ilustrační foto: Pixabay.com
Ilustrační foto: Pixabay.com

24.10.2021 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Říjen je sice již podzimní měsíc, ale pokud je slunný a teplý, stále ještě můžeme sbírat semena. Získáme tak například semínka cínií, aster, měsíčku, třapatky, čínského karafiátu a dalších květin. Přirozeně usušená semena dáváme po menších dávkách do popsaných papírových sáčků a uložíme je na suché místo.

Pokud máme větší množství semínek od jednoho druhu, třeba aksamitníku, neskladujeme je všechna, ale raději se podělíme s kamarády.

 

 Rostliny v kontejnerech se obecně považují za naprosto spolehlivé a jsme zvyklí sázet je po celý rok. Myslíme ale na to, že se na první pohled nepozná, jak jsou v kontejneru dlouho, jestli sezonu, nebo tři. Před výsadbou proto vždy pozorně zkontrolujeme kořeny.

Mohou být nahnilé od přílišné zálivky, nebo příliš dlouhé, stočené na dně. To napravíme zahradnickými nůžkami, stočené kořeny zkrátíme asi o jednu třetinu délky, shnilé zastřihneme až do světlé zdravé části. Zkontrolujeme také, zda kořenový bal nenapadli škůdci, například svinky, mohou tam být vajíčka slimáků. Kontrola nám zabere jen chvilku, ale rostlině to jedině prospěje.

 

 Ve druhé polovině měsíce října začíná hlavní období výsadeb ovocných i okrasných dřevin. U většiny druhů ovocných stromů, s výjimkou broskvoní, dáváme přednost výsadbě podzimní před jarní.

Stromky či keře by však měly být dostatečně vyzrálé ve dřevě, což mnohdy postrádají jednoletí štěpovanci, u některých školkařů i hotové stromky s korunkou.

Příčinou je hlavně přehnojení dusíkem a předčasně umělé ukončení  vegetace. Při jakékoliv manipulaci nesmí u stromků přischnout kořeny. Je jistější, když na dobu jednoho dne před výsadbou ponoříme celou rostlinu do vody.

V této době můžeme vysazovat rybíz a angrešt, protože brzy zjara raší. Keře sázíme tak hluboko, aby byly nejspodnější pupeny zakryty zeminou.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net