Reklama
Dnes je středa 24.04.2024     svátek má Jiří

Mincovna v domech U Mincovny nebyla, je to zřejmě romantická představa

DOMY U Mincovny 6 a 8 před rekonstrukcí hyzdily historickou část městského centra. Zdroj: archiv JL
DOMY U Mincovny 6 a 8 před rekonstrukcí hyzdily historickou část městského centra. Zdroj: archiv JL

U Mincovny číslo 6 ani 8 asi nikdy žádná mincovna nikdy nebyla. Vyplynulo to z archeologického výzkumu, který proběhl v rámci rekonstrukce obou jihlavských historických domů.

„S největší pravděpodobností se jedná o romantickou představu, mincovnu zde 100% doloženou nemáme,“ sdělil archeolog Šimon Kochan z Archai Brno, která archeologický výzkum obou městských domů prováděla.

Podle něho však nalezli ve výkopu pod domem číslo 8 framenty metalurgických tyglíků, které svědčí o zpracování barevných kovů, popřípadě stříbra.

V domech U Mincovny 6 a 8 naposledy sídlila Okresní vojenská správa a od té doby nezadržitelně chátraly. Město se domy nejprve neúspěšně snažilo prodat. Před šesti lety se podařilo na objekt U Mincovny 8 najít kupce.

Byl jím jihlavský podnikatel Petr Žižka. Z koupě však sešlo, protože zájemce neuhradil požadovanou cenu.

Poté se radnice rozhodla domy zrekonstruovat pro potřeby magistrátu.  Stavební úpravy prováděla firma PKS. 

„Akci jsme zahájili v prosinci 2019 a dokončili jsme ji v dubnu letošního roku. Zakázka nepřesáhla 46 milionů korun bez DPH,“ popsal Ladislav Sýs z firmy PKS.

Autorem projektu na rekonstrukci obou domů byl jihlavský architektonický ateliér Penta.

„Myslím si, že ty dva domy dohromady možná vytvářejí takový vzor do budoucna, jak by mohla městská památková rezervace vypadat a Jihlava být i lákavějším městem pro návštěvu historického centra,“ přiblížil zástupce ateliéru Jaromír Homolka.

Do nově zrekonstruovaných domů přestěhují ještě letos odbor školství, kultury a tělovýchovy a odbor životního prostředí.

„Dispozičně jsme objekty přizpůsobili požadavkům těchto odborů. Hlavní vstup je v domě č. 8, který bude sloužit pro veřejnost. Jelikož dům není památka, mohl být laděn v modernějším duchu,“ pospala Hana Andělová z Penta projekt.  

„Dům je navíc přístupný bezbariérově a obsahuje výtah zapuštěný do suterénu. To bohužel nešlo zařídit v případě vedlejšího domu, a to právě kvůli tomu, že je kulturní památkou,“ pokračovala.

Zmínila, že se vzhled domů snažili přizpůsobit roku 1937, ze kterého mají dochované plány. Avšak fasádu, dveře nebo barevnost přizpůsobili jejich starší podobě z 19. století.

Domy z počátků města

Podle památkáře Jiřího Neuberta z Národního památkového ústavu Telč (NPÚ) oba domy značně utrpěly při nešetrné poslední přestavbě v 70. letech minulého století.

Avšak historicky oba domy stojí v Jihlavě, dá se říci, v podstatě odnepaměti.

„Našel se zde kus opracovaného trámku, který byl datován do roku 1245-46. To jsme na počátku města, Jihlava vzniká někdy mezi léty 1238 až 1240,“ přiblížil archeolog Kochan.

Doplnil, že v domech je ze 13. století doložena řemeslná výroba. Jako příklady uvedl výrobu hracích kostek nebo ševcovské řemeslo.  Při archeologickém výzkumu rovněž objevili hoblík na výrobu šípů.

A to zdaleka nebylo všechno. Při výkopech nalezli zdivo středověkého domu, o kterém doposud nevěděli. Ten byl štítem orientován do dnešního Jakubského náměstí. Narazili také na dva zahloubené suterény.

„Jeden se nacházel v dnešním průjezdu na konci náměstí a další přibližně na nároží domu číslo 8,“ popsal archeolog.  

V době první republiky byly v domě číslo 6 kanceláře a zasedací síň Obchodního grémia v Jihlavě.

Dle města dům číslo 8 zakoupil roku 1851 jihlavský podnikatel Franz Czap, který uvažoval, že ho přestaví na hotel. Z toho však nakonec sešlo.

Roku 1912 přešel do majetku vlastníka pletárny Otto Adama. V roce 1922 v něm našla své sídlo Okresní nemocenská pojišťovna.

Od 50. let domy využíval Svazarm. Po něm v nich sídlila Okresní vojenská správa.

Podle primátorky města Karolíny Koubové (Fórum Jihlava), aby historické centrum ožilo, je v něm nutné zdejší domy jeden po druhém opravovat.

„Investice do těchto objektů se navrátí právě díky zvýšenému zájmu o historické centrum,“ věří.

 

Šimon Kochan: Překvapil nás nález gotické zdi

Pokud člověk nekopne do země, tak neví, říká jihlavský archeolog Šimon Kochan z Archai Brno. 

V domech U Mincovny 6 a 8 sídlila dlouhé roky Okresní vojenská zpráva. Zaznamenali jste nějaké nálezy také z této doby?

Na půdě byly nějaké staré nástěnky s plakáty s vojenskou technikou, ale nevím, kde to skončilo. To šlo trošku mimo archeologii. My jsme to jenom obdivovali a nechali tam. Dále jsme v místě v průjezdu ve svrchních vrstvách našli různý odpad ze 70. let minulého století. Byla tam jáma asi 1,2 metru hluboká a v ní různé plastové krabičky na léky nebo skleněné ampulky.

 

Co jste s nimi udělali?

Abych řekl pravdu, většinu jsme toho skartovali, protože 70. léta 20. století nás úplně nezajímala. Když jsem se dověděl, že za první republiky tu byla Okresní nemocenská pojišťovna, tak jsem si říkal, že se podívám na nálezy z 20. století, které jsem ještě nevyhodil a co by s tím mohlo souviset.

 

Jaký byl výsledek?

Našel jsem tam spoustu laboratorního skla z odměrných válců. Říkal jsem si, když tu byly ordinace, laboratoře, tak to s nimi souvisí.

 

Před zahájením archeologického průzkumu jste určitě již měli o těchto domech nějakou představu. Bylo něco, co vás překvapilo nebo zaskočilo?

Pro nás to byl nový objev gotické zdi ve dvoře. Nevěděli jsme, že tu dříve stál dům. Dokonce se nenachází ani na modelu historika Františka Hoffmanna. On při tvorbě modelu vycházel z rejstříků městské sbírky z první poloviny 15. století. Model pak dělal na základě plánu z 18. století tak, že neměl k dispozici informace, co máme my. Takže tato gotická zeď byla pro nás překvapením.

 

Čím si to vysvětlujete?

Když to řeknu zjednodušeně, pokud člověk nekopne do země, tak neví. Tušíme, že v zadních částech parcel se nacházely odpadní jímky a studny, takže se dá čekat, že tam něco bude. V částech domů ve směru do ulice bývají zbytky zdí. Velké množství staveb tady v centru má gotické sklepy, na kterých postupně narůstaly domy.

 

Tvrzení, že v domech 6 a 8 byla mincovna, je podle vás romantická představa. Proč tedy ulice byla pojmenována U Mincovny?

Relativně nedávno na rohovém domě se sluníčkem do nedávna bývala cedule, že v něm bývala mincovna. Nejsou k tomu však historické ani archeologické doklady. Když probíhal velký výzkum při rekonstrukci radnice, tak se našlo nejvíce indicií, že mohla být mincovna právě tam. Takže pravděpodobně stála v místech dnešní radnice. Ale jsme relativně kousek od toho, takže tady všude mohly být provozy na zpracování stříbra. Třeba sahaly až sem.

 

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net