Reklama
Dnes je úterý 22.06.2021     svátek má Pavla

Rady do zahrady - 11

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

Rododendrony vydatně zaléváme, a jakmile odkvetou, opatrně vylamujeme tvořící se semeníky. Pokud jsme nestačili vysadit jehličnany, rododendrony nebo jiné stálezelené dřeviny, které jsme si naplánovali pro vylepšení zahrady, můžeme sázet i nyní, ale pouze rostliny z kontejnerů.  Ty prostokořenné  budeme moci vysadit zas na podzim.

Jahodiště zbavíme plevelů, prostor mezi keři dobře mělce okopeme, potom rostliny zalijeme a přihnojíme. Jakmile však jahody začnou kvést, už je neokopáváme.

V tomto měsíci také jahody ošetříme proti plísni šedé biopřípravky AquaVitrin K v koncentraci 0,4 % nebo HF-Mycol v koncentraci 0,4 %, a to dvě ošetření před květem a dvě po odkvětu, interval mezi ošetřeními 7 až 10 dnů. Přípravky dodává Biocont Laboratory. Tato choroba napadá nezralé, ale především zrající plody. Nezralé plody hnědnou, zrající měknou a hnijí.

Ošetřujeme jádroviny proti strupovitosti a padlí biopřípravkem Alginure v koncentraci 0,5 %. Před květem aplikujeme dvě ošetření a po odkvětu 3 až 4, ke zvýšení účinnosti je vhodné přidat některý z měďnatých přípravků v koncentraci 0,2 až 0,3 %. K ošetření ovocných stromů proti savému hmyzu (mšice) použijeme bio přípravek Neem-Azal T/S v koncentraci 0,2 %.

Máme-li dobře uložené nenarašené zimní rouby, pak je příznivá doba na přeroubování nevhodných odrůd. Stromy mají dostatek mízy v období plného květu. V tomto čase se většinou používá některý ze způsobů roubování za kůru. Důležité je vždy mít ostré, čisté nože a nedotýkat se řezných roubovacích ploch.

Seriál o podnožích - MM  111 – jabloňová podnož roste bujně. Stromy na této podnoži jsou velmi vzrůstné, koření hluboko, mají mohutný kořenový systém a velmi dobře kotví v půdě.
Je odolná proti krčkové rakovině. Doporučuje se pro štěpování spur typových odrůd, pro slabě vzrůstné a hojně plodné odrůdy. Je vhodná pro vyšší tvary jabloní. V posledních letech je využívána pro zakládání množitelských matečnic. Životnost stromů na stanovišti je více než 30 roků.

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net