Reklama
Dnes je čtvrtek 25.04.2024     svátek má Marek

Rady do zahrady - 7

Ilustrační foto: Pixabay
Ilustrační foto: Pixabay

5.4.2021 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Petr Kumšta

Vážení čtenáři, připravili jsme pro vás novou rubriku Rady do zahrady. Psát ji pro vás bude šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta.

 Seriál o podnožích: J-TE-F – tato zakrslá jabloňová podnož roste asi o15 % slaběji než podnož M 9. Velmi brzy vstupuje do plodnosti a plodí na ní dobře i odrůdy s delším vývojovým cyklem. Zakotvení v půdě je stejné jako u  M9, a proto vyžaduje trvalou oporu.

 

 Vysazujeme předpěstované rostliny, které nám mohou výrazně zlepšit zdravotní problémy. Jako za hlavní jsou považovány: rakytník řešetlákový, třapatka nachová, kalísie voňavá, schizandra čínská apod. Vysazovat můžeme pro-stokořenné sazenice nebo sazenice v kontejnerech, ty mají tu výhodu, že je můžeme vysazovat kdykoliv a velmi dobře se ujímají.

Rakytník je rostlina dvoudomá, proto je potřeba vysazovat samičí i samčí keře. Rostliny vysazujeme na vzdálenost 2 až 3 metry ve směru převažujících větrů, protože se jedná o rostliny větrosnubné (první v řadě se vysazuje samčí rostlina a dále rostliny samičí). V prvních letech po výsadbě je nutné udržovat bezplevelné záhony a je potřeba doplňková závlaha.

Keře začínají plodit třetím rokem po výsadbě a plné plodnosti dosahují v pátém roce.

U rakytníku jsou považovány téměř všechny části keře za léčivé (plody, listy, kůra, kořen), obsahují velké množství oleje, cukry, organické kyseliny, pektiny, třísloviny, velké množství vitamínu C, vitamíny skupiny B, flavonoidy, vitamíny A, D, F, K a P-rutin.

Třapatka nachová, známa jako Rudbeckie, je trvalá bylina se silným kořenem, ze kterého vyrůstá vzpřímená, drsná, silná lodyha dorůstající výšky kolem jednoho metru. Koncové velkokvětní úbory rozkvétají v červenci a v srpnu a barva květních jazýčků je patrná již z názvu rostliny. Množí se výsevem semen nebo vegetativně, kořenovými oddělky.

Rostlina je využívána celá. Podle dosavadních výzkumů i praktických zkušeností se nejúčinnější drogou jeví kořen, potom květ a list během květu. Její hlavní poslání lze spatřovat v tom, že poměrně výrazně zvyšuje imunitu, vykazuje i značnou aktivitu antibiotickou. Nejvhodnější formou použití je tinktura, případně lihovodný roztok z ní připraven. Příprava tinktury: 100 gramů kořenů a přelijeme je asi 500 ml lihu o koncentraci asi 50 %, louhujeme za pokojové teploty přibližně 14 dnů.

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

email / login:

heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net