Reklama
Dnes je pátek 29.03.2024     svátek má Taťána

Letošní velmi zajímavou novinkou u rajčat je první česká odrůda Brunito F1

PĚSTOVÁNÍ rajčat je ideální pro mladé nezkušené zahradníky i pro ty, kteří nemají vlastní záhonek, ale třeba jen balkon s osazenými květináči a truhlíky. Ilustrační foto: Pixabay
PĚSTOVÁNÍ rajčat je ideální pro mladé nezkušené zahradníky i pro ty, kteří nemají vlastní záhonek, ale třeba jen balkon s osazenými květináči a truhlíky. Ilustrační foto: Pixabay

28.3.2021 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

Problémem české zahrádky je octomilka a vrtule rakytníková, uvádí šlechtitel a zahrádkář Petr Kumšta, který po Jihlavské listy připravuje pravidelný páteční seriál Rady do zahrady.

Začalo nám jaro – co to pro zahrádkáře znamená?

Především začátek nové sezony. S příchodem nového vegetačního období je důležité mít plán výsevu a výsadby rostlin.

Při zakoupení potřebného osiva nesmíme zapomenout na přípravky k ochraně a výživě rostlin. Nedílnou součástí těchto příprav je mít připravené veškeré potřebné nářadí.

 

Čím by měly začínat zahradní práce v této době?

Zahradní práce by měly začínat po dostatečném oschnutí půdy a trávníku. Záhony, které byly zryty již na podzim, srovnáme, zkypříme a připravíme je tak pro výsev různých druhů zeleniny. Travnaté plochy důkladně vyhrabeme a přihnojíme vhodným hnojivem doporučeným pro trávníky.

V ovocné zahradě bychom měli končit s řezem jádrovin a vinnou révou.  Při teplotě nad 7  °C  provedeme ošetření veškerých dřevin některým z měďnatých přípravků.

 

Je pro letošní zahradní sezonu nějaký nový trend, který by měl každý zahradník zkusit?

Velmi zajímavou novinkou u rajčat je odrůda Brunito F1. Jedná se o první českou odrůdu typu Kumato.

Tato poloraná sorta tyčového růstu má plody tmavě hnědé barvy o hmotnosti asi 150 gramů, které mají pevnou dužninu a jsou vysoce odolné proti praskání. Odrůdu lze doporučit pro pěstování na poli, v nevytápěném fóliovníku i ve vytápěném skleníku.

Ze svých zkušeností můžete prozradit největší problém, který české zahradníky v poslední době nejvíce trápí?

V posledních letech díky obchodováním s většinou států se v České republice velmi rozšířila octomilka – Drosophila suzukii, je škůdcem dozrávajícího ovoce s tenkou slupkou.

Dalším závažným škůdcem je vrtule rakytníková. Vrtule napadá plody rakytníku řešetlákového, následkem poškození hnědnou a hnijí, případně předčasně opadávají či usychají.

Uvnitř napadených plodů je možné v době jejich dozrávání nalézt larvy vrtule.

 

Které rostliny by na českých zahradách neměly chybět?              

Většina zahrádkářů si v malém množství pěstuje alespoň základní zeleninu jako např. pažitku, cibuli, mrkev, rajčata a okurky. Z drobného ovoce maliny, rybíz, angrešt a borůvky.

Zahrádkáři s větší plochou pozemku si mohou dovolit pěstovat i ovocné stromy – jabloně, hrušně, slivoně, broskvoně apod.

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net