Reklama
Dnes je sobota 03.12.2022     svátek má Svatoslav

Město rozšíří místa v MŠ


16.10.2011 Aktuality/Komentáře (35), autor:
admin

 

 Necelá stovka rodičů přišla ve středu na besedu s primátorem města do kina Dukla. Tématem besedy byly jihlavské mateřské školky.

 

 „Přišla jsem sem, abych se dozvěděla, co se bude dít dál. Mám jedno dítě ve školce a nyní se druhé nedostalo,“ řekla maminka, která si nepřála být jmenována.

 

 Informace, jak došlo k tomu, že se nepodařilo uspokojit většinu žadatelů o místa v MŠ, podal náměstek primátora Rudolf Chloupek. Ukázal i další kroky města k co nejrychlejší nápravě a nastínil i další rozšíření kapacity MŠ na nejbližší období.

 

 Jak na besedě zaznělo, město investuje v letošním a příštím roce 39 milionů korun a v letech 2012 a 2013 dalších 85 milionů. Koncem srpna proběhl zápis do nových MŠ na Kollárově ulici – 25 míst, v A. Dole – 50 míst, Na Stoupách – 50 míst.

 

 Další místa budou k dispozici na Jarní – 50 míst a počátkem příštího roku Nad Plovárnou – 100 míst a Resslova – 50 míst. Ve výhledu je rovněž plán na vybudování MŠ v Heleníně s kapacitou asi 70 míst.

 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

SLIBY - CHYBY,nic jiného Chloupku
Hovado | 2011-10-16 19:43:49 | Reagovat
kritika
Ale pane Hovado, věcně! Z článku ovšem mám velmi špatný pocit. Nejen, že nám neříká nic, co bychom předtím nevěděli, ale hlavně nám zamlčuje řadu věci, o kterých si myslím, že mají být čtenáři informovaní. Rád bych se od Vás, pane redaktore, dozvěděl: a) Proč článek zcela ignoruje předání petice „Za navýšení počtu míst v mateřských školách“? b) Proč článek neříká, že finanční prostředky na roky 2012 a 2013 (jmenovitě školky RESSLOVA a NAD PLOVÁRNOU) zastupitelstvo ještě neodsouhlasilo? c) Proč nejsou alespoň naznačeny velmi sporné výroky pana primátora („Před desítkami let nebyly vůbec mateřské školy, svět byl také světem“ – „Jesle jsou nadstandard“) d) Nebylo tam v žádném případě více než padesát lidí. Z řad zúčastněných občanů i rodičů zazněla poměrně emotivní kritika a ne pouze jednotlivě. Proč je tedy uvedeno, že se zúčastnila „necelá stovka rodičů“? Proč není žádná zmínka o emotivním průběhu diskuze? Proč se o příspěvcích občanů nepíše? Je jejich kritika špatná? Nepravdivá? Nedůležitá? Nepřejete si, aby vznikl dojem, že vedení města v této otázce nemá všechno pod kontrolu? Pokud ano, proč je to tak?
Hübner | 2011-10-16 22:38:38 | Reagovat
Kritiku od JL na adresu radních moc nečekejte, vydávají třeba noviny radnice a to je jaksi zavazující.
kubrt | 2011-10-17 05:57:33 | Reagovat
Koho chleba jíš,toho píseň zpívej,že pane redaktore!
LBA | 2011-10-17 08:04:09 | Reagovat
Říká něco autorovi článku novářská čest a etika.Nebo jsou pro autora na prvním místě peníze a to,že bez myšlení slouží svých chlebodárdům.Hanba musí autora článku fackovat.Fuj!!!
Hliník | 2011-10-17 08:22:53 | Reagovat
emoce?
A proč tady není napsáno, že řada emocí v sále zazněla jen proto, že si rodiče za ty negativní emoce mouhou samy, protože se o problém přestaly starat. Mimochodem - byl tam ten redaktor vůbec? Opravdu tam bylo sotva 50 lidí.
nehybner | 2011-10-17 08:31:56 | Reagovat
Redaktor tam musel být,když o tom píše.
LBA | 2011-10-17 13:24:26 | Reagovat
Beseda
Mně mrzí, že prostor pro "školkovou bededu" skoro vůbec nebyl. Představitelé města dlouze mluvili o tom, co většina přítomných už dávno věděla (letošní rozšíření kapacit, možné rozšíření kapacit v příštím školním roce), ale na otázky praktické jako např. prodloužení otevírací doby ve školkách, změnu kritérií pro přijímání, jak více informovat rodiče o termínech dalších zápisů (byly zmíněné pouze Noviny jihlavské radnice) nezbyl čas. Navíc mi přišlo, žepan Chloupek, který měl nejdelší slovo moc připravený nebyl, když ani nevěděl přesné termíny letošních nově otevíraných školek. Proč nepřišlo víc lidí na besedu? Zaznělo to i v Dukle, většina lidí, co by mohla přijít má doma malé děti a besedovat od šesti do osmi se moc nedá.
Petra Horáčková | 2011-10-17 13:28:42 | Reagovat
CHLOUPKOVA PŘÍPRAVA
Na jednání Rady města 2O.10.2011 bude pan Chloupek připraven jistě mnohem lépe,protože tam předkládá návrh na roční odměny jednateli a členům dozorčí rady HC Dukla Jihlava,které je i členem.To bude jistě jiná káva.Zde půjde taky o peníze pro něho.To nebudou výblitky jako v kině DUKLA.
Hovado | 2011-10-17 15:12:43 | Reagovat
Čas byl vybrán schválně,co kdyby přišlo více rodičů a pan Chloupek by musel odpovídat na dotazy.To byl jasný plán vedení Jihlavy.
LBA | 2011-10-17 15:30:34 | Reagovat
Čas... nebyl vybrany schvalne, ale podle domluvy s nami jako peticni vybor, poprosili jsme o pozdejsi termin, aby se nikdo nemohl neucastnit kvuli tomu, ze jeste pracuje. Primo na besede jsme zjistili, ze vsem vyhovujici termin neexistuje, to jsem chtel jen dodat, protoze debata ma byt fer...
Hübner | 2011-10-21 12:18:26 | Reagovat
hodina besedy
Ano řešili jsme termín besedy s jejími organizátory. Preferovali jsme však čas 17:00, jestli si správně pamatuji. Ten mě konkrétně přišel akorát. Jelikož jsem doufala, že tatínci budou již doma a spát se ještě nepůjde. Bála jsem se spíše aby beseda nebyla dříve... třeba v 15:00. To by byl podle mě daleko větší problém. Beseda byla pak posunuta na 18:00, a s tím už nám byla oznámena. Nicméně jsem k tomu nic nenamítala. Organizátorem bylo město. Ani mi tato hodina nepřišla v tu chvíli jako veliký problém, protože ať bude vybrána jakákoliv hodina, vždy se najde určité procento lidí, kterým ta hodina nebude vyhovovat. I tak si myslím, že 17h by byla relativně dobrým kompromisem.
Kateřina Žoudlíková | 2011-10-22 13:13:51 | Reagovat
Ano ten čas od 17 hodin by byl ideálnější, ale to by pak zbývaly tři hodiny místo dvou na konání besedy, takhle si město řeklo, že nám budou ty dvě hodiny stačit, nebudou nás přeci poslouchat déle. V osm začínalo normální představení kina, takže čas konce besedy byl jasně dán. Lidí by přišlo určitě ještě víc, ale bohužel počasí nepřálo - chladno a déšť - takže část lidí o kterých vím, že plánovali jít, tak díky počasí řekli, že se na to můžou ...
Taba | 2011-10-22 22:56:01 | Reagovat
je to škoda :-(
Kateřina Žoudlíková | 2011-10-23 08:55:54 | Reagovat
promítání po besedě
Právě to promítání, které tam pak následovalo, to je docela problém. V tom problém vidím velký takovéto načasování, kde je nutné diskuzi pak v nejlepším utnout mě mrzí a nelíbilo se mi to. Všichni byly pak velmi tlačeni časem a nebylo to příjemné. Kdyby byl začátek ve zmíněných 17:00, tak by bylo prostoru více.
Kateřina Žoudlíková | 2011-10-23 09:02:07 | Reagovat
k besedě
Nejvíce mě dojalo prohlášení pana primátora Vymazala, že přece lidi pokud mají děti by se o ně měli také postarat a ne se spoléhat na městské školky. Podle mého názoru např. žena s desetitisícovým platem by těžko mohla dítě odložit do soukromé školky za 4500 tisíce nebo chůvě, která je jistě také dobře placená. A ujišťuji vás, že žen s tímto platem je u nás na Vysočině opravdu hodně. Pokud by chtěl někdo snad apelovat na to, že existuje ještě určitě manžel, za našich podmínek musí pracovat oba, aby domácnost vůbec utáhli. A prarodiče? Kdypak ti asi půjdou do důchodu,aby se postarali???
Dana K. | 2011-10-17 16:08:13 | Reagovat
deti
Evropane maji celkove velmi nepriznivy demograficky trend - je naprosto ohrozujici jejich existenci... (k zobrazeni: 2 dospeli vydelavaji na duchod trech duchodcu, ale sami uz duchod asi nebudou mit, protoze maji dohromadi jen 1,1 deti), populace jinych kultur v nepomeru roste... Kdo dnes prijde a polemisuje, ze nerozhodnejte se pro deti, kdyz na to nemate (a mysli tim: Zustante 4 nebo 5 let s nimi doma), za a) tento fakt nerespektuje a za b) nevi, jak dulezity dnes je, aby deti se dostali co nejrychleji mezi sebou! Pan Primator nejen jednou ukazal, ze je zastancem filozofii, ze maji mit deti jen ti, kteri na to maji penize a cas! Jak strasne s ev tom myli! Kolik z vas ma na jeho vkus dostatek financnich prostredku a babicek k dispozici??? Navic name pocida, ze jesle jsou NADSTANDRAD, pri tom zajisty vyhrivany travniky...
Hübner | 2011-10-17 19:32:08 | Reagovat
sorry za posledni vetu
Navic nam povida, ze jesle jsou NADSTANDARD, pri tom zajistuje vyhrivany travniky... - clovek se musi uklidnit, aby nasel spravny tlacitka na klavesnici... ;-)
Hübner | 2011-10-17 19:51:30 | Reagovat
A to ještě zapomněl na orloj.
asdf | 2011-10-17 20:02:30 | Reagovat
divný patron
Tak jako sytý hladovému nevěří, nemůže primátor rozumět svým občanům. Plat má velký, odpovědnost malou, přehled žádný. Párkrát ženatý, bez péče o vlastní děti, zato stále v pohodě na kole - i v zákazu vjezdu cyklistům v areálu Teniscentra. Že se vůbec unavuje, když se zmůže jen na pomlouvání a urážení občanů.
Jihlavák | 2011-10-17 20:37:12 | Reagovat
Ano strašně mě štvou ty věty pana primátora o babičkách a "chůvách". Prostě se zcela zapomíná na to, že mateřská škola také hlavně plní vzdělávací funkci - ne všichni rodiče a prarodiče jsou například zpěvně a manuálně zruční a nemají takovou fantazii, jaký pro děti připravit "program". Měla jsem spolužačku, která do MŠ nikdy nechodila a byla u své babičky - měla problém začlenit se do kolektivu, měla problém se základním učivem, ale znala dobře cestu na hřbitov a názvy nemocí, které nikdo z nás dětí nikdy neslyšel. Dále v tabulce prezentované na besedě o počtu dětí a míst v MŠ podle lokalit bylo vidět veliký nedostatek v lokalitě Dolina, Kosov - tady to určitě 50 nových míst "nevytrhne" a předpoklad dalších dětí je zde pravděpodobný, takže radši budeme dělat nová místa Nad Plovárnou a pak budeme řešit jak je zase ta Jihlava plná aut a jak je na tom špatně křižovatka u City Parku, protože každý radši tím autem pojede, protože cestovat s dítětem v MHD na druhý konec města a pak zase na jiný do práce zabere 1,5 hodiny. A to se v květnu 2010 všude psalo a byli jsme ze strany radnice ujišťování, že v lokalitě Dolina, Horní Kosov bude zcela určitě od 09/11 sto nových míst - buď montovaná školka a nebo nějaký objekt (zrušené výběrové řízení). Takže k 09/11 žádná nová místa nevznikla a až teprve vznik petice donutil město k tomu, aby proběhla rychleji rekonstrukce v A.Dole a dále rychlý vznik Kollárova a Stoupy - do té doby radnice z mého pohledu opravdu nic konkrétního nedělala, pouze "rokovala" a měnila různé plány a výhledy do budoucích tří let, takže podle mě nemá právo se o petici vyjadřovat způsobem, že je neopodstatněná.
Taba | 2011-10-17 21:02:55 | Reagovat
Délka rodičovské dovolené
Zaujala mě věta pana náměstka Chloupka, že také to, že se nám děti nedostaly do školek jsme si zavinili špatnou volbou délky rodičovské dovolené. Mohl by mi pan náměstek vysvětlit, co je špatného na tříleté variantě, kdy mému dítěti byly tři roky v listopadu 2010 a do školky se při jarním zápisu nedostalo, takže v září 2011, kdy mu bylo tři roky a devět měsíců chodit do MŠ nezačalo? A podle zákoníku práce je možno být doma pouze do tří let věku dítěte, ten čvrtý rok si nelze nárokovat a je to vlastně jen neplacené volno, které může při dobré vůli zaměstnavatel poskytnout (haha už vidím, kdo ho poskytne, možná radnice).
Taba | 2011-10-17 21:25:09 | Reagovat
město hledalo cesty...
Ano město hledalo cesty k rozšíření MŠ, to zase ano. Cest bylo hodně, cesty však byly postupně zavrhovány a měněny až byl výsledek poněkud neefektivní. A veřejnost se k tomu nyní vyjádřila s požadavkem (co je na tom špatného, že se veřejnost ozvala?) Jiný komunikační kanál asi nebyl dostatečný... Za sebe mohu říct,že pokud tedy nyní bude již míst skutečně dostatek,tak budu ráda, ať už k tomu vedlo cokoliv. A ať konkrétně petice je chápaná jakkoliv, pro mě v tom celém je jediná důležitá věc - dostatek míst pro děti ve školkách. Názory vedení města respektuji, ale nemusím s nimi souhlasit.
Kateřina Žoudlíková | 2011-10-17 21:53:00 | Reagovat
PANE PRIMÁTORE VYMAZALE,POKUD JSTE ZE SEBE VYPOTIL VÝŠE ZMÍNĚNOU OSLOVINU TAK PRO MNE JSTE HOVADO,KTERÉ NEMÁ PONĚTÍ JAK SE LIDEM ŽIJE VE SVĚTĚ ,KDE VÁM SE Z JEJICH PENĚZ ŽIJE TAK FAJN.VY AKORÁT POTŘEBUJETE ROZBÍT TU SVOJI DRŽKU NĚKTERÝM TÍM SLOUPKEM Z VAŠICH NESMYSLNÝCH CYKLOSTEZEK,ZA KTERÉ UTRÁCÍTE PENÍZE,KTERÉ PAK CHYBÍ.JSTE HOVADO,KTERÉ MI OBJASNILO,PROČ EXISTUJÍ HROMADNÍ STŘELCI V AMERICE,BREIVIKOVÉ V NORSKU A PODOBNĚ.Tímto se omlouvám hovadůlm z kterých je alespoň maso.z primerose Vymatlala je pouze exkrement.
jojo | 2011-10-21 12:42:25 | Reagovat
No jestli tohle Vymazal vypotil tak je to hlupák non + ultra.Asi začínám chápat Breivikovy pocity bezmoci z demokracie.Připojím ještě jeden komentář ,který určitě smáznou,ale trochu si ulevím.Přesně vím jak by řičeli disidenti,kdyby něco podobného žvanil nějaký bolševický tajemník před 30 lety.Jestliže se Vymazal na tom svým kole někde vymázne a nebude moc vstát,slibuju,že ho zkopnu do příkopu,kolo mu hodím na hlavu a oznámím mu,že 1.pomoc ode mne by byla nadstandard na který nemá.
jojo | 2011-10-21 12:34:20 | Reagovat
co k tomu říct??
Co říci k takovémuto článku? Snad jen to, že jednoduše není objektivní, nemám z něj dobrý pocit a jeho neobjektivnost a jednostrannost mne pobuřuje. K veřejné besedě bych dodala, že kvůli dlouhým monologům stále opakujícím do kola známé věci a kvůli dlouhým odpovědím i u otázek, na které se dalo odpovědět stručně a jasně se nedostalo na jiné věci, které si přáli rodiče řešit. Ano vystoupení byla emotivní. Ano někteří rodiče neměli správné informace o zápisech. Ale jak by to vypadalo, kdyby se konala beseda na jaře po zápisech? Jak dopadnou zápisy 2012? Ráda si na to počkám. Můj můž se zúčastnil veřejné diskuze v květnu v hotelu Gustav Mahler, kde se řešily největší problémy Jihlavy. Mezi jiným i školky. Měli tam převahu úředníci z magistrátu nad občany. Z veřejné diskuze přišel tenkrát značně skeptický. Ale to už je dávno.... celý půl rok.
Kateřina Žoudlíková | 2011-10-17 21:21:27 | Reagovat
zpet k clanku
Ted zase opakujeme my jedno a to same... ja bych chtel ale videt nazor pana redaktora... odpoved na moje otazky... jak je videt na nekterych prispevkach tady si totiz nasel i nejakou nezlobivou mamku, ktera na jeho dotaz odpovedela „Přišla jsem sem, abych se dozvěděla, co se bude dít dál. Mám jedno dítě ve školce a nyní se druhé nedostalo,“ - to nam prezentoval pan redaktor opravdu ten nejzajimavejsi nazor... Clanek zamlci a timto zkresluje, nebo snad ne?
Hübner | 2011-10-18 06:44:37 | Reagovat
Pouze marné sliby, když je v článku napsáno, že pan Chloupek "nastínil i další rozšíření kapacity MŠ", z čehož vyplývá pouze vize, nic jiného. Kdyby to Město myslelo vážně, tak by muselo být "postaví tolik a tolik MŠ v termínu do..". Jinak pan Chloupek pouze kecá. Jednoduché řešení - peníze vrážené do Dukly Chloupku vemte a dejte je na MŠ.
Jana M. | 2011-10-18 07:11:54 | Reagovat
Ten cyklista ví o Jihlavě úplné h...o,to je jenom loutka.
ABL | 2011-10-18 12:50:58 | Reagovat
teď ten článek z hlavní nabídky úplně zmizel... nj, jsou teď opravdu zajímavé věci ke čtení...
Hübner | 2011-10-18 17:15:11 | Reagovat
Klid, za chvilku bude sv. Martina, uspořádají průvod, hodí nám pár čokoládovejch zlaťáčků z košíčků, petardičky na závěr a zase bude dobře.
Jo, jo | 2011-10-19 20:34:53 | Reagovat
Besedy jsem se účastnila, nepřipravenost pana Chaloupka byla více než zarážející. Otázky typu: 1,proč v roce 2005 nenastupovalo tolik dětí, V roce 2005 byla mateřská na 4 roky.2, proč v Americe zvládnout být d dětmi doma a u nás ne. Pane chaloupko, možná se zeptejte kolik vydělávají lidé (normální lidé) kolik stojí nájem, služby atd...3, že děti cpeme do školky..moje i jiné děti na to mají nárok 4, rada od pana Chaloupka pro rodiče bez školky byla, tak je dejte do Jeslí. ( syna mam zapsaného2 roky a bez šance).Pane chaloupko, besedy už raději nepořádejte, když se o problematiku nazajímáte.Akorát z nás děláte neschopné příživníky, kteří si pořídili dítě a teď neví co s ním.My se jenom snažíme jenom přežít
občan Jihlavy | 2011-10-20 16:06:31 | Reagovat
CO DODAT ?
Co dodat ke komentáři občana Jihlavy? Ve všem určitě pravdu nemá,ale snaha tam je.Zdravím všechny autory komentářů a přeji Krásný den.
Hovado | 2011-10-21 12:03:57 | Reagovat
Zatleskáme?
Proč? Vždyť tomu předcházelo zrušení desítek míst. V
omg | 2011-10-21 15:48:59 | Reagovat
PENĚZ MÁ JIHLAVA DOST
Jděte se podívat ma Prior na Náměstí,peníze na kraviny město dává řediteli Hovorkovi na festival.Potom jinde schází,třeba na zřízení nových míst pro děti v MŠ.
Hovado | 2011-10-21 22:13:25 | Reagovat
Reklama
30.11.2022 AktualityHvězdou roku v Třešti modelářka, hudebník a nadšenec do robotizace

V rámci tradičního koncertu rodin vedení radnice v Třešti minulý týden ve středu večer předalo v městském kině Máj třem oceněným titul Hvězda roku. I když osobně si ho zatím převzali ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityZraněného penzistu v lese našli i díky speciální aplikaci

Téměř stovka lidí pátrala v polovině měsíce po penzistovi (78), který si z Cikháje na Žďársku vyšel odpoledne na procházku do nedalekého lesa, ale domů už se z ní vrátit nedokázal. ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityJihlava opravila hráz rybníka Lužný, který patří mezi záložní zdroje pitné vody

Jihlava opravila rybník Lužný, aby lépe odolával povodním. Je to největší z pěti Pístovských rybníků, které pro krajské město představují také záložní zdroj pitné vody. Po opravě ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityPolicie hledá pachatele čtvrtečního přepadení čerpací stanice ve Velké Bíteši

Policie hledá muže, který ve čtvrtek ráno přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši na Žďársku. Po obsluze požadoval vydání hotovosti. Mířil dvěma zbraněmi, z jedné vystřelil, nikoho ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityRozšířenou expozici betlémů v Třešti zpřístupní od 19. prosince

V Třešti na Jihlavsku bude od 19. prosince veřejnosti přístupná rozšířená stálá expozice betlémů v Schumpeterově domě. Vznikla stavební úpravou zhruba za 2,5 milionu korun v prostoru ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityZačíná soutěž o nejhezčí vánoční stromeček

Již po dvacáté si děti z mateřských a základních škol za asistence učitelů připravily krásné vánoční ozdoby a zapojily se do soutěže O nejhezčí vánoční stromeček. Do soutěže ...

Komentáře (1)
29.11.2022 AktualityElektronické jízdné dopravní podnik umožní do Vánoc

Od letošního léta je možné platit v jihlavské MHD bankovní kartou. Došlo k tomu se zpožděním několika měsíců oproti původním předpokladům. V souvislosti s tím mělo být občanům ...

Komentáře (0)
28.11.2022 AktualityU Třeště bude pokračovat hledání meteoritů, které spadly tento měsíc

V okolí Třeště na Jihlavsku bude pokračovat hledání meteoritů, které tam mohly 10. listopadu dopadnout. Meteorit by patřil k nemnoha na světě s takzvaným rodokmenem, tedy k meteoritům, u ...

Komentáře (0)
28.11.2022 AktualityStrážník asistoval v obchodě při záchraně lidského života

Uplynulou neděli večer došlo k náhlé zdravotní indispozici u muže středních let v obchodním domě Tesco na ulici Brněnská v Jihlavě. Celá věc se udála v době, kdy byl muž s rodinou po ...

Komentáře (0)
28.11.2022 AktualityHasiči ze Zborné dostali od města auto

Jednotka sboru dobrovolných hasičů (JSDH) Zborná auto využije nejenom při pomoci profesionálním hasičům ale také pro přepravu na hasičské soutěže. Auto je sice ojeté, ve Zborné však ...

Komentáře (0)
28.11.2022 AktualityRok 2023 přinese v MHD změny

V krajském městě probíhají horečné přípravy na zásadní změny, které budou čekat jihlavskou MHD v novém roce. V rámci úprav MHD mají zaniknout autobusové linky 3, 5 a 12, které obsluhují ...

Komentáře (0)
27.11.2022 AktualityPeníze od Sberbank až příští rok

Město by se mohlo alespoň části svých peněz uložených u zkrachovalé české pobočky ruské Sberbank dočkat v příštím roce. Podle náměstka jihlavského primátora Jiřího Pokorného (ANO) ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net