Reklama
Dnes je čtvrtek 16.07.2020     svátek má Luboš

Pístov: u cyklostezky nevyžínají trávu


 

 Podél cyklostezky do Pístova nevyžínají trávu, zlobí se obyvatelé Pístova. Problém je zřejmě v dohodě státu, kraje a města.

 

 Obyvatelé příměstské části se diví, že nikdo nevyžíná trávu podél cyklostezky, vedoucí do okrajové části z Telečské ulice z Jihlavy. Už takhle jsou naštvaní, že pět let trvá původní slib města, že kompenzací za přilehlý obchvat Pístovským vymění dlážděnou a tanky poničenou silnici za asfalt. To by se mělo stát teď na podzim, čekalo se na souhru kraje jako vlastníka silnice a města jako vlastníka kanalizací.

 

 „Další nevyřešený problém je vyžínání trávy na svazích silnice. Vědí o tom tři instituce, ale nedohodnou se a řešení je v nedohlednu,“ vysvětluje Ladislav Kucharovič z Občanského sdružení Jihlava-Pístov a hovoří o ústní dohodě hlavně města a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). O ní ale nikdo neví.

 

 Silnice patří kraji, který hned poté, co se o případ začaly zajímat JL, posekl na silnici směrem Pístovu pravou škarpu a vlevo prostor mezi silnicí a cyklostezkou. Mluvčí kraje Jitka Svatošová upozorňuje, že za sečení je odpovědná soukromá osoba, se kterou má kraj dohodu. „Zbytek pozemků kraji nepatří,“ dodává mluvčí.

 

 Na katastru je jako vlastník meze u cyklostezky uvedeno ŘSD. „Po dokončení obchvatu jsme všechny objekty, které byly realizovány jako vyvolané investice, předali jejich majetkovým správcům – to se týká i přeložky části silnice do Pístova. Cyklostezka vznikla jako samostatná investice města,“ vysvětluje ředitelka vysočinské pobočky ŘSD Marie Tesařová.

 

 Podle ní ještě není „papírově“ dokončen převod pozemků podle skutečných hranic objektů, což zpravidla probíhá i roky po dokončení stavby. Podle Tesařové by měl silniční správní úřad „rozsoudit“, zda svah patří k silnici, nebo cyklostezce, a není rozhodující vlastnictví pozemků, ale stavby cyklostezky. A tím je město.

 

 Podle vedoucího majetkového odboru jihlavského magistrátu Petra Štěpána ale nemůže město vyžínat pozemek, který není jeho. To potvrzuje i Martina Gregorová z odboru životního prostředí, kde si radnice měsíc dopředu vyžínání objednává.

 

 „Nemáme kapacity ani na vyžínání všech svých pozemků. Je určené pořadí, ve kterém je hlavní bezpečnost provozu, a další věci. Navíc pozemků, které bychom takto měli spravovat, stále přibývá a rozpočet na sečení přitom dosahuje pouze 80 až 90 % minulých let,“ dodává Gregorová. V konečném důsledku počet vyžínaných ploch záleží na zastupitelích.

 

 Podle vedoucího majetkového odboru jihlavského magistrátu Petra Štěpána ale nemůže město vyžínat pozemek, který není jeho. To potvrzuje i Martina Gregorová z odboru životního prostředí, která má mj. na starost veřejnou zeleň.

 

 „Udržujeme veřejnou zeleň ve vlastnictví města, výměra vyplývá z pasportu. Z inventarizace dřevin lze určit stupeň naléhavosti provedení zásahu. Pořadí objednávek záleží na penězích. Hlavní je zajištění provozní  bezpečnosti.

 

 Připouštím, že některé lokality nejsou udržovány tak, jak si občané představují (např. méně využívané plochy mezi garážemi). Pozemků, které máme spravovat, stále přibývá,“ dodává Gregorová. V konečném důsledku rozloha a intenzita vyžínaných ploch záleží při schvalování rozpočtu na zastupitelích.

 

 Pávov: místní už trávu vyžínat nechtějí

 

 Další přerostlá tráva, kterou nikdo neseče, je na hrázi Pávovského rybníka mezi Starým a Novým Pávovem. Dlouho ji z dobré vůle sekla rodina Langova, ale i kvůli zdravotnímu stavu svých členů už dál tuto neplacenou službu nechce dělat.

 

 Pozemek patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „Víme o problému a požádali jsme úřad o převod pozemků na město. Až bude převeden, bude se samozřejmě řešit i vyžínání,“ uklidňuje Pávovské vedoucí majetkového odboru jihlavského magistrátu Petr Štěpán.

Diskuze k článku

Nový komentář

Řeknu Vám,je to ale ostuda cyklosteska je zarostlá a to máme pana primátora nadšeným cyklistou.Navrhuji,aby se zaměstnanci magistrátu zastyděli a panu primátorovi udělali radost a ve svém volnu trávu pokosili.
ABL | 2011-09-09 17:37:09 | Reagovat
Mezi paneláky uprostřed města dělají sekačky nepředstavitelný rámus, nesekají trávu, ale hlínu a práší, protože travička nedokáže povyrůst ani o centimetr, aby už zase neotravovali, ale zato kousek od města nevidíte do zatáčky či do křižovatky kvůli dvoumetrové trávě. Jenže ono je to daleko, že? Kdopak by se tak daleko trmácel.
Kritik | 2011-09-09 18:00:39 | Reagovat
škoda že není nadšeným primátorem, namísto piciklisty...
Koumák | 2011-09-09 20:47:19 | Reagovat
to je trefný!!!
:-) | 2011-09-11 10:52:58 | Reagovat
Co s tím?
V blízkosti vyfoceného místa bydlí v Pístově pan Kucharovič,snad majitel firmy,která pro město Jihlavuprovádí sečení trávy a úklid.Chlapi.Pístováci,věřím,že doma nedopustíte,aby byly vaše ženy,milenky,přítelkyně,či kamarádky zarostlé jako okolí cyklostezek vaší milované vilové čtvrti Pístova,v těsné blízkosti krajského města.To by byla i vaše ostuda.Tak s tím něco urychleně dělejte a neválejte se doma!!!
Hovado | 2011-09-11 16:02:32 | Reagovat
Pravda
Souhlasím,ale pan primátor Vymazal má práce dost,ze své kanceláře na Radnice už hlídá lépe přidělanou desku,označující střed našeho milovaného města Jihlavy v ulici Matky Boží.Co všechno byste po něm ještě chtěli?
Hliník | 2011-09-11 16:12:49 | Reagovat
A co dům "radosti",tam to zarostlé není,to vím jistě!
LBA | 2011-09-13 15:31:58 | Reagovat
Dům radosti? Co to je a kde to je?
Zaostalý občan | 2011-09-13 15:58:37 | Reagovat
PRO VŠECHNY NEZNALÉ
Vážení přátelé,Domem radosti se nazývají domy,kdy by správně měla svítit Červená lucerna a věřím,že i ve vilové čtvrti Jihlavy, v Pístově se také nachází.Je zde osazenstvo,které dovede řádně potěšit a kde je možno se vytřepat.
Hovado | 2011-09-13 20:24:55 | Reagovat
Zdravím Hovado
Tam se lze vytřepat především z peněz. Mohli by tento bohulibý název dávat v JL jako vysvětlivku k jejich honosným inzerátům, zvaným "Pěkné chvíle".
Kritik | 2011-09-14 11:24:03 | Reagovat
Pro Zaostalého občana.Dům radosti-Pístov 43.
LBA | 2011-09-14 14:59:44 | Reagovat
Pro LBA
Děkuji. Nevíte, jaká je to cenová skupina?
Poučený občan | 2011-09-14 15:14:30 | Reagovat
To je různé.Místní to mají za polovic,potm jsou různé akce jako 2+1 zdarma(návštěva).Přijďte a uvidíte.
LBA | 2011-09-15 06:29:37 | Reagovat
Jak to tak vidím, vzniká zde konkurence Jihlavským listům a jejich oblíbené rubrice "Pěkné chvíle". A dokonce bezplatná. Stejně - kolik asi vybírá inzerční oddělení JL za tyto inzeráty? Já myslím, že je to odstupňováno podle velikosti "kozatajstwa powadlego".
Kritik | 2011-09-15 13:19:17 | Reagovat
Reklama
13.07.2020 AktualityNa Vysočině se zhoršila kvalita vody v Domanínském rybníku

V Domanínském rybníku na Žďársku je zhoršená kvalita vody kvůli sinicím a chlorofylu. Ostatní přírodní koupaliště, jejichž kvalitu vody hygienici na Vysočině pravidelně kontrolují, ...

Komentáře (0)
13.07.2020 AktualityKvůli pandemii seškrtali miliony

Stále přetrvávající pandemie koronaviru udeřila drtivou silou i na rozpočty měst na Jihlavsku. Ke škrtům v letošním naplánovaném hospodaření se musela odhodlat i radnice v Třešti, a to ...

Komentáře (0)
13.07.2020 AktualityPrvňáčkem jsem byl jen dva týdny, říká čerstvý absolvent gymnázia

Možná se čas od času rozpomenete na svá školní léta. Z nostalgie pak prohlížíte fotografie nebo při dlouhých zimních večerech ukazujete ratolestem svá vysvědčení a začínáte tím z ...

Komentáře (0)
13.07.2020 AktualityŠtreitovy fotografie mapují práci sester

V jihlavské nemocnici jsou k vidění snímky fotografa Jindřicha Štreita. Na otevření výstavy Jsem sestra umístěné v chodbě jihlavské nemocnice přijel i sám jejich autor, známý český ...

Komentáře (0)
11.07.2020 AktualityJihlavský magistrát od pondělí zavádí povinné roušky na úřadě

Město Jihlava od pondělí 13. července znovu zavede povinnost nošení roušek při vstupu do budov úřadu. Přímo na magistrátu se sice onemocnění COVID-19 zatím neprojevilo, ale nemocná je ...

Komentáře (0)
10.07.2020 AktualityKoronavir v Jihlavě: zákaz návštěv u seniorů i v nemocnici

Město Jihlava zavádí od dnešního dne zákaz návštěv na pobytové odlehčovací službě a na Domově pro seniory na Lesnově. Zákaz návštěv vyhlašuje dle zprávy jihlavské radnice, která ...

Komentáře (3)
12.07.2020 AktualityReindlerův dvůr dál chátrá, slíbená revitalizace je zatím v nedohlednu

JL již psaly, že se před dvěma roky projekt na výstavbu kulturně relaxačního areálu na místě zchátralého Reindlerova dvora v Bedřichově zastavil. K technickým problémům se nyní připojila ...

Komentáře (0)
12.07.2020 AktualityOdpustili nájemné továrně i pivnici

Prominutím jenom dvou nájmů podnikatelům za březen a duben přijde městská kasa o 200 tisíc korun. JL již psaly, že město za dobu nouzového stavu odpustilo podnikatelům nájmy z prostor, ...

Komentáře (0)
11.07.2020 AktualityObnova střechy svatého Jakuba je navržena na památkářskou cenu

Oprava krovu a střešního pláště jihlavského farního kostela sv. Jakuba Většího se uchází o celostátní památkářské ocenění Patrimonium pro futuro. Letos je realizován sedmý ročník ...

Komentáře (0)
11.07.2020 AktualityJihlavská radnice šetří: Starý Brněnský most letos neopraví

Roční rozpočet Jihlavy se pohybuje okolo jedné miliardy korun. Nyní bude město muset oželet přibližně 15 % finančních výdajů plánovaných na letošní rok. Jihlavští zastupitelé již ...

Komentáře (0)
11.07.2020 AktualityCo jsem chtěl říct, už jsem řekl, pravil důchodce k podmínce

V dražbě se mu už před více než třemi lety podařilo vydražit nemovitost v místní části Brtnice – Malé. Až později zjistil, že není prázdná, ale žijí v ní obyvatelé. „Nebylo ...

Komentáře (0)
10.07.2020 AktualityKoronavirus straší Jeníkov a Opatov

Pandemie koronaviru na Jihlavsku nabírá na síle. Ve Větrném Jeníkově mají 14 pozitivních případů, u sousedů v Opatově zatím dva. Koronavirová pandemie, která celé Česko děsí už ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. edited by N.E.S.P.I
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net