Reklama
Dnes je pondělí 05.12.2022     svátek má Jitka

Pístov: u cyklostezky nevyžínají trávu


 

 Podél cyklostezky do Pístova nevyžínají trávu, zlobí se obyvatelé Pístova. Problém je zřejmě v dohodě státu, kraje a města.

 

 Obyvatelé příměstské části se diví, že nikdo nevyžíná trávu podél cyklostezky, vedoucí do okrajové části z Telečské ulice z Jihlavy. Už takhle jsou naštvaní, že pět let trvá původní slib města, že kompenzací za přilehlý obchvat Pístovským vymění dlážděnou a tanky poničenou silnici za asfalt. To by se mělo stát teď na podzim, čekalo se na souhru kraje jako vlastníka silnice a města jako vlastníka kanalizací.

 

 „Další nevyřešený problém je vyžínání trávy na svazích silnice. Vědí o tom tři instituce, ale nedohodnou se a řešení je v nedohlednu,“ vysvětluje Ladislav Kucharovič z Občanského sdružení Jihlava-Pístov a hovoří o ústní dohodě hlavně města a Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). O ní ale nikdo neví.

 

 Silnice patří kraji, který hned poté, co se o případ začaly zajímat JL, posekl na silnici směrem Pístovu pravou škarpu a vlevo prostor mezi silnicí a cyklostezkou. Mluvčí kraje Jitka Svatošová upozorňuje, že za sečení je odpovědná soukromá osoba, se kterou má kraj dohodu. „Zbytek pozemků kraji nepatří,“ dodává mluvčí.

 

 Na katastru je jako vlastník meze u cyklostezky uvedeno ŘSD. „Po dokončení obchvatu jsme všechny objekty, které byly realizovány jako vyvolané investice, předali jejich majetkovým správcům – to se týká i přeložky části silnice do Pístova. Cyklostezka vznikla jako samostatná investice města,“ vysvětluje ředitelka vysočinské pobočky ŘSD Marie Tesařová.

 

 Podle ní ještě není „papírově“ dokončen převod pozemků podle skutečných hranic objektů, což zpravidla probíhá i roky po dokončení stavby. Podle Tesařové by měl silniční správní úřad „rozsoudit“, zda svah patří k silnici, nebo cyklostezce, a není rozhodující vlastnictví pozemků, ale stavby cyklostezky. A tím je město.

 

 Podle vedoucího majetkového odboru jihlavského magistrátu Petra Štěpána ale nemůže město vyžínat pozemek, který není jeho. To potvrzuje i Martina Gregorová z odboru životního prostředí, kde si radnice měsíc dopředu vyžínání objednává.

 

 „Nemáme kapacity ani na vyžínání všech svých pozemků. Je určené pořadí, ve kterém je hlavní bezpečnost provozu, a další věci. Navíc pozemků, které bychom takto měli spravovat, stále přibývá a rozpočet na sečení přitom dosahuje pouze 80 až 90 % minulých let,“ dodává Gregorová. V konečném důsledku počet vyžínaných ploch záleží na zastupitelích.

 

 Podle vedoucího majetkového odboru jihlavského magistrátu Petra Štěpána ale nemůže město vyžínat pozemek, který není jeho. To potvrzuje i Martina Gregorová z odboru životního prostředí, která má mj. na starost veřejnou zeleň.

 

 „Udržujeme veřejnou zeleň ve vlastnictví města, výměra vyplývá z pasportu. Z inventarizace dřevin lze určit stupeň naléhavosti provedení zásahu. Pořadí objednávek záleží na penězích. Hlavní je zajištění provozní  bezpečnosti.

 

 Připouštím, že některé lokality nejsou udržovány tak, jak si občané představují (např. méně využívané plochy mezi garážemi). Pozemků, které máme spravovat, stále přibývá,“ dodává Gregorová. V konečném důsledku rozloha a intenzita vyžínaných ploch záleží při schvalování rozpočtu na zastupitelích.

 

 Pávov: místní už trávu vyžínat nechtějí

 

 Další přerostlá tráva, kterou nikdo neseče, je na hrázi Pávovského rybníka mezi Starým a Novým Pávovem. Dlouho ji z dobré vůle sekla rodina Langova, ale i kvůli zdravotnímu stavu svých členů už dál tuto neplacenou službu nechce dělat.

 

 Pozemek patří Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). „Víme o problému a požádali jsme úřad o převod pozemků na město. Až bude převeden, bude se samozřejmě řešit i vyžínání,“ uklidňuje Pávovské vedoucí majetkového odboru jihlavského magistrátu Petr Štěpán.

Diskuze k článku

Nový komentář

Řeknu Vám,je to ale ostuda cyklosteska je zarostlá a to máme pana primátora nadšeným cyklistou.Navrhuji,aby se zaměstnanci magistrátu zastyděli a panu primátorovi udělali radost a ve svém volnu trávu pokosili.
ABL | 2011-09-09 17:37:09 | Reagovat
Mezi paneláky uprostřed města dělají sekačky nepředstavitelný rámus, nesekají trávu, ale hlínu a práší, protože travička nedokáže povyrůst ani o centimetr, aby už zase neotravovali, ale zato kousek od města nevidíte do zatáčky či do křižovatky kvůli dvoumetrové trávě. Jenže ono je to daleko, že? Kdopak by se tak daleko trmácel.
Kritik | 2011-09-09 18:00:39 | Reagovat
škoda že není nadšeným primátorem, namísto piciklisty...
Koumák | 2011-09-09 20:47:19 | Reagovat
to je trefný!!!
:-) | 2011-09-11 10:52:58 | Reagovat
Co s tím?
V blízkosti vyfoceného místa bydlí v Pístově pan Kucharovič,snad majitel firmy,která pro město Jihlavuprovádí sečení trávy a úklid.Chlapi.Pístováci,věřím,že doma nedopustíte,aby byly vaše ženy,milenky,přítelkyně,či kamarádky zarostlé jako okolí cyklostezek vaší milované vilové čtvrti Pístova,v těsné blízkosti krajského města.To by byla i vaše ostuda.Tak s tím něco urychleně dělejte a neválejte se doma!!!
Hovado | 2011-09-11 16:02:32 | Reagovat
Pravda
Souhlasím,ale pan primátor Vymazal má práce dost,ze své kanceláře na Radnice už hlídá lépe přidělanou desku,označující střed našeho milovaného města Jihlavy v ulici Matky Boží.Co všechno byste po něm ještě chtěli?
Hliník | 2011-09-11 16:12:49 | Reagovat
A co dům "radosti",tam to zarostlé není,to vím jistě!
LBA | 2011-09-13 15:31:58 | Reagovat
Dům radosti? Co to je a kde to je?
Zaostalý občan | 2011-09-13 15:58:37 | Reagovat
PRO VŠECHNY NEZNALÉ
Vážení přátelé,Domem radosti se nazývají domy,kdy by správně měla svítit Červená lucerna a věřím,že i ve vilové čtvrti Jihlavy, v Pístově se také nachází.Je zde osazenstvo,které dovede řádně potěšit a kde je možno se vytřepat.
Hovado | 2011-09-13 20:24:55 | Reagovat
Zdravím Hovado
Tam se lze vytřepat především z peněz. Mohli by tento bohulibý název dávat v JL jako vysvětlivku k jejich honosným inzerátům, zvaným "Pěkné chvíle".
Kritik | 2011-09-14 11:24:03 | Reagovat
Pro Zaostalého občana.Dům radosti-Pístov 43.
LBA | 2011-09-14 14:59:44 | Reagovat
Pro LBA
Děkuji. Nevíte, jaká je to cenová skupina?
Poučený občan | 2011-09-14 15:14:30 | Reagovat
To je různé.Místní to mají za polovic,potm jsou různé akce jako 2+1 zdarma(návštěva).Přijďte a uvidíte.
LBA | 2011-09-15 06:29:37 | Reagovat
Jak to tak vidím, vzniká zde konkurence Jihlavským listům a jejich oblíbené rubrice "Pěkné chvíle". A dokonce bezplatná. Stejně - kolik asi vybírá inzerční oddělení JL za tyto inzeráty? Já myslím, že je to odstupňováno podle velikosti "kozatajstwa powadlego".
Kritik | 2011-09-15 13:19:17 | Reagovat
Reklama
01.12.2022 AktualityKriminalita na Vysočině stoupla, přibývá i kybernetických trestných činů

Počet trestných činů za tři čtvrtletí letošního roku se na Vysočině meziročně zvýšil. Policie jich do konce září evidovala 4090, o 679 víc než ve stejném období loni, vyplývá z ...

Komentáře (0)
01.12.2022 AktualityZa vlak i autobusy zaplatí víc

Kraj Vysočina má již finální představu, jak bude vypadat jeho dopravní obslužnost v příštím roce. Krajští radní minulé úterý projednali rozsah základní dopravní obslužnosti v rámci ...

Komentáře (0)
01.12.2022 AktualityAdvent začal v Horním Kosově

Na sousedský advent zval v sobotu osadní výbor Horního Kosova nejen obyvatele této městské části. A sešlo se jich sem hodně, ku pěti stům. Ještě než se začalo zpívat a než se rozsvítil ...

Komentáře (0)
01.12.2022 AktualityDušejovští představili nový vánoční strom, starostka prozradila jeho jméno

Dvě stovky převážně místních obyvatel zahájily v centru Dušejova v pátek večer adventní čas. Na prostranství před budovou obecního úřadu měla na úvod programu proslov nová starostka ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityJihlava propojí přivaděče vody, aby bylo možné náhradní zásobování při poruchách

Jihlava investuje do nového propojení vodovodní sítě přes 12 milionů korun bez daně, aby měla možnost náhradního zásobování pitnou vodou obyvatel ve středu města v případě odstávek, ...

Komentáře (1)
30.11.2022 AktualityVysočina nabídne nových v grantových programech 333 milionů, podobně jako letos

Kraj Vysočina se příští rok chystá v grantových programech nabídnout 333 milionů korun, o tři miliony vyšší částku než pro letošek. Žadatelům z řad obcí, neziskových organizací a ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityNávrh rozpočtu Vysočiny na příští rok počítá s výdaji za 16,7 miliardy korun

Návrh nového rozpočtu Kraje Vysočina počítá s navýšením ročních příjmů o 13 procent na 15,8 miliardy korun. Výdaje plánuje kraj na příští rok za 16,7 miliardy korun, tedy o 911 milionů ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityNa potírání nového druhu šikany spolupracují policisté s youtuberem

Kriminalisté na Vysočině se čím dál častěji u dětí setkávají s novým druhem šikany. Skupina agresorů napadne svoji oběť. Útok na svého vrstevníka si natáčí na mobil a následně ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityHvězdou roku v Třešti modelářka, hudebník a nadšenec do robotizace

V rámci tradičního koncertu rodin vedení radnice v Třešti minulý týden ve středu večer předalo v městském kině Máj třem oceněným titul Hvězda roku. I když osobně si ho zatím převzali ...

Komentáře (0)
30.11.2022 AktualityZraněného penzistu v lese našli i díky speciální aplikaci

Téměř stovka lidí pátrala v polovině měsíce po penzistovi (78), který si z Cikháje na Žďársku vyšel odpoledne na procházku do nedalekého lesa, ale domů už se z ní vrátit nedokázal. ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityJihlava opravila hráz rybníka Lužný, který patří mezi záložní zdroje pitné vody

Jihlava opravila rybník Lužný, aby lépe odolával povodním. Je to největší z pěti Pístovských rybníků, které pro krajské město představují také záložní zdroj pitné vody. Po opravě ...

Komentáře (0)
29.11.2022 AktualityPolicie hledá pachatele čtvrtečního přepadení čerpací stanice ve Velké Bíteši

Policie hledá muže, který ve čtvrtek ráno přepadl čerpací stanici ve Velké Bíteši na Žďársku. Po obsluze požadoval vydání hotovosti. Mířil dvěma zbraněmi, z jedné vystřelil, nikoho ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net