15.5.2025 Reklamní sdělení, autor: SATJAM
Střecha je korunou každého domu – a výběr správného materiálu ovlivní jeho vzhled i funkčnost na desítky let. Právě proto si v posledních letech stále větší oblibu získávají lehké plechové krytiny.
Co plechová střecha umí?
Lehká plechová krytina zaujme především nízkou hmotností a zároveň poměrně rychlou montáží. Realizace může být podle složitosti střechy hotová klidně i do týdne od dopravení materiálu na stavbu. Navíc se s ní i přes její často značné rozměry snadno manipuluje. Díky těmto vlastnostem se hodí nejen pro moderní novostavby, ale i pro rekonstrukce starších objektů. „Plechová krytina se hodí i pro stavby, kde už krov není v úplně stoprocentním stavu, a klasické střešní tašky by tak pro něj byly příliš těžké. Střecha pak může bez problémů dále sloužit po mnoho let, aniž by bylo nutné předělávat celý krov. Kvalitně provedená plechová střecha má navíc dlouhou životnost, ale na její údržbu přitom stačí vynaložit jen minimální úsilí,“ popisuje Ing. Petr Tureček, produktový manažer společnosti SATJAM, předního českého výrobce plechových střech.
Oproti taškové krytině zabere materiál méně místa, což usnadňuje dopravu, skladování i manipulaci. Vzhledem k pevnosti použitého materiálu se hodí i do míst, kde je nutné počítat s velkým zatížením větrem a sněhem a dá se instalovat i na střechy s nízkým sklonem. Design navíc není omezen jen na moderní minimalistický vzhled. Díky tvárnosti materiálu dokážou plechové krytiny věrně napodobovat například i klasické tašky nebo šindele.
K dispozici je navíc široká škála barev a povrchových úprav, a plechová střecha tak může být dobrou volbou i pro stavby, kde je nutné zachovat jejich tradiční vzhled.
Na druhou stranu může mnoho lidí od použití plechové střechy odrazovat obava z její vyšší hlučnosti. Ačkoliv plech sám o sobě není dobrým zvukovým izolantem, z pohledu zvukové izolace v domě hraje roli celková skladba střechy, nikoliv pouze použitá krytina.
Důležitý je tedy vhodný návrh skladby střešní konstrukce včetně odpovídajících izolačních vrstev. Současné materiály, jako je například kamenná vata, dokážou samy o sobě zajistit požadavky jak na tepelnou, tak i na trvalou akustickou izolaci bez ohledu na použitou krytinu.
Není plech jako plech
Při výběru plechové krytiny je prvním krokem otázka, z jakého materiálu bude vyrobená. Nejčastěji se používá ocel a hliník. Každý přitom má své vlastnosti a výhody. „Ocel je pevnější a odolnější vůči mechanickému namáhání. Její povrch ale musí být dostatečně chráněný proti korozi. Nabízí také širší škálu povrchových úprav. Hliník je oproti ní měkčí, ale na druhou stranu dosahuje vyšší chemické odolnosti a ani po čase nekoroduje,“ uvádí Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. To, zda dát přednost oceli, nebo hliníku, se tedy odvíjí hlavně od požadavků majitele.
Rozměrové možnosti
Plech je sám o sobě dobře tvarovatelná surovina, což umožňuje výrobu krytin v široké škále tvarů i rozměrů, Díky nízké hmotnosti je navíc možné vytvářet jednotlivé panely o velkém rozměru, aniž by bylo k jejich pokládce nutné využít těžkou techniku.
„Plechové střechy jsou k dispozici v malém a velkém formátu. Ty maloformátové se díky menším rozměrům hodí spíše na členité střechy. Vyrábí se nejčastěji v šířkách zhruba jeden metr, ale délkou se rovnají jedné až dvěma řadám tašek, případně existují i kusové plechové šablony. Střecha se pak skládá ze stále stejného modulu,“ říká Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.
Druhou variantou jsou velkoformátové střešní krytiny, které jsou vhodné naopak hlavně na jednodušší střešní plochy.
„V podstatě jsou to pásy materiálu o šířce asi jednoho metru a délce až šest metrů. Vyrábí se na míru podle konkrétní střechy, a jeden panel tak může obsáhnout celou její délku od hřebene až po okap. Díky svým rozměrům tak vlastní pokládku výrazně urychlují. V hotovém stavu vytvářejí jednolitou plochu s minimálním napojováním jednotlivých plechů. Tato místa mohou být totiž z hlediska zatékání pod krytinu riziková,“ vysvětluje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Pro ochranu proti vzlínání vody v místě spojení pásů jsou tyto střešní krytiny opatřeny odvodňovací drážkou Soft Line.
Jak na instalaci?
Ačkoliv je montáž plechové krytiny zpravidla poměrně rychlá, určitě se ji nevyplatí podceňovat. „Plechová krytina by se měla dostat na střechu ideálně do třech týdnů od výroby. Na stavbu se totiž vozí na paletě zabalená ve fólii. Pokud se pod ni dostane voda, mohla by při dlouhodobém skladování krytina vlivem elektrochemické reakce začít korodovat. Pokud je tedy nutné pokládku o nějaký čas odložit, je vhodné krytinu vybalit a uskladnit v suchém prostředí,“ doporučuje Ing. Petr Tureček ze SATJAMu.
Důležité je pak zejména dostatečné upevnění krytiny k podkladu. „Při pokládce plechové střechy je nutné počítat s jejím ukotvením do střešní konstrukce. To se většinou provádí provrtáním speciálního šroubu s kovovou podložkou a těsněním skrz krytinu do nosného podkladu. Je ale důležité jej správně dotáhnout, nesmí to být ani málo, ani příliš. U správně utaženého šroubu se těsnění roztáhne asi o jeden milimetr přes okraj podložky. Takto docílíme trvalého utěsnění prostupu bez rizika zatékání a bez nutnosti jej po čase utahovat,“ radí Ing. Petr Tureček ze SATJAMu. Pod podložkou také nesmí zůstat zbytky fólie, kterou jsou některé střešní krytiny z výroby ochráněny proti mechanickému poškození. Pokládku plechové střechy je proto vhodnější přenechat profesionálům.
Plechové střešní krytiny zkrátka nabízí širokou variabilitu, ať už jde o jejich rozměry, tvar nebo barevné pojetí, a bez problému vydrží dlouhodobě sloužit i v náročných klimatických podmínkách.