Zastupitelský klub PiFo odpověď ředitelky Brány Jihlavy Soni Krátké k fungování organizace neuspokojil. Proto klub zaslal vedení města, Bráně Jihlavy a médiím další otevřený dopis, pod nímž je podepsána opět bývalá primátorka Jihlavy Karolína Koubová.
„Z odpovědí paní ředitelky vypadá situace na Bráně vážně bezproblémově. I ta rychlá odpověď značí, že vlastně není nad čím se pozastavovat, protože je vše v pořádku a jede jak má. Bohužel to ale naprosto neodpovídá realitě, plytké odpovědi nejsou ani v nejmenším možné považovat za dostačující pro to, aby rozehnaly naše obavy. Odpověď zní jako vygenerovaná od AI coby webová prezentace postrádající hloubku.
Dovolím si nesouhlasit s tím, že by náš otevřený dopis organizaci poškozoval, a také s tím, že je možné vyřešit celou situaci takzvaně za zavřenými dveřmi.
Cestu otevřeného dopisu jsme zvolili schválně, protože nás zajímala veřejná diskuse nad tím, jak je Brána vnímána a jestli se její vnitřní problémy adekvátně řeší. Jak už je zmíněno výše, odpověď nás opravdu neuspokojila…
Je z ní znát absolutní absence koncepčního uvažování, a v podstatě potvrzuje to, že Brána nyní pouze tyje z předchozích navázaných vazeb, know-how a programu. Nevidíme žádné rozvojové aktivity, pouze pokračování stávajících - a to jen v omezené míře.
Ke koncepci práce: Jakkoli relevantní se může zdát stabilizace týmu v cílech organizace, tak považujeme za obrovský nedostatek to, že nevidíme další pilíře práce: práce s cílovými skupinami, zacílení na zákazníka, rozvoj edukačních programů a tak dále. Nejde o to, že by se to nyní dělalo špatně - jde o předávání know-how v rámci týmu, který se rozpadl, a o absenci jasně stanoveného plánu do budoucna. Odpověď na naše otázky je v podstatě ve stylu "pokračujeme v tom, co tady vybudoval předchozí tým, a nic nového nepřinášíme". A co hůř, nově nabraný tým už se také rozpadá a odchází, takže tu budeme mít během velmi krátké doby tým třetí, který už ale nebude moct navázat na know-how týmu původního. Tato fáze skupinové dynamiky je velmi náročná na řízení, a čekali bychom alespoň základní míru sebereflexe v tom, že o tom vedení města a organizace ví a činí aktivní kroky pro ustálení situace. Namísto toho se dozvídáme výčet minulých úspěchů a rozhořčení nad tím, že jsme si dovolili zaslat otevřený dopis.
Ano, mohli jsme dojít za paní ředitelkou, ale dozvěděli bychom se v podstatě totéž, co je v její odpovědi: všechno běží, všechno mám pod kontrolou. Na kulturní komisi se naše členka ptala na stav týmu a přesně takové odpovědi se jí dostalo: není se čeho obávat.
Je tu ale jedno velké ALE.
Personální změny, ke kterým dochází, nejsou očekávatelné. Není to tak, že nová ředitelka se strategicky rozhodla některé lidi vyměnit. Je to tak, že dobří lidé odcházejí. Skvělí a zkušení Jihlaváci odešli dělat kulturu do jiných institucí a měst. Zná ředitelka a vedení města skutečné důvody těchto odchodů? Jaké konkrétní kroky se v posledním roce staly, aby k odchodům zkušených lidí nadále nedocházelo? Proč odchází už i stávající tým, proč je v rámci organizace po způsobu "škatulata škatulata" přesouván nejeden pracovník z pozice na pozici, bez toho, aby měl na dané pracoviště potřebné kompetence?
To samé s provozem Stříbrného domu. Za rok se na jeho provozu vystřídali 4 produkční, to není standardní fluktuace. Navíc je naprosto nejasné, jak je naplňována dramaturgie a byznys plán Stříbrného domu dle původní koncepce. V koncepci je mnohem více indikátorů, než je jen návštěvnost, jak jsou naplňovány a sledovány? Stříbrný dům je naplněný prohlídkami, což je skvělé, ale ne dostatečné - v koncepci je další řada plánovaných aktivit živé kultury, které v současné chvíli nejsou viditelné. A nemá být Brána právě hybatelem živé kultury? V jakém poměru jsou prohlídky k dalším aktivitám (živá kultura a nezbytné byznys pronájmy)?
A co další byznysové aktivity Brány? V odpovědi od paní ředitelky je to naznačeno - ale opravdu se spokojíme s tím, že nám na Vánočním náměstí bude na velké LED obrazovce svítit reklama, a tím budeme považovat tuto část agendy za vyřešenou? Nemluvě o tom, jakým silným tématem je vizuální smog a my si ho dáme přímo do srdce nejkrásnější městské akce?
Brána by se měla jako kulturní příspěvková organizace dostat na samofinancování ve výši nějakých 20 - 25 % (běžné hodnoty v rámci tohoto typu financování v ČR.) Samozřejmě u nové organizace to chce čas, než se podaří navázat potřebná partnerství, ale tady nevidíme vůbec žádný progres. Grantová politika organizace by se vzhledem k jejímu rozsahu činností měla orientovat na národní i nadnárodní dotační možnosti, ne se spokojit s malými granty typu Interreg.
Téma partnerství je dalším ožehavým tématem. Na rozdíl od paní ředitelky vnímáme, že nejen že se netvoří nové vztahy, ale ty stávající jsou bohužel v ohrožení, protože s týmem, ve kterém vládne chaos a nemá jasnou vizi, se spolupracuje jen velmi obtížně.
Aby nedošlo k nedorozumění. Těmito otázkami nechceme rozhodně poškozovat městskou organizaci a už vůbec ne ty pracovníky, kteří se snaží ze všech sil zachovat zbytky toho kvalitního, co na Bráně ještě zbylo. Pouze pokládáme běžné otázky týkající se provozu a rozvoje, na které by jakýkoli kompetentní ředitel měl znát relevantní odpovědi. Těch se nám bohužel nedostalo. V situaci, v jaké Brána je, nejde pouze lakovat věci na růžovo, s tím se nemůžeme spokojit. A je pro nás alarmující, že se s tím spokojí náměstek mající tuto organizaci na starosti.
Samozřejmě se nyní nabízí otázka, co s nastalou situací. Za náš klub je jediným možným řešením nové výběrové řízení na pozici ředitelky organizace, protože současné vedení organizace selhává. V ideálním případě by VŘ mělo samozřejmě vypadat obdobně, jako jsme požadovali pro ředitele HMA (tzn. za pomoci headhuntera), protože rozsah činností Brány, její rozpočet, cílové skupiny i programové zaměření fungují ve velmi širokém spektru, a je třeba zajistit vysoce profesionální management organizace.“
Za zastupitelský klub PiFo
MgA. Karolína Koubová
Diskuze k článku