Reklama
Dnes je pondělí 21.04.2025     svátek má Alexandra

Nejznámější tváří ukrajinské komunity je osmnáctiletá slečna

ANNA ABRAMCHUK i přes své mládí patří k nejznámějším představitelům ukrajinské komunity na Vysočině. Foto: Pavel Bajer
ANNA ABRAMCHUK i přes své mládí patří k nejznámějším představitelům ukrajinské komunity na Vysočině. Foto: Pavel Bajer

14.4.2025 Aktuality/Komentáře (3), autor:
Pavel Bajer

Je jí teprve 18 let, ale její život by již nyní vydal na knihu. Annu Abramchuk z poklidného života studentky vytrhla ruská agrese, která zachvátila její rodnou Ukrajinu. 
Nyní pracuje v Jihlavě a studuje. Navíc působí jako aktivní členka a zástupkyně předsedkyně Ukrajinské rady Kraje Vysočina. 
Se sympatickou mladou slečnou jsem se sešel v redakci Jihlavských listů. I přes své mládí působí velice dospěle. Spíše jako by jí bylo 30 a ne 18 let. Hovoří velice dobrou češtinou s minimálním přízvukem. Čeština podle ní není na porozumění těžký jazyk. Za velmi těžkou však považuje gramatiku. 


Anna v podstatě dělá jakýsi most mezi českou a ukrajinskou komunitou na Vysočině. I přes svoji viditelnou vysokou inteligenci působí velice skromně. Z jejího pohledu je cítit obrovská energie, zároveň i smutek. 
„Pocházím z města Brovary v Kyjevské oblasti. Je to takové trošku větší město než Jihlava, máme 100 tisíc obyvatel. Je to takové fajn městečko,“ vzpomíná na své rodiště. 
Předtím neměla žádný kontakt s českým prostředím. Zvrat v jejím životě znamenal únor 2022. Tehdy Rusko bez vyhlášení války napadlo Ukrajinu. Spolu se svými rodiči a dvěma sestrami před válkou utekla. „Dalo by se říci, že to bylo rozhodnutí na poslední chvíli. Říkalo se, že Kyjev má tři dny a potom padne…,“ popisuje. 


Ve zmatku prvních dnů války se dostali do Kyjeva. Odtud pokračovali do města Černovcy u rumunské hranice, kde měla matka Anny přátele. Tam se rozhodovali, co dál. 
„Tatínek chtěl jet do Ameriky. Maminka říkala, že dál než do Polska nepojedeme. Já jsem nikam jet nechtěla,“ přibližuje.  
Nakonec jim pomohl otcův kamarád. Přes Facebook našel rodinu ve Velkém Beranově, která napsala, že přijme Ukrajince. Do České republiky přijeli autobusem 9. března ráno. Ve Velkém Beranově strávili rok. Nyní už dva roky žijí v Jihlavě. 

 

Problém s češtinou 
Česky se Anna nejprve učit nechtěla. Myslela si, že budou s rodinou v Čechách tak půl roku a potom se vrátí na Ukrajinu. Navíc si dodělávala on-line ukrajinskou školu. 
Jenže se nakonec ukázalo, že válka rychle neskončí. V té době musela Anna spolu se svými sestrami docházet na českou základní školu ve Velkém Beranově. Jelikož se Anna Abramchuk připravovala na studium na české střední škole, musela se naučit i česky. Měla zhruba půl roku na to, aby zvládla jazyk, který neznala. 


Hodně jí v tom pomohli velkoberanovští učitelé. Byli tam jako Ukrajinci sami a učitelé se jim věnovali. Říká, že ve škole byl úžasný kolektiv učitelů. 
Naopak si moc nerozuměla s českými spolužáky. A to nejen na základní, ale později i na střední škole. Moc se s ní nebavili. Neví však proč. „Všichni mě ignorovali a bylo to až do konce. Když jsem už česky mluvila, tak asi byli zvyklí, že s nimi moc nekamarádím,“ přemýšlí. 

 

Rozdílné školy
Anna na Ukrajině vystudovala 11letou základní školu, kterou kvůli válce dokončila on-line. Na rozdíl od té české to je v podstatě základní škola spojená se střední. Po absolvování 11. třídy se pak žáci mohou hlásit na univerzitu. 
„U nás se 11 tříd považuje za ukončené střední vzdělání, jako kdybychom měli u vás střední,“ potvrzuje. Zatímco na Ukrajině byla v 11. třídě, u nás začala studovat střední školu v Moravských Budějovicích, kterou však nedokončila. 
Škola byla pro ni příliš daleko. Nyní si dělá v Praze kurz asistenta pedagoga. Zároveň pracuje v Centru pro integraci cizinců v Jihlavě (CPIC). 


Po válce se chce vrátit na Ukrajinu a tomu i přizpůsobuje studium. Proto jí stačí, že má uzavřené střední vzdělání na Ukrajině. „Moc ráda bych se vrátila, ale nevíme, jak to dopadne. Když se nevrátím, tak si tu udělám nostrifikaci,“ dokládá. 
České vzdělávání jí přijde delší než ukrajinské. To však podle ní není na závadu, protože v Čechách máme více času se něco naučit. 

 

Se staršími si rozumí
V loňském roce vznikla Ukrajinská rada Kraje Vysočina. Anna se s Ukrajinci nejprve moc nestýkala. Do práce ukrajinské komunity se zapojila poté, když byla v Praze na akci k prvnímu výročí ruské agrese. A oslovilo ji to. 
Poté náhodně našla na Facebooku výzvu k výrobě zákopových svíček v Ukrajinském domě. Nyní je každé pondělí dělají v Centru humanitární pomoci na Okružní ulici 13.  


„Šla jsem vyrábět zákopové svíčky a docela se mi tam líbilo. Potom hledali člověka, který bude jako administrátor. Bude pomáhat, bude mít na starosti sociální sítě atd.,“ vysvětluje. 
Ačkoliv si myslela, že ji jako nezletilou nevezmou, tak uspěla. Nějakou dobu pracovala jako administrátor v Ukrajinském domě. 
Začala pro ukrajinskou komunitu dělat sociální sítě a komunikovat s lidmi. Nyní se více než rok podílí na pořádání různých akcí a aktivit v Ukrajinské radě. To, že je v podstatě sama mezi staršími dospělými lidmi, jí vůbec nevadí. Naopak. „S mládeží většinou ani nemám o čem mluvit, protože máme různé zájmy a pohledy,“ podotýká. 

 

Děti má stále ráda
Své komunitě Anna pomáhá bezplatně jako dobrovolnice. Dobrovolnictví nyní nevnímá jako činnost, ale jako styl života. 
„Nevím, co bych dělala jiného. Nedokážu si představit, že bych si jenom sedla a studovala nebo pracovala. Musím pořád něco dělat a stále mi připadá, že dělám málo,“ skromně dokládá. 
Říká, že chtěla vždycky dělat učitelku. Nyní ji ale baví i práce s lidmi, kterou dělá v CPIC.  


„Nevím, jestli budu dělat nějakou sociální nebo veřejně správní činnost či pedagogiku. Nejsem si moc jistá, ale děti mám pořád ráda,“ skromně podotýká. 
Rozhovor s Annou jsme dělali v době, kdy americký prezident USA Donald Trump načas zastavil pomoc Ukrajině. Anna má jasno, že tím dává najevo, na čí straně stojí. 
„Já jenom doufám a pevně věřím, že s tím bude Evropa něco dělat. Když nás v tom necháte samotné, tak dál bojovat budeme, ale nebude to dlouhé,“ emotivně dodává.  

Diskuze k článku

Nový komentář

........snad budou moci co nejdříve odcestovat domů na východ.........
km | 2025-04-14 20:22:26 | Reagovat
To km
Proč se vy komunisti chováte jako jednodušší nacionalisti? 
LP | 2025-04-15 23:04:16 | Reagovat
....,..soudruhu přečti si ten článek........tvoji přátelé.......... některé věci je dobré připomínat......... https://www.expres.cz/zpravy/volyn-volynsky-masakr-polsko-ukrajina-ceska-televize.A180910_160140_dx-zpravy_stes?galerie
km | 2025-04-16 04:32:40 | Reagovat
ReklamaReklamaReklama
Reklama
17.04.2025 AktualityJiráskova se uzavírá, Tolstého otevírá

Dnes měla být zahájena déle než měsíční úplná uzavírka části Jiráskovy ulice v Jihlavě. Radnice motoristy vyzvala, aby se místu pokud možno vyhnuli. Zároveň měla skončit uzavírka ...

Komentáře (0)
16.04.2025 AktualityV Jihlavě mohou fanoušci hokejové Dukly vidět baráž o extraligu v domě kultury

V Jihlavě mohou fanoušci hokejové Dukly sledovat společně baráž o účast v extralize v Domě kultury a odborů (DKO). Přenosy zápasů s týmem Olomouce budou v prostoru malé scény, která je ...

Komentáře (0)
17.04.2025 AktualityVoda z Víru poteče až na Žďársko

Jihlavsko i Žďársko budou mít propojené vodárenské soustavy na pomezí krajů. Kraj v tiskové zprávě oznámil, že slavnostním podpisem došlo k zahájení projektu na propojení vodovodu Žďárska ...

Komentáře (0)
17.04.2025 AktualityVýzva třešťské radnice: Nesplachujte jídlo do kanalizace

Stavební práce na probíhajících investičních akcích v Třešti „jedou“ na plné obrátky. Pracuje se v knihovně, na veřejných toaletách, tenisových kurtech, pietní místnosti i na budoucí ...

Komentáře (0)
16.04.2025 AktualityLidé si nejvíce stěžovali na Kronospan

Více než 40 stížností dorazilo za loňský rok na jihlavský magistrát. Vyplynulo to z tiskové konference města. „Provoz firmy Kronospan stížností 18, potom tam bylo činnost úřadu sedm, ...

Komentáře (1)
16.04.2025 AktualityUzavřená Jiráskova

Od čtvrtka 17. 4. až do 25. 5. bude zcela uzavřena část Jiráskovy ulice v Jihlavě v úseku mezi ulicemi Tolstého a Vrchlického. Informovalo o tom město prostřednictvím svého Facebooku Doprava ...

Komentáře (0)
15.04.2025 AktualitySPD požaduje stažení vlajky Ukrajiny

Již tři roky vlaje na radnici v Jihlavě vlajka Ukrajiny. Představuje znamení solidarity se zemí napadenou bez vyhlášení války Ruskou federací. Jihlavští zastupitelé dnes budou řešit návrh ...

Komentáře (4)
15.04.2025 AktualityKraj o rychlíky v Kostelci neusiluje

V Kostelci u Jihlavy bylo kdysi živé nádraží, na němž zastavovaly rychlíky. Zejména v létě na nádraží přestupovaly velké počty lidí do motoráčku jedoucího na Třešť, Telč, Dačice ...

Komentáře (0)
15.04.2025 AktualityU Cejle v pátek hořel les. Hektary plamenů pomáhal hasit vrtulník s bambi vakem

Desítky profesionálních i dobrovolných hasičů zasahovaly od pátečního dopoledne u požáru lesa na Čeřínku nedaleko Jihlavy. Lokalita se nachází v místní části Cejle – Hutě. Počet ...

Komentáře (0)
14.04.2025 AktualityPlocha ovocných sadů se na Vysočině snížila

Na Vysočině bylo vloni 571 hektarů ovocných sadů, nejméně mezi kraji v Česku. Za čtvrtstoletí se jejich rozloha snížila skoro o třetinu. Víc než polovina stromů v sadech na Vysočině ...

Komentáře (0)
14.04.2025 AktualityVelikonoční dárek občanům: další změny v parkování

Přejmenování parkovacích zón. To je největší změna, kterou pro nás město chystá na Velikonoce. Zóny se nově budou jmenovat podle barev. Nebude tedy rezidentní, návštěvnické či dlouhodobá ...

Komentáře (1)
14.04.2025 AktualityNejznámější tváří ukrajinské komunity je osmnáctiletá slečna

Je jí teprve 18 let, ale její život by již nyní vydal na knihu. Annu Abramchuk z poklidného života studentky vytrhla ruská agrese, která zachvátila její rodnou Ukrajinu. Nyní pracuje v Jihlavě ...

Komentáře (3)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net