Reklama
Dnes je pondělí 16.06.2025     svátek má Zbyněk

Kouření dýmky není tak nebezpečné

TAK, a ještě zapálit a soutěž v pomalém kouření dýmek může začít. Foto: Antonín Zvěřina
TAK, a ještě zapálit a soutěž v pomalém kouření dýmek může začít. Foto: Antonín Zvěřina

27.11.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Antonín Zvěřina

Setkat se s mistrem světa není věc každodenní a setkat se mistrem světa v pomalém kouření dýmky, to je věc opravdu unikátní. Stalo se tak na 28. ročníku soutěže Třebíčské kouření. Nejen o této události bude následující rozhovor s Lukášem Tinglem. 

 

Vy nesoutěžíte?
Na třebíčském mistrovství jsem byl jako časomíra, ale jsem mistrem světa, které se konalo v polské Poznani. Jednalo se o soutěž družstev. Tady jsem se vlastně obětoval a nekouřím. 

 

Můžete mi tu soutěž přiblížit?
Jednalo se o stejné kouření jako tady. Sedělo tam zhruba 300 lidí u kulatého stolu, u každého stojí rozhodčí, který kontroluje, zdali dýmka hoří. 
Může vás kdykoli vyzvat, abyste vyfoukl dým, čímž to zkontroluje. Když účastník dokouří, podepíše čas. 

 

Kolik tam tedy bylo účastníků?
Do Poznaně přijelo 291 soutěžících z 22 zemí, přes 60 týmů ze čtyř kontinentů. 
Přijeli kuřáci například z Mexika, z Japonska, neúčastnilo se Rusko, které se takových soutěží účastnit z pochopitelných důvodů nesmí. 

 

Češi tedy zvítězili?
První dva týmy byly z České republiky, což je obrovský úspěch, a je to poprvé, kdy se nám to povedlo. Pro dýmkaře obrovský úspěch. 

 

Jak je dlouhá historie závodního kouření dýmek?
Asi 40 let. V České republice má kouření dýmek velkou tradici. Soutěžní dýmkaření začalo u nás někdy v roce 1996, možná o rok později.

 

A vy?
Já aktivně kouřím od roku 2014, kdy se pohybuji na úrovni mistrovství světa. 

 

Musí se pomalé kouření trénovat?
To je rozhodně potřeba. Závodní kouření je jiné než normální. Při normálním si držíte velký uhlík, dým si vychutnáváte. Když kouříte závodně, ten uhlík držíte v dýmce o velikosti špendlíkové hlavičky. 

 

Kolik se kouří tabáku?
Kouří se tři gramy tabáku, který dokážeme kouřit přes dvě hodiny. Tři gramy tabáku jsou něco pod tři cigarety. Snažíte se, aby vám tabák co nejdéle hořel a jen lehoulince popotahujete. V podstatě se netvoří žádný dým. 

 

A jak je to s tím vyfouknutým dýmem?
Když vás o to rozhodčí požádá, musíte dýmku roztáhnout a pak se ten dým vytvoří. A pak se ten uhlík zase zmenší. Někdy jen rozhodčímu ukazujeme žhavý uhlík, aby viděl, že dýmka hoří. Vyfouknutím dýmu si zkracujete dobu kouření, rozhodčí to tolerují. Když ovšem nevidí žhavý uhlík, požádá o vyfouknutí dýmu. 

 

To je i tady v Třebíči?
Tady vše záleží na džentlmenské dohodě. Komu už dýmka nehoří, tak to přizná. 

 

Stále se mluví o škodlivosti kouření, jak je to u dýmky?
V určité míře to škodlivé je, ale při kouření dýmky dým nevdechujete a nikotin se dostává do těla skrze sliznice. Je tam větší riziko rakoviny jazyka a rakoviny dutiny ústní, ale je mnohonásobně nižší, když kuřák dým vdechuje. 

 

Co na to třeba váš lékař?
Moje doktorka o mém kouření ví, ale vede mě jako nekuřáka. To riziko rakoviny tam je, ale přece jen nižší. 

 

Jak se vyrovnáváte s tím, že se omezuje kouření ve veřejných prostorách?
Ano, nyní se nesmí kouři v restauracích, je těžší pro dýmkaře se scházet. Schází se proto v dýmkařských klubech, kde dýmkaři trénují. Trénuje se i doma. Osobně během týdne vykouřím tak tři čtyři závodní dýmky. 

 

Kdo se tedy kouření dýmky věnuje?
Většinou se jedná o střetnutí zajímavých lidí, je to různorodá společnost a jejich setkání jsou úžasná. K nám do klubu v Praze chodil třeba Karel Schwarzenberg. Setkávání je pro mě důležitější než vlastní kouření. Soutěžení je fajn, ale mě zajímají lidé. 

 

V Třebíči se dýmkaři scházejí už po osmadvacáté.
Bývalý ředitel Jaroslav Martínek tomu byl nakloněný, a ta možnost tady byla. Tradice se udržela, jezdí sem společnost slušných lidí a náš kolega z jižních Čech sem zapůjčuje na výstavy dýmky. Má jich snad tisíc, půjčoval sem třeba staročeské dýmky. 

 

Spolupracujete s někým mimo dýmkaření?
Ano, s Domovem sv. Anežky a dělám dražby, aukce, a všechny peníze věnujeme tam. Už jsme pro ně vybrali přes milion dvě stě tisíc korun. Podporujeme tak nemocné postižené děti. Ony zase jezdí na naše akce, mají kapelu Živelná pohroma, hrají country a navštěvují naše akce. Je to super. Snažíme se zachovávat tradici kouření dýmek i pomáhat. 

 

Po třebíčském kouření se koná ještě nějaká akce?
Toto je letos poslední letošní soutěž. Jedná se o akci do příštího ročníku pomalého kouření dýmek. Další začnou v únoru příští rok.
 

 

Letos přijelo do Třebíče méně kuřáků, proč?
Na mistrovství světa jsme měli velkou účast, bylo tam 51 kuřáků dýmek z České republiky, což byla největší účast v historii. Mnoho lidí to považovalo za vrchol a sem už nejela. Musíme si také uvědomit, že protikuřácké názory jsou velice silné. 

 

Je to opravdu problém?
Je stále těžší najít místa pro soutěže, jezdíme do Polska, na Slovensko, ale třeba v Maďarsku také zakázali kouření, snad soutěže udržíme. 

Co byste popřál kuřákům dýmek do nového roku?
Pevný nervy, aby měli kde kouřit a dlouhý a chladný dým. A zastavit zdražování tabáku. 

 

To se děje?
Česká republika je malý trh a tabáky se sem nevozí. Musí mít kolky a velkým společnostem se nevyplatí kolky na malý trh. Velké společnosti také od výroby tabáku ustupují. Tabák se také méně pěstuje. Spíš se pěstují nekvalitní pro cigarety, ty se lépe prodávají. Roste spotřební daň na tabák. 

 

Takže sehnat dobrý tabák je problém?
On tabák nedegraduje, po určité sobě je dokonce lepší. Takže je dobré nakoupit tabák teď, jeho cena roste. A není dostupný. Tak do patnácti let tabák zraje a je stále lepší. A velice záleží na uskladnění.

 

Znamená to, že cigarety jsou opravdu škodlivější?
Je to nejhorší způsob kouření, v dobrém tabáku dýmkovém nebo doutníkovém nemáte chemické přísady. Dávají se tam látky, aby to hořelo a další desítky, aby to nehořelo.  
Proto tam vzniká při hoření velké množství rakovinotvorných látek. To u dýmkových a doutníkových tabáků není. Mají přirozenou chuť. Fermentace takových tabáků trvá třeba deset let. Listy se musí přeskládávat, mít určitou teplotu. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklamaReklama
Reklama
12.06.2025 AktualityCyklostezka podél potoka Jihlávky možná propojí také Jihlavu se Stonařovem

Cílem studie, kterou připravuje krajské město, je zjistit, zda by šlo severojižní cyklostezkou propojit obce v atraktivní lokalitě podél toku říčky Jihlávky. ČTK to řekl mluvčí města ...

Komentáře (0)
12.06.2025 AktualityJihlavští čápi jsou v televizi

Služby města Jihlavy (SMJ) konečně spustily vysílání z čapího hnízda nedaleko kompostárny skládky v Henčově. Vysílání běží i z odborným výkladem v televizi. „Stream poběží ...

Komentáře (0)
10.06.2025 AktualityJdou tam, odkud my ostatní utíkáme, ocenila starostka Batelova hasiče při výročí

Ve velkém stylu oslavili členové Sboru dobrovolných hasičů v Batelově poslední květnovou sobotu ve svém areálu významný historický milník. Od založení organizace v městysi letos uplynulo ...

Komentáře (0)
11.06.2025 AktualityU Rozkvětu vzniknou byty i parkování

Na roku ulic Rokycanova a Havlíčkova vzniká u bývalého Rozkvětu nová stavba. Komerční objekt buduje pro své potřeby jihlavská společnost MG-Real, která je vlastníkem pozemku. Na něm byla ...

Komentáře (0)
11.06.2025 AktualityPřes aplikaci v mobilu podvodníci obrali lidi o stovky tisíc korun

Podvodníci na Vysočině dokázali deset důvěřivců obrat během května o více než 300 tisíc korun. Informovala o tom policejní komisařka Michaela Lébrová s tím, že poškození přišli o ...

Komentáře (0)
11.06.2025 AktualityZa kostelem školáci vytvořili mozaiku

Pod názvem Umění pod nohama chystají deváťáci z jihlavské Křesťanské základní školy vernisáž svého uměleckého projektu za kostelem sv. Jakuba. Kamennou mozaiku pro tento prostor navrhli ...

Komentáře (0)
11.06.2025 AktualityŠpatné počasí Pohádkovou cestu už podruhé dětem nezhatilo

Pohádkovou cestu v Brtnici pořádají pravidelně už více než tři desítky let. Na letošní ročník putování po jednotlivých stanovištích, kde děti musí plnit úkoly, budou organizátoři ...

Komentáře (0)
10.06.2025 AktualityLuka jsou plná, my pokulháváme: Brtnice chce cyklostezkou údolím přilákat turisty

O zahájení stavby cyklostezky mezi Brtnicí a zříceninou hradu Rokštejna psaly Jihlavské listy loni v únoru. Jak uvedly v článku autora Petra Klukana, slibuje si město Brtnice od stezky podél ...

Komentáře (0)
10.06.2025 AktualityOnkologie je drahá, ale nesmírně efektivní, říká prof. J. Štěrba

Vracíme za relativně malé peníze do života téměř 90 % onkologicky nemocných dětí v České republice, uvádí přední český dětský onkolog prof. Jaroslav Štěrba. Kolik je v ...

Komentáře (0)
09.06.2025 AktualityZáchranáři z Vysočiny mají letos víc zásahů kvůli užití návykových látek

Zdravotní záchranná služba Kraje Vysočina musela letos častěji než v minulých letech jezdit k pacientům s potížemi kvůli užití návykových a omamných látek. Za pět měsíců eviduje ...

Komentáře (0)
09.06.2025 AktualityPrověří havárii  v Dukovanech

Cvičení, které bude simulovat radiační havárii, se v termínu 10. – 12. června chystá v Jaderné elektrárně Dukovany. Dle zprávy mluvčí vysočinského krajského úřadu Jitky Svatošové ...

Komentáře (0)
09.06.2025 AktualityVýtěžek akce u jezu jde na Krtka

Už za týden, v sobotu 14. června, se koná IV. ročník akce Koncerty u jezu. Jako tradičně zahraje pět kapel v přírodním prostředí u jezu rybníka Kukle nedaleko Věžnice ležící pět kilometrů ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net