Reklama
Dnes je neděle 22.06.2025     svátek má Pavla

Historie ZUŠ je součástí dějin Jihlavy

Foto: Petr Klukan
Foto: Petr Klukan

28.9.2024 Kultura/Komentáře (0), autor:
Petr Klukan

I hudební školy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily, říká publicista Zdeněk Geist, který ke 100letému výročí školy zpracoval Almanach ZUŠ Jihlava.  
 

Abyste mohl sepsat „dějiny“ ZUŠ, musel jste se ponořit hluboko do historie. Jak hluboko? Rok 1924 byl již vlastně vyústěním…
Začátkem i vyústěním současně. Městská hudební škola vznikla jako součást proměny Jihlavy po vzniku samostatného Československa. Před sto lety se město rozrůstalo, vyvažoval se poměr jeho německy a česky hovořících obyvatel, přibývali nově příchozí, proudila sem čerstvá energie. V atmosféře ustavující se republiky byla zakládána řada nových, moderních institucí, často pak právě vzdělávacích.
Ovšem organizované hudební aktivity jako součást kulturního dění, stejně jako později i národního uvědomění, byly v Jihlavě přítomny po generace. Letos si připomínáme sto let od založení hudební školy – dnešní ZUŠ.
Nicméně v určitém smyslu se dá hovořit o tom, že hudba zde byla kvalitně vyučována pro zájemce z řad veřejnosti již nejméně o století dříve, a to školou zdejšího Hudebního spolku, resp. Musikvereinu.       

Z jakých pramenů jste čerpal a co vše jste musel pročíst? Určitě to byly i dobové Jihlavské listy?
Jistě. České Jihlavské listy a dříve i německy psané Mährischer Grenzbote patří k Jihlavě téměř obdobně jako hudba. Odráží se v nich minulost města v jeho proměnách i náladách, ostatně v případě Jihlavských listů to platí i o přítomnosti.
Nicméně k prostudování dějin školy bylo třeba pročíst množství dalších dokumentů: úřední doklady, výroční zprávy školy, koncertní programy, úřední i osobní korespondenci, příslušnou literaturu, trochu statistiky. A především pak kroniky, které byly od počátků školy po dlouhá desetiletí pečlivě vedeny.  


Kdy jste začal a jak dlouho jste na almanachu pracoval?
Po prázdninách loňského roku, kdy mě k přípravě almanachu přivedla Regina Havránková Brabencová a kdy jsme se poté k tématu poprvé sešli s ředitelkou ZUŠ Danou Fučíkovou. Tedy přibližně rok.

Bývá obvyklé, že se člověk musí vejít do určitého rozsahu. Měl jste nějaký dán, nebo jste měl volnou ruku? Musel jste něco vypustit, či výrazně zkracovat?
Při psaní jsem měl ruku volnou. Zda také šťastnou, to už je na posouzení jiných.
A jestli jsem něco vypouštěl? Snažil jsem se naopak nevypustit nic podstatného, co se k minulosti školy a dění v ní – podle mého názoru - váže.
Možná tak vznikl poněkud jiný text, než jaký byl původně očekáván, nevím. Ale někdy to tak bývá, srovnáváme-li naše představy o minulosti se zachycenými fakty.

Narazil jste v historii školy na něco, co vás samého překvapilo?
Leccos. Jak moc se od svého založení rozrostla: se třinácti sty žáky patří k největším školám; jejich počet od vzniku instituce vzrostl takřka na šestinásobek (zatímco Jihlava jen zdvojnásobila počet obyvatel); z původně šesti učitelů tu dnes vyučuje několik desítek pedagogů.
Jestliže výuka začínala kdysi s několika nástroji a třemi klavíry (nezřídka v osobním vlastnictví učitelů), dnes se v majetku školy nachází více než pět set instrumentů a celkem na čtyřicet křídel, pianin a elektrických klavírů. Začínala v jedné místnosti v boční ulici, dnes ZUŠ sídlí na náměstí v samostatné budově s desítkami učeben, hudebním a tanečním sálem a výstavními prostorami. Školné se stalo dostupnější: zatímco za sto let se zvýšilo přibližně na šestinásobek, mezitím se běžný měsíční příjem zvedl zhruba třicetkrát.
Jedno naopak nepřekvapí: je to nejstarší instituce svého druhu na Vysočině.
Upoutají ale i subtilnější jevy: každé společenství, školu nevyjímaje, má vnitřní život, který není zvenčí příliš patrný. Bylo kupříkladu zajímavé porovnat mnohé vzpomínky žáků a absolventů školy na jejich oblíbené učitele s tím, jak se někteří z nich ve škole projevovali vůči vlastním kolegům a podřízeným.
A také, jak moc škola – byť vyučující umění – kráčela vždy věrně s duchem své doby. Zřejmě nevyhnutelně.     

Zpracoval jste pro Jihlavu řadu osobností od pozapomenutého malíře Osterreichera až po podnikatele Löwa. Nyní jste sepsal „dějiny“ něčeho neživého. Pociťoval jste při psaní nějaký rozdíl, nebo jste vnímal školu jako jakýsi živý organismus?
Já vnímám všechny školy jako živý organismus, tedy i ZUŠ. Jejich chod přece určují lidé, a někteří z nich bývají vitální až až. A to na obou stranách pomyslné katedry.
Do dnešní ZUŠ, dříve lidušky, jsem chodil více než deset let. Škola se stala součástí mého dětství a dobře vím, že takových lidí je mnoho a mnoho. Při psaní jsem si ověřil, jak velmi je škola pořád přítomna v jejich myslích. Čili stále „živá“.
Každopádně historie této školy je součástí novodobých dějin Jihlavy.   

Kdybyste měl srovnat tehdejší dobu a dnešní v přístupu společnosti ke škole, jaký vidíte největší rozdíl?
Těžko odpovědět jednoznačně. Doba i atmosféra ve společnosti se během století proměňovala mnohokrát - a jsme ostatně svědky toho, jak rychle se proměňuje dnes.
Ale něco lze přesto konstatovat: zmínil jsem, jak se základní umělecká škola za sto let svého působení rozrostla. Děti i jejich rodiče mají stále značný zájem o její výuku, město jako zřizovatel škole přeje, podobně jako soukromí příznivci, např. při letošních výročních oslavách. Její absolventi se k ní hlásí. To je jistě známka toho, že obyvatelé města o činnost školy stojí a podporují ji.

Má ZUŠ ve společnosti stejně významnou úlohu jako kdysi?
Z hlediska výuky, přípravy k některým povoláním a základní umělecké výchovy bezpochyby ano. Svou roli škola zastává i v koncertním dění ve městě.
Možná přece jen…v prvních desetiletích po svém založení byly její aktivity více svázány s vnějším prostředím, se širším společenským děním v Jihlavě. Tehdejší hudební škola měla ambici stát se centrem všeho kulturního dění. Snad i proto, že byla jedním ze symbolů nového začátku, že stále obhajovala svoji činnost, že ve městě působilo méně kulturních institucí než dnes, že stála více pod drobnohledem veřejnosti i kritiky dobového tisku.     
    
Almanach byl vydán ke 100 letům ZUŠ. Co byste jí vy sám popřál do dalších let?
Zájem. Aby dokázala stále vzbuzovat zájem o to, co dělá, jak to dělá a proč to dělá. Uchová-li si přízeň a zájem veřejnosti, pak si zachová i podporu samosprávy a svých podporovatelů. Mimochodem, toho si byl dobře vědom už první ředitel školy Bohumil Bouda.
A přeji škole zároveň, že je-li mezi ostatními svého druhu v kraji nejstarší, pak aby také nejdéle existovala.  

A na závěr: Dokážete si školu představit třeba za dalších 50 nebo 100 let?
Docela dobře. Na podstatě toho, proč byla před sto lety v Jihlavě založena, se nic nemění. A možná, že - s nadsázkou a v parafrázi známého Masarykova výroku - platí, že nejen státy, ale i hudební školy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily.
Od příštího vydání JL budeme otiskovat vybrané kapitoly z dějin ZUŠ Jihlava, které Zdeněk Geist sepsal.

 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
ReklamaReklamaReklama
Reklama
11.06.2025 KulturaVýstava v Malé šatlavě vzdává hold československým leteckým legendám

Československé letecké legendy 2. světové války představuje telčská radnice na výstavě v malé galerii Šatlava na radničním vnitřním dvorku. Jde o další z akcí k připomenutí 80. výročí ...

Komentáře (0)
09.06.2025 KulturaRetrospektivní výstava připomíná osobnosti tanečního oboru ZUŠky

Výstavou Krajinou tance v Domě Gustava Mahlera připomíná Základní umělecká škola v Jihlavě historii svého tanečního oboru. Výstava je součástí programu ke stému výročí založení ...

Komentáře (0)
08.06.2025 KulturaCampanula 40: sborové jaro

Ke 40. výročí založení sboru pořádá Pěvecké sdružení Campanula Jihlava 8. června koncert Sborové jaro na radnici. Od 19 hodin zazní ve velké gotické síni jihlavské radnice duchovní ...

Komentáře (0)
07.06.2025 KulturaV OC Březinky má premiéru rock-metalový Březfest

Nový rock-metalový open-air festival Březfest 2025 se uskuteční 7. června v areálu Obchodního centra Březinky v Jihlavě. Jak vysvětlil obyvatel sídliště a organizátor akce Michal Zeman ...

Komentáře (0)
06.06.2025 KulturaStašová a Etzler v první činohře Divadla Lucie Bílé

Francouzskou komedii Třináct u stolu přivezou 8. června do Jihlavy herci Simona Stašová, Miroslav Etzler a další. Hrát se bude od 19 hodin v DKO. Manželé Madeleine a Antoine Villardierovi ...

Komentáře (0)
06.06.2025 KulturaV Panské sýpce dnes otevřou novou expozici tkalcovství a soukenictví

Novinkou v oblasti muzejnictví na Jihlavsku bylo v loňském roce rozšíření a modernizace řemeslných expozic v historické sýpce v Brtnici. Expozice se dnes odpoledne oficiálně rozšíří o ...

Komentáře (0)
05.06.2025 KulturaMuzeum Vysočiny připomene jihlavský středověk a oslaví výročí svého vzniku

Jak uvedl muzejník Miloš Podařil, dozví se lidé v programu Muzea Vysočiny Jihlava v pátek 6. června, jak se v Jihlavě pracovalo a žilo ve středověku, jak se zde lidé odívali, co jedli či ...

Komentáře (0)
04.06.2025 KulturaMilan, Martina a Anna Magni vystavují u hasičů i v muzeu

Milan Magni, potomek kdysi bohatě rozvětvené rodiny s italskými kořeny, která hrála významnou roli ve společenském životě Telče, vystavuje v galerii Hasičský dům. Kromě malby a kresby ...

Komentáře (0)
03.06.2025 KulturaFestival představí řemesla

Festival řemesel a tvůrců bude hostit 7. června od 10 do 18.30 hodin Klášterní zahrada v Brtnici. V programu se představí zejména místní tvůrci a řemeslníci. Svoji práci budou prezentovat ...

Komentáře (0)
02.06.2025 KulturaNa Polytechna Fest je vstup volný

Kapely Academic Fools, Fertilizer, Vilagosh, 58G a Drumband vystoupí 3. června na letošním festivalu Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) Polytechna Fest 2025. Festival podle organizátorů ...

Komentáře (0)
01.06.2025 KulturaTizianovy gobelíny vítala na Brtnici také španělština, vlámština a italština

S mírným zpožděním, zapříčiněným dopravní situací na dálnici D1, začal v sobotu kolem poledne u brtnického farního kostela program k zahájení zámecké výstavy fotoreprodukcí tapiserií ...

Komentáře (0)
31.05.2025 KulturaMahlerfest v červnu nabídne i hudbu šlechtických salonů

Program hudebního festivalu Hudba tisíců - Mahler Jihlava pokračuje také v červnu. Hned 1. června se v rámci doprovodného programu festivalu koná Setkání mládežnických kapel v Kalištích ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net