Reklama
Dnes je středa 17.07.2024     svátek má Martina

Začíná sezóna festivalů. Na Čeřínek zavítá i David Koller, na folkovky Cirk La Putyka

NEJVĚTŠÍM tahákem loňského jihlavského Vysočina Festu byla finská kapela The Rasmus. Foto: Jiří Varhaník
NEJVĚTŠÍM tahákem loňského jihlavského Vysočina Festu byla finská kapela The Rasmus. Foto: Jiří Varhaník

6.6.2024 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Také letošní letní hudební sezóna přinese na Jihlavsku několik tradičních festivalových akcí. Známé už jsou termíny i první programové detaily. 

 

• Jihlavské festivalové léto předznamená už 5. června Polytechna fest. Hudbou a tancem na něm Vysoká škola polytechnická Jihlava s podporou kraje a města oslaví 20. výročí svého založení. 
Festival se koná od 16 do 22 hodin v Parku polytechniky mezi odborem dopravy a Okresním soudem v Jihlavě. Avizována je účast kapel Ventolin, Chief Bromden, SpazierGang, Behind the Beat a Drumband. Doprovodný program zahrne nabídku jídla či sportovní aktivity. 
Vstup je zdarma. Festival je součástí Týdne vysokého školství v Jihlavě, kterým od 3. do 9. června vyvrcholí oslavy 20 let od založení polytechniky. 

 

•  Kapely No Name, Walda Gang, Tata Bojs, Smack One, PSH, Pio Squad, Fast Food Orchestra, Morčata na útěku a další mají zahrát 21. a 22. června na akci Festival v Telči. 
Jejím dějištěm bude bývalý zimní stadion, má jít o hudební víkend pro celou rodinu. Program začne 21. června od 14 hodin. České a slovenské kapely budou hrát na dvou pódiích. Dojde na řadu hudebních žánrů i doprovodný program.

 

•  Řada Jihlavanů zajíždí také na Bernard fest do Humpolce. Jeho 28. ročník se uskuteční tradičně o třetím červnovém víkendu, tedy 21. a 22. června. 
Hlavním pořadatelem je Zdeněk Mikulášek. Páteční program otevře na Horním náměstí písničkář Pokáč, dále vystoupí Čechomor, Tomáš Klus a Tři sestry. V sobotu dopoledne zahraje nejmladšímu publiku orchestr The Tap Tap, následovaný Jaroslavem Uhlířem. Odpoledne vystoupí Mňága a Žďorp a balkánská dechovka Fanfare Ciocărlia z Rumunska, večer Olympic, Horkýže slíže a Wanastowi Vjecy.
Víkendovému hlavnímu programu bude předcházet čtvrteční série koncertů zejména místních interpretů, hlavním hostem večera bude kapela Sto zvířat. Vstupné na čtvrteční koncerty je volné, výtěžek z prodeje piva věnuje Rodinný pivovar Bernard některé z místních charitativních organizací.

 

•  Jubilejní desátý Vysočina fest, největší hudební festival na Vysočině, se letos v údolí jihlavského Heulosu uskuteční od 4. do 6. července. 
První stage nabídne kapely Wanastowi Vjecy, Divokej Bill, Tři sestry, Horkýže Slíže či Desmod, zahrají také Pokáč, Tomáš Klus nebo Anna K.
Na Druhé stage jsou ohlášeni Walda Gang, Ektor, Ben Cristovao, Smack One, Yzomandias and Nik Tendo, Marpo and Troublegang, PSH, Poletíme?, Pauline Garand nebo Pam Rabbit. 
Třetí stage obsadí např. Manene, Meizyy, Refew and Jaroslav Oláh a další. 

 

•  Pódium v Pivovarské restauraci v Jihlavě bude patřit od 11. července do 29. srpna letnímu festivalovému cyklu Ježkovo hudební léto. Hrát se tu bude každý čtvrtek od 18 do 22 hodin. 
První večer zahraje Jarda Band. Následují dvojice kapel Vzhůru a níž  a 21 gramů (18.7), Abi Gail a Lady Kate (25.7.), Jurský park  a Major Major (1.8.), Jacker´s a Autobus (8.8.), Nightfane a Morava  (15.8.) a Vypitá  krev a Vigo (22.8.). O závěrečný večer se tradičně postarají jihlavští China Blue. 

 

•  Louka pod Jurdovou chalupou v Hutích na Čeřínku ožije 19. a 20. července festivalem pro celou rodinu Čeřínek 2024. Od roku 2008 akci organizuje basák kapely Divokej Bill Miloš Jurda Jurač. 
Už v pátek vystoupí pro nedočkavé Doktor P.P., písničkář Ivo Jahelka, Cop, Demons Of Desire, Hakmak, Sqost, Vigo nebo Major Major. 
Hlavním festivalovým dnem bude sobota. Letos mají zahrát David Koller, Lety Mimo, Jaroslav Uhlíř, Brixtn, Krucipusk, Gang Ala Basta, Libor Pavlata, Láska, nebo Siluety. 
Festival tradičně staví rozsáhlou zónu pro děti s atrakcemi, výrobou ptačích budek a dalšími rukodělnými dílnami, s divadly, hrami a dalším programem. 

 

•  Přelom července a srpna bude patřit i letos sedmnáctidennímu multižánrovému festivalu Prázdniny v Telči.  
Pro hlavní scénu na nádvoří zámku už organizátoři zveřejnili sestavu hostů. Zahrát mají 26. 7. B-Side Band, 27. 7. Ivo Jahelka a Nezmaři, 28. 7. Jarret a Dan Bárta & Illustratosphere, 29. 7. jihlavský Bee Band, Ondřej Havelka a Melody Makers * 30. 7. Karel Plíhal a 31. 7. Malina Brothers s triem Ivana Hlase. 
Dalšími protagonsity hlavních koncertů budou 1. 8. Luboš Malina jam a Druhá tráva, 2. 8. Martina Trchová a Žalman a spol., 3. 8. Petra Šany Šanclová, Bokomara a Petra Černocká a 4. 8. Hradišťan.
Další týden načnou 5. 8. Marien a Epydemye, 6. 8. Kukulín, Michal Prokop a Framus Five, 7. 8. Hana a Petr Ulrychovi a Javory beat, 8. 8. Jiří Schmitzer a Bratři Ebenové, 9. 8. Bárka a Spirituál kvartet, 10. 8. VeHiBa a Etc... a 11. 8. The Ladybirds a Nerez a Lucia.
Na Panském dvoře vystoupí ve středu 31. 7. a ve čtvrtek 1. 8. od 18 hodin Cirk La Putyka „Outdoor“. Na pátek 2. 8. je ohlášena kapela  Sto zvířat (od 21) a na sobotu 3. 8. Kašpárek v rohlíku (od 17). 
Děti do 10 let včetně na koncertech v Telči neplatí a nepotřebují vstupenku.

 

•  V pořadí 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského nabídne v zámeckém areálu v Jaroměřicích nad Rokytnou od 3. do 9. srpna šest koncertů. Nový organizátor, pěvec Jakub Pustina, poval na akci např. operní pěvkyni Gabrielu Beňačkovou či houslistu Jaroslava Svěceného. 
Původní pořadatelská agentura festival po 25 letech ukončila. „Chtěl bych, aby se stal festival moderním festivalem 21. století, stavěl na svých pevných posluchačských základech, ale aby se posunul do moderní doby. Měl jsem spoustu nápadů, jak ho posunout. Podstatné pro mě ale bylo, že jsme s Petrem Dvorským našli společnou řeč. Jsem zvyklý pracovat tak, aby byli spokojené všechny strany,“ uvedl Pustina.
Šestadvacátý ročník připomene, že je rok 2024 Rokem české hudby u příležitosti 200. výročí narození Bedřicha Smetany. Koncerty má hostit zahrada zámku i sousední chrám sv. Markéty. Další koncerty mají být i výjezdní, mimo Jaroměřice. Zaznít má hudba operní, operetní i sakrální. 
Zahajovací koncert připomene Smetanovu Prodanou nevěstu i další díla českých skladatelů. Vystoupí G. Beňačková, která se podle informace J. Pustiny chystá ukončit aktivní pěveckou kariéru. Půjde tedy o velký rozlučkový koncert, avizováno je i jméno pěvce Petera Dvorského. Zaznít mají i kusy z Rusalky nebo Její pastorkyně.

 

• Termín 9. a 10. srpna bude na amfiteátru patřit jihlavskému rockovému Magmafestu. 
Pro letošek jsou ohlášeny kapely Dymytry, Harlej, Traktor, Tublatanka, Alkehol, Trautenberk, Arakain, Doga, Aleš Brichat Project, Panoptiko, Forrest Jump, SPS, Láďa Křížek se skupinou Kreyson nebo Gate Crasher. 

• Festivalou sezónu v Jihlavě ukončí i letos celodenní benefiční setkání jihlavských kapel Přijďte na koncert, pomůžete! letos ho Markéta Báťová a AlternativaPro Jihlava chystají na 7. září. Hrát se bude na amfiteátru od 13.30 hodin. 
„Pro dobrou věc zahraje na dvou velkých pódiích třináct multižánrových kapel. Připravený bude program pro děti a dětské hřiště. Děti do 12 let a senioři mají vstup zdarma,“ informovala Báťová. Jak uvedla, výtěžek letos poputuje domácímu hospici Bárka při Oblastní charitě Jihlava.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
02.07.2024 KulturaPamátník zavražděným. Se svou minulostí se musíme popasovat

„V těchto místech popravil komunistický režim v letech 1950-52 nevinné oběti. Nezapomínejme!“ Tímto nápisem označuje a připomíná nově umístěný památník místo, kde v Jihlavě stávala ...

Komentáře (1)
01.07.2024 KulturaPáteční setkání retro kočárků

Další ročník setkání historických a retro kočárků se uskuteční ve sváteční den, v pátek 5. července. Sraz je v areálu zámku v Polné. Pořadatelé o tom informovali na internetových ...

Komentáře (0)
30.06.2024 KulturaPohledový beton a sklo bonsajím sluší, ukázala přelomová výstava Tlusté báze

Celkem 667 návštěvníků přilákala během tří dnů od 21. do 23. června letošní výstava pořádaná jihlavským volným uskupením pěstitelů bonsají Tlustá báze. Po přesunu z tradičních ...

Komentáře (0)
28.06.2024 KulturaPlakát nebo golf s Jarošem. Horolezec shání podporu filmu

Chcete povečeřet jen vy sami s horolezcem Radkem Jarošem, který jako jeden ze dvou lidí na světě zdolal všechny osmitisícovky včetně nejvyšších vrcholů všech světadílů? I takovou možnost ...

Komentáře (0)
27.06.2024 KulturaNa statku se sešli příznivci folklóru

Folklórní odpoledne s cimbálovou muzikou Rathan se poslední květnovou neděli uskutečnilo ve Šmeralově statku, Centru tradiční lidové kultury v Třebíči. Že je vám to jméno statku povědomé? ...

Komentáře (0)
26.06.2024 KulturaDavid Bartoň vystavuje obrazy české a italské, ale zejména obrazy své duše

V Městské galerii Hasičský dům na telčském náměstí, jen pár metrů od svého ateliéru v někdejší synagoze Na Parkáně, vystavuje své krajiny David Bartoň. Jak při březnové vernisáži ...

Komentáře (0)
25.06.2024 KulturaJakub Tomáš maluje na prestižním rezidenčním pobytu v Los Angeles

Jakub Tomáš, malíř s ateliérem v prostorách jihlavského pivovaru, pobývá na měsíc v Los Angeles. Na rezidenčním pobytu maluje v tamním prestižním výtvarném studiu a následně bude vystavovat ...

Komentáře (0)
23.06.2024 KulturaOstrovní plakát letošní Ji.hlavy láká k objevování a provokuje představivost

Slovenský knižní grafik a výtvarník Juraj Horváth je i letos autorem vizuálu dokumentární Ji.hlavy. Ředitel MFDF Marek Hovorka a vedoucí festivalové diskusní platformy Inspirační fórum ...

Komentáře (0)
22.06.2024 KulturaVůz z peněz za „Zlatovlásku“ už slouží hospici

Jak informoval koordinátor propagace Oblastní charity Jihlava Marek Mašát, zakoupil charitní Domácí hospic Bárka nový automobil z peněz získaných z divadelní benefiční akce. Automobil ...

Komentáře (0)
21.06.2024 KulturaAkrobaté ze Sokola nabídli Krtka i Pata a Mata

Celoroční práci s dětmi odprezentoval ve středu veřejnosti v parku u jihlavské polytechniky oddíl Akrobat Sokola Jihlava. Na závěsných šálách i v trávě pod nimi nabídl stovkám přihlížejících ...

Komentáře (0)
20.06.2024 KulturaSto let umělce G. Kruma uctili i v Praze

Stoleté výročí narození brilantního kreslíře a ilustrátora Gustava Kruma (23. 5. 1924 – 21. 3. 2011) oslavuje Jihlava, jeho rodné město, komorní výstavou v Domu Gustava Mahlera. O výstavě ...

Komentáře (0)
19.06.2024 KulturaV muzeu se vrací na oči lidí keltské a germánské šperky, zbraně i nářadí

Archeologická výstava běží v nejvyšším patře Muzea Vysočiny Jihlava. Je hlavním výstupem z projektu regionální spolupráce mezi Archeologickým ústavem Akademie věd ČR, Brno a právě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net