Reklama
Dnes je neděle 14.07.2024     svátek má Karolína

Na brtnickém zámku mají letos vystoupit Žilková, hornista Baborák a snad i Doga

V ČERVNU má hrát na brtnickém zámku Veronika Žilková. S kolegy přivezou komedii Ženy a sluhové od španělského dramatika Lope de Vegy. Do češtiny ji přeložil a inscenaci režíroval Cyril Navrátil.  Reprofoto: JL
V ČERVNU má hrát na brtnickém zámku Veronika Žilková. S kolegy přivezou komedii Ženy a sluhové od španělského dramatika Lope de Vegy. Do češtiny ji přeložil a inscenaci režíroval Cyril Navrátil. Reprofoto: JL

29.5.2024 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Vedle památek ve správě Národního památkového ústavu se návštěvníkům s jarem otevřel také Zámek Brtnice, který je v soukromém vlastnictví.
Návštěvní doba je tu během května řešena vždy od pátku do neděle (pátky 13-17, víkendy 10-12, 13-17). Od června do srpna už bude areál návštěvníkům otevřen v režimu od úterý do neděle. V září a říjnu potom opět o pátcích a víkendech. 


O kulturní provoz se na zámku stará Spolek Zámek Brtnice (dále jen Spolek), v jehož čele stojí španělský houslista Eduardo García Salas. Ten také už cca tři roky usiluje o získání mecenáše či kupce pro areál. 
„Pokračuji ve snaze, aby se zámek prodal, pokračují různá jednání. Jde nám ale také o to, aby se o zámku vědělo, aby se sem na akce přišlo bavit co nejvíce lidí,“ řekl JL aktuálně předseda Spolku. 
V uplynulých sezónách připravil Spolek na památce řadu akcí. Mimo jiné velké setkání příslušníků severoitalského rodu Collalto (někdejšího majitele brtnického panství), kteří se sjeli z celé Evropy. Každoročně se také na Brtnici konají hudební akce nebo mezinárodní výstava Obrazy v hudbě, hudba v obrazech.  

 

Obrazy už počtvrté, k nim Lope de Vega 
 Jak uvedl na dotaz JL Eduardo García Salas, chystá se pro letošní rok na zámku třetí ročník výtvarně-divadelní akce Art Brtnice. 
Ta zahrne 22. června v 15 hodin zahájení 4. ročníku výstavy Hudba v obrazech, obrazy v hudbě - pocta Giovanni Battistovi Bellucimu. Obrazy pro Brtnici letos malují umělci Mark Callus (Malta), Aleš Veňhoda, Lenka Kozlíková, Tereza Kotek, Rado Jarábek, Jiří Škodák, Zuzana Lukáčová a Vladimír Váchal. 


Na vernisáž naváže v 17 hodin VIP prohlídka zámku. V 19 hodin se pak s kolegy představí herečka Veronika Žilková v inscenaci Ženy a sluhové od dramatika Lope de Vegy (1562-1635). 
Režii představení má syn V. Žilkové Cyril Navrátil. Lope de Vega v komediálním příběhu dvou sester Luciany a Violante zesměšnil hrdé šlechtice lstmi mazaných žen a sluhů. Hru v roce 2014 objevil Alejandro García-Reidy a Cyril Navrátil ji přeložil do češtiny. 


 Další letní akcí bude na Brtnici 23. června (15) přednáška Šlechtický rod Collalto v 19. a 20. století. V Konírně zámku bude přednášet Jan Koumar. I tentokrát bude v 17 hodin následovat VIP prohlídka. 
V 19 hodin potom vystoupí na zámeckém koncertu Radek Baborák, kterého García Salas komentuje jako nejlepšího hornistu světa. Unikátní bude na koncertu účast dalšího virtuozního hornisty Jörga Brücknera, Baborákova nástupce v mnichovské filharmonii.  


Oba hornisty doprovodí Pražští komorní sólisté, zazní Mozart či Beethoven. Dalším specifikem večera bude skutečnost, že každý ze sólistů zahraje jednu větu z dvouvětého Mozartova koncertu. 
V české premiéře má být v rámci tohoto večera uvedena také symfonie dnes méně hraného varhaníka a skladatele z katalánské Barcelony Carlose (také Carlese) Baguera i Marinera (1768-1808). Koncert zaštítí institut španělské kultury.  

 

Pocta animátorovi Josefu Hekrdlovi
 Na 27. července je na zámku plánována akce Den pro Josefa Hekrdlu.
Den bude věnován české animátorské tvorbě a tomuto výraznému českému tvůrci ( 9. 12. 1919 v Brtnici, + 23. 11. 1991 v Praze). Ten byl animátorem barrandovského studia Bratři v triku, na film zachytil mimo jiné také život ve své rodné Brtnici i v Praze.


„Na matrice jsme zjistili dům, kde se Hekrdla v Brtnici narodil,“ popisuje García Salas. V rámci červencové akce bude na animátorově rodném domě v ulici Za Hospodou se svolením současných majitelů odhalena pamětní deska. Podle informace předsedy Spolku je investorem jejího vytvoření a umístění město Brtnice. 


Desku má vytvořit česká sochařka, scénografka a konceptuální výtvarnice Pauline Skavova ( 1976 v Trutnově), která vytvořila např. postavu lva pro sérii fantasy filmů Letopisy Narnie. 
Na zámku se budou v den odhalení desky promítat animované filmy o Krtečkovi. Společenskou akci doprovodí zámecký koncert Zory Jandové a Zdeňka Merty. „Maminka Zory totiž byla také animátorkou. A přijede i Kateřina Millerová, dcera autora Krtečka Zdeňka Millera, a další děti slavných animátorů,“ avizuje García Salas.  


 Vivaldiho houslové sonáty zazní na zámku 28. července, kdy má skladatel 283. výročí úmrtí. Hrát bude Orzinská kapela. 
 Druhá část letních prázdnin potom nabídne na zámku 17. srpna přednášku Giovanniho Cenedese na téma Rambaldo XIII Collalto, první majitel zámku Brtnice z rodu Collalto. O hudební doprovod se postará soubor Cantar Alla Viola - Nadine Balbiesi (zpěv) a Fernando Marín (viola da gamba). 

 

Nohavica nakonec ne
Jak potvrdil García Salas, v jednání bylo také srpnové vystoupení písničkáře Jarka Nohavici na brtnickém zámku. Z uvažovaného koncertu ale nakonec sešlo.  
Nohavica se nicméně podle předsedy Spolku Zámek Brtnice výrazně zapojil do loňské kampaně a přispěl na vytvoření reprodukcí rozměrných gobelínů, které chce Spolek Zámek Brtnice nechat vyrobit a instalovat na zámku. 
Dne 23. června 1723 do Brtnice zavítal císař Karel VI. při cestě na svou královskou korunovaci. Pro tuto příležitost připravil Antonio Rambaldo Collalto pro císaře pokoj, ve kterém vystavil sedm gobelínů Tristana a Isoldy od slavného italského malíře Tiziana. 


Tyto originály se dnes nacházejí v Belgii. Sbírka na internetové platformě Donio na 200 tisíc Kč byla vyhlášena k pokrytí nákladů na tisk pláten na satén, výrobu dřevěných rámů či osvětlení gobelínů v enfiládě zámku.
Na pořízení reprodukcí přispěli podle předsedy Spolku výraznými částkami např. také fagotista České filharmonie Ondřej Šindelář nebo Táťjána Vojtová, dcera skladatele Vadima Petrova (mimo jiné autora hudby ke slavným Krkonošským pohádkám). 

 

Budou i rockeři
Na 21. září je v programu pro brtnický zámek zařazen masterclass trumpetisty České filharmonie Jaroslava Halíře. Podzim ale nabídne i takovou hudbu, která by měla na brtnickou památku přilákat posluchače z jiných, nežli klasických žánrů. 
O možných koncertech totiž jednal předseda Spolku Zámek Brtnice třeba s manažery rockových kapel Morava a Doga. Morava s předkapelou Lubošou zahrají na zámku 24. srpna. 
„Můj sen je také přivézt cimbálovku,“ usmívá se hudebník a organizátor Eduardo García Salas. Na 28. září dojednal koncert hobojisty Viléma Veverky s Triem Plus. 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
28.06.2024 KulturaPlakát nebo golf s Jarošem. Horolezec shání podporu filmu

Chcete povečeřet jen vy sami s horolezcem Radkem Jarošem, který jako jeden ze dvou lidí na světě zdolal všechny osmitisícovky včetně nejvyšších vrcholů všech světadílů? I takovou možnost ...

Komentáře (0)
27.06.2024 KulturaNa statku se sešli příznivci folklóru

Folklórní odpoledne s cimbálovou muzikou Rathan se poslední květnovou neděli uskutečnilo ve Šmeralově statku, Centru tradiční lidové kultury v Třebíči. Že je vám to jméno statku povědomé? ...

Komentáře (0)
26.06.2024 KulturaDavid Bartoň vystavuje obrazy české a italské, ale zejména obrazy své duše

V Městské galerii Hasičský dům na telčském náměstí, jen pár metrů od svého ateliéru v někdejší synagoze Na Parkáně, vystavuje své krajiny David Bartoň. Jak při březnové vernisáži ...

Komentáře (0)
25.06.2024 KulturaJakub Tomáš maluje na prestižním rezidenčním pobytu v Los Angeles

Jakub Tomáš, malíř s ateliérem v prostorách jihlavského pivovaru, pobývá na měsíc v Los Angeles. Na rezidenčním pobytu maluje v tamním prestižním výtvarném studiu a následně bude vystavovat ...

Komentáře (0)
23.06.2024 KulturaOstrovní plakát letošní Ji.hlavy láká k objevování a provokuje představivost

Slovenský knižní grafik a výtvarník Juraj Horváth je i letos autorem vizuálu dokumentární Ji.hlavy. Ředitel MFDF Marek Hovorka a vedoucí festivalové diskusní platformy Inspirační fórum ...

Komentáře (0)
22.06.2024 KulturaVůz z peněz za „Zlatovlásku“ už slouží hospici

Jak informoval koordinátor propagace Oblastní charity Jihlava Marek Mašát, zakoupil charitní Domácí hospic Bárka nový automobil z peněz získaných z divadelní benefiční akce. Automobil ...

Komentáře (0)
21.06.2024 KulturaAkrobaté ze Sokola nabídli Krtka i Pata a Mata

Celoroční práci s dětmi odprezentoval ve středu veřejnosti v parku u jihlavské polytechniky oddíl Akrobat Sokola Jihlava. Na závěsných šálách i v trávě pod nimi nabídl stovkám přihlížejících ...

Komentáře (0)
20.06.2024 KulturaSto let umělce G. Kruma uctili i v Praze

Stoleté výročí narození brilantního kreslíře a ilustrátora Gustava Kruma (23. 5. 1924 – 21. 3. 2011) oslavuje Jihlava, jeho rodné město, komorní výstavou v Domu Gustava Mahlera. O výstavě ...

Komentáře (0)
19.06.2024 KulturaV muzeu se vrací na oči lidí keltské a germánské šperky, zbraně i nářadí

Archeologická výstava běží v nejvyšším patře Muzea Vysočiny Jihlava. Je hlavním výstupem z projektu regionální spolupráce mezi Archeologickým ústavem Akademie věd ČR, Brno a právě ...

Komentáře (0)
18.06.2024 KulturaV HDJ začíná vznikat seriál. Tvůrcům pomáhá veřejnost

Námět seriálu, který aktuálně začíná vznikat v prostředí HDJ, pochází z hlavy herce jihlavského profesionálního divadla Františka Maňáka. Ke spolupráci na scénáři přizval dramaturga ...

Komentáře (0)
16.06.2024 KulturaCo vše dělaly dámy před stoletím pro módu

Autentické exponáty ze sbírky brněnské sběratelky Kristiny Kruntorád Ketmanové vracejí ještě do 23. června návštěvníky muzea na polenském zámku do časů 19. a začátku 20. století, ...

Komentáře (0)
15.06.2024 KulturaFilharmonici zahrají na zámku jubilanta Smetanu

Letošní dvousté výročí narození Bedřicha Smetany připomene Filharmonie G. Mahlera Jihlava 16. června od 19 hodin koncertem na Zámku Třešť. Koncert nazvaný Sedm zastavení Bedřicha Smetany ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net