Reklama
Dnes je středa 17.07.2024     svátek má Martina

Myslivci protestují proti novele zákona

ILUSTRAČNÍ FOTO. Foto: Pixabay
ILUSTRAČNÍ FOTO. Foto: Pixabay

22.5.2024 Aktuality/Komentáře (0), autor:
 Antonín Zvěřina

Ministerstvo zemědělství odeslalo na Legislativní radu vlády návrh novely zákona o myslivosti. „Zásadně odmítáme řadu navrhovaných paragrafových ustanovení. Naše argumenty nebyly vyslyšeny, a proto vás vyzýváme k podpisu PETICE,“ píše se na stránkách Českomoravské myslivecké jednoty. 


„Obracím se na vás všechny, kteří máte vztah k myslivosti a myslivcům, s ohromnou prosbou podpořit myslivce. V brzké době bude naše vláda projednávat návrh novely Zákona o myslivosti, který předkládá ministr zemědělství výhradně podle politického zadání bez ohledu na názory a připomínky myslivecké, odborné i nemyslivecké veřejnosti,“ nabádá veřejnost Josef Prokeš, myslivec tělem i duší, předseda Okresního mysliveckého spolku Jihlava.


Myslivci požadují zachovat minimální výměru honiteb 500 hektarů. Současně platná výměra honitby byla stanovena na základě řady složitých jednání při projednávání současně platného zákona.  
Snížení výměry honitby a následná opatření povedou dle myslivců k značnému zatížení státní správy, a to jak organizačnímu, tak i finančnímu. Dá se předpokládat, že v řadě oblastí ochromí možnost odlovu zvěře na dlouhá období.

 

Pokles základny 
Tyto změny mohou zapříčinit další pokles myslivecké základny. „Již dnes se potýkáme s poklesem aktivních provozovatelů myslivosti. Na základě dlouhodobých zkušeností musíme konstatovat, že snížení výměry honitby nepovede ke snížení stavů zvěře,“ píší myslivci. 


Nepodporují vydávání nárokových povolenek vlastníkům, pachtýřům či osobám blízkým. Umožnění lovu vlastníkům, pachtýřům či osobám blízkým povede k narušení pojetí tradičního mysliveckého hospodaření. 
„S možností, že vlastník honitbu pronajme a dále na základě zákona umožní lov dalším lovcům, se nesetkáme v žádné ze zemí středoevropského regionu,“ konstatují myslivci. 
Přejí si zachovat druhy, které nelze obhospodařovat lovem, jako součást zákona o myslivosti. Vyřazením druhů, které nelze obhospodařovat lovem ze seznamu zvěře, nad nimi uživatel honitby zcela ztratí kontrolu a také znemožní jejich případnou nutnou budoucí regulaci. 


Navrhují umožnit vlastníkům oborních chovů, kde nevykonává vlastnické právo stát, svobodně rozhodnout o zpřístupnění obory pro veřejnost.
Doporučují přepracovat způsob stanovení a schvalování výše odlovu zvěře v honitbách, kdy navrhovaným zněním zákona dojde k ještě většímu nekontrolovanému rozvracení věkových a pohlavních struktur zvěře.
Novela zcela pomíjí návrh opatření k návratu drobné zvěře do kraje, po kterém volá i řada organizací zabývající se ochranou přírody.
Orgánem státní správy myslivosti je odbor životního prostředí. Ten na jihlavském magistrátu má ve správě 73 honiteb, což představuje 80.434 hektarů.

 

Neúspěšné pokusy 
Vedoucí oddělení lesního hospodářství a myslivosti z odboru životního prostředí města Jihlavy Libor Chromek přiznává, že pokusů o novelizaci zákona o myslivosti bylo mnoho a většinou byly neúspěšné. 
„Myslivost se mění, byly doby, kdy hlavní zvěří ve většině honiteb byla zvěř drobná, zajíc, bažant, koroptev, srnčí zvěř byla v honitbách v rozumných počtech, černá divoká prasata výjimečně, daňci, mufloni a jeleni byli jen v několika málo honitbách,“ vysvětluje Chromek. 


Pokračuje, že dnes je zvěř drobná vzácností. Zato srnčí a černá jsou téměř ve všech honitbách zastoupeny mírně řečeno ve zvýšených počtech, časté je i překročení normovaných stavů. Do toho se v mnoha honitbách nekontrolovatelně šíří zvěř daňčí a vysoká.


„Proměnila se i krajina, pole jsou velká, osetá energetickými plodinami, jako jsou řepka či slunečnice, a lesy jsou z velké části vytěžené, plné holin s výsadbami, oplocenkami, ale i podrosty malin a ostružin, které zvěř ráda spolu s výsadbami spásá,“ poukazuje Chromek. 


Říká, že deklarovaným cílem novely zákona o myslivosti je posílení práv vlastníků honebních pozemků. „Státní správa myslivosti si od novely zákona o myslivosti slibuje kvalitnější plánování chovu jednotlivých druhů spárkaté zvěře,“ podotýká.


Uvádí příklad, že město Jihlava, jako významný vlastník lesních pozemků, je držitelem jen jedné z honiteb. Tedy v jedné z honiteb může chovat zvěř podle svých potřeb, může lovem ovlivňovat škody zvěří na nově vysázených lesních mýtinách, tedy dnes spíše na kalamitních plochách, které není jednoduché obnovit.


Novela slibuje minimální velikost honitby snížit z 500 na 250 ha, to by městu umožnilo nechat si ustanovit vícero vlastních honiteb.
„To se samozřejmě nemusí líbit mysliveckému spolku XY, který měl doposud lesy města Jihlavy zahrnuty ve své honitbě a nyní mu hrozí, že o tyto atraktivní honební pozemky přijde,“ naznačuje Chromek.

 

Složité řízení 
Netají, že na druhou stranu je vyčlenění nové honitby o výměře 250 hektarů velice složité správní řízení o velkém počtu účastníků. 
„A z tohoto důvodu očekáváme, jako orgán, který bude tato řízení vést, že bude velice málo využit,“ připouští Chromek. 


Doplňuje, že systém plánování lovu zvěře dnes vychází z jarního sčítání a jeho porovnání s minimálními a normovanými druhy zvěře. 
„To vše je možné u normovaných druhů zvěře, v našich podmínkách pouze zvěře srnčí, a u ostatních druhů se lov dnes neplánuje, přestože je tato zvěř v téměř každé honitbě,“ sděluje Chromek. 
Nově se bude výše lovu stanovovat dle poškození lesa okusem, ohryzem a loupáním. Metodika je rovněž komplikovaná a dodnes není zcela jasné, jaké budou podle ní stanoveny odlovy v jednotlivých honitbách.


„Na konci března skončil myslivecký rok 2023/2024, v současné době zpracováváme mysliveckou statistiku. V ORP Jihlava (v bývalém okrese Jihlava jsou dva správní obvody obce s rozšířenou působností (ORP) Jihlava, která čítá 78 obcí a Telč, která zahrnuje 45 obcí – pozn. red.) bylo uloveno 2018 ks srnčí zvěře, je to rekordní číslo, které by nemohlo být dosaženo, kdyby nebyly překročeny stavy v honitbách. K tomu bylo uloveno 45 ks zvěře jelení, 124 zvěře daňčí a 202 ks zvěře mufloní. Divokých prasat bylo uloveno 2397,“ vypočítává Chromek. 


Výstavu trofejí zvěře ulovené v mysliveckém roce 2023 a 2024 připravuje magistrát města Jihlavy, odbor životního prostředí ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem Jihlava od čtvrtka 30. května do pondělí 3. června.
Koná se v Jihlavě v budově U mincovny 6 a veřejnosti bude přístupná od 8 do 16 hodin zdarma. Předseda OMS Jihlava Josef Prokeš návštěvníky nabádá, aby i tam myslivce podpořili. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
15.07.2024 AktualityPolicisté byli oceněni za evakuaci lidí z hořícího paneláku v Třebíči

Skleněnou plaketou krajského policejního ředitelství ocenil šéf strážců zákona na Vysočině Miloš Trojánek čtyři policisty z obvodního oddělení v Třebíči. Konkrétně Lukáše Dočekala, ...

Komentáře (0)
14.07.2024 AktualityDohoda o těžbě v lomu v Kosově je aktuálně před podpisem

Zdá se, že obnově těžby kamene v lomu v Kosově u Jihlavy nebrání nic v cestě. Obyvatelé Kosova, společnost Českomoravský štěrk (ČMŠ) a město se dohodli na kompromisu. JL to potvrdily ...

Komentáře (0)
12.07.2024 AktualityNejhůř se komunikují dětské tragédie

Roky pracoval jako zdravotní bratr v nemocnici. Souběžně s tím moderoval v soukromém rádiu, věnoval se tanci a čas od času působil také jako moderátor na soukromých akcích nejrůznějšího ...

Komentáře (0)
14.07.2024 AktualityCestou na technoparty narazili technaři na kontrolu celníků

Na počátku července se v kempu u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku konala velká mezinárodní technoparty a její účastníci prošli při příjezdu na festival na přilehlých komunikacích ...

Komentáře (0)
12.07.2024 AktualityZastupitelé zasednou mimořádně. Hlavní téma: parkovací dům

Směny a koupě pozemků mezi městem a společností Icom transport kvůli plánované výstavbě parkovacího domu v Jihlavě za Billou. To bude hlavní bod jednání mimořádného zastupitelstva Jihlavy. ...

Komentáře (1)
13.07.2024 AktualityPro řidiče do centra Jihlavy musel vrtulník. Zřejmě usnul

Vážná dopravní nehoda se stala ve středu krátce po půlnoci v Hradební ulici v Jihlavě. Řidič (50) automobilu Fiat Ducato jel od Brněnské ulice a podle policejní komisařky Jany Kroutilové ...

Komentáře (0)
13.07.2024 AktualityJiří Čáslavský: Nejsem filmař, jsem jen kinař

Rodák z Lipnice nad Sázavou, Jiří Čáslavský z Havlíčkova Brodu, čtrnáct let brázdil Českou republiku se svým traktorem a maringotkou a promítal v letních kinech. Láska k filmu se u ...

Komentáře (0)
12.07.2024 AktualityOd pondělí zavřou exit 112 na Prahu

Řidiči se musí od pondělí 15. 7. připravit na další dopravní změny týkající se probíhající přestavby křižovatky na silnici I/38 v Jihlavě – Pávově ze stykové na okružní. V tištěných ...

Komentáře (1)
12.07.2024 AktualityV Brtnické jsou semafory kvůli potrubí

Téměř každé léto je v Jihlavě ve znamení oprav komunikací a s nimi spojenými dopravními komplikacemi. Nejinak je tomu i letos. Od pondělí 8. července je kyvadlově řízen semafory jeden ...

Komentáře (0)
12.07.2024 AktualityZoo už odchovala 25 levhartů sněžných

Zoo Jihlava oficiálně ohlásila narození dvojčat irbisů – levhartů sněžných již ve třetí jihlavské generaci. Narodila se v květnu. Jelikož je samice prvorodička, rozhodli se chovatelé ...

Komentáře (0)
11.07.2024 AktualityPřevzetí hotelu nakonec proběhlo v klidu

Více než dvouletá pochmurná éra Hotelu Gustav Mahler v Jihlavě pod jménem Albína Sybery ve středu skončila. Novým majitelem historického objektu je pražská společnost Zuricher Investment ...

Komentáře (0)
12.07.2024 AktualityMáte video ze stanu na Vysočina Festu? Poskytněte ho policii

Kriminalisté z Jihlavy dál prověřují okolnosti víkendového pádu nafukovacího party stanu na největším hudebním festivalu na Vysočině. Právě na Vysočina Festu se v areálu jihlavského ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net