Reklama
Dnes je čtvrtek 07.12.2023     svátek má Ambrož

Na Ukrajině se jedná o otevřeně dobyvačnou válku ve stylu nacistického Německa, říká ředitel KVV v Jihlavě plukovník Kopeček

S ÚČINNOSTÍ od 1. září 2023 byl ministryní obrany jmenován ředitelem Krajského vojenského velitelství v Jihlavě plukovník Blahoslav Kopeček.  Foto: Pavel Bajer
S ÚČINNOSTÍ od 1. září 2023 byl ministryní obrany jmenován ředitelem Krajského vojenského velitelství v Jihlavě plukovník Blahoslav Kopeček. Foto: Pavel Bajer

21.11.2023 Aktuality/Komentáře (8), autor:
Pavel Bajer

Branná povinnost nerovná se základní vojenská služba ani odvodní řízení, jak je někdy mylně interpretováno, říká nový ředitel KVV v Jihlavě plukovník Blahoslav Kopeček. 

 

Vystudoval jste práva, proč jste se rozhodl pro armádu a nestal se třeba advokátem?
Už od dětství jsem se zajímal o vojenskou historii a vojenství a vždy jsem chtěl být vojákem. Musím se ale taky přiznat, že nejsem úplně technický typ. Stejně tak jsem měl vždycky silné vlastenecké cítění a chtěl jsem sloužit státu. O službu v armádě a možném uplatnění právníků v ní jsem se zajímal i na vysoké škole. 
Po ukončení studia na právech jsem v říjnu 2003 nastoupil základní vojenskou službu, v jejímž rámci jsem už působil jako právní poradce na Generálním štábu Armády ČR v Praze a následně jsem přešel do služebního poměru vojáka z povolání.

 

Před tím jste působil na pozici vedoucího oddělení kontroly Inspektorátu náčelníka Generálního štábu Velení Armády České republiky (NGŠ AČR). Co vlastně bylo náplní vaší práce?
Oddělení kontroly Inspektorátu NGŠ je nejvyšším kontrolním orgánem NGŠ AČR. Odpovídá především za realizaci vnitřní kontroly a řešení stížností a petic organizačních celků v rámci jeho podřízenosti. V těchto oblastech je v armádě hlavním koordinačním a metodickým orgánem. Ale na této pozici jsem byl relativně krátce. 
Před tím jsem dlouhou dobu působil na právním odboru, který je druhou součástí Inspektorátu NGŠ. V jeho gesci je zejména poskytování právní podpory NGŠ AČR a celému velení AČR a metodicko-odborné řízení právní služby v AČR, tzn. všech právních poradců velitelů vojenských útvarů. 

 

Co budete dělat na KVV Jihlava jinak než váš předchůdce? 
Nemyslím si, že by v činnosti KVV bylo nutné okamžitě dělat nějaké radikální změny. V tomto ohledu plynule navazuji na velice dobrou práci mého předchůdce, bývalého pověřeného ředitele majora Fleissiga, kterému se především mimo jiné podařilo stabilizovat personální situaci na KVV. 

 

Váš předchůdce na postu ředitele KVV Jihlava Ladislav Sekan nyní čelí soudům kvůli údajnému černému fondu, do kterého měl nutit přispívat své podřízené. Co říkáte na jeho kauzu?
V jeho věci byl zatím vynesen nepravomocný rozsudek, víc bych tuto záležitost nekomentoval. Posouzení celého případu je věcí nezávislého soudu. 

 

Branná povinnost
Podle novely branného zákona by měla jednotlivá KVV informovat občany po dosažení 18 let, že se na ně vztahuje branná povinnost. Hovořilo se o tom, že to bude prostřednictvím dopisů… 

Stanovení nejvhodnější formy tohoto informování je zatím stále ještě v řešení. Prostřednictvím osobních dopisů do schránek čerstvě zletilým občanům byla jednou z možných forem. Spíše se však bude jednat o nějakou formu veřejně sdílené informace, například prostřednictvím sdělení na úřední desce KVV.  

 

Nemáte obavy z negativních reakcí? 
S negativní kampaní od různých dezinformačních kanálů je určitě obecně třeba počítat. Jiná věc už je pak odolnost společnosti vůči šířeným lžím a hoaxům. Ale to je hlavně věcí informační kampaně a vzdělávací politiky státu vůči společnosti, což je hlavní předpoklad. 

 

Takže si myslíte, že to společnost přijme?
V případě české společnosti jako celku, respektive její většiny, bych nebyl až tak skeptický. Přijde mi, že ta údajně nepříznivá atmosféra ve společnosti vůči některým nezbytným krokům souvisejícím se zvyšováním obranyschopnosti státu, kde máme bohužel mnohaletý deficit, je až příliš hodnocena podle jejího nejvíce ukřičeného, dlouhodobě frustrovaného a snadno zmanipulovatelného segmentu. 

 

Jak to budete vysvětlovat?
Vysvětlení by mělo být součástí informace o branné povinnosti. V této souvislosti je rovněž vhodné zdůraznit, že branná povinnost nezanikla spolu se zánikem základní vojenské služby a pravidelných povinných odvodů. 
Branná povinnost nerovná se základní vojenská služba ani odvodní řízení, jak je někdy mylně interpretováno a zafixováno v rámci obecného povědomí. Její obsah je mnohem širší. 

 

V čem?
Branná povinnost vzniká automaticky každému občanovi ČR při dosažení věku 18 let. A o této skutečnosti, vysvětlení jejího obsahu, co přesně pro občana znamená a taky možnostech jejího dobrovolného převzetí, by byl právě občan informován ve smyslu novely branného zákona, a to cestou krajských vojenských velitelství, nic víc. Jednalo by se pouze o informaci, kterou každý najde v branném zákoně. 

 

Nemusí se tedy oslovení obávat, že budou nasazeni třeba na Ukrajinu?
To opravdu nemusí. Jak jsem řekl u předchozí otázky, jedná se pouze o sdělení informace vyplývající už ze zákona o tom, že dotyčný má brannou povinnost, a co je jejím obsahem. Samotné sdělení s informací vyplývající ze zákona žádnou povinnost nezakládá, má pouze informační charakter. 

 

Více v tištěném vydání JL s datem 21. 11.

Diskuze k článku

Nový komentář

.... největší nepřítel ČR je vznikající německý chalifat......... Musíme migranty přerozdělovat a zrušit veto v EU, říká německý velvyslanec v ČR https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-velvyslanec-migrace-extremismus-palestina-izrael.A231119_183204_zahranicni_dyn Budeme opět volit ve volbách do EP kolaboranty?
km | 2023-11-21 12:45:23 | Reagovat
ANONYM = PUTINŮV DEMEGOG
km | 2023-11-21 12:45:23 | Reagovat
je hnusná špína.
Anonym,  který se stydí za to co napsal,
jako „čtenář“ a „pozorovatel“
Na s ním dojednaný termín a hodinu setkání v JL
po půlhodině čekání zavolal, že nepřijde.
Je to nejnom sprostý, ale i oplzlý Putinův demagog
----------------------------------------------------------

Karel Schwarzemberg 
----------------------------------------------------------
 …Abys nedopadl jako Karl Johannes Nepomuk Josef Norbert Friedrich Antonius Wratislaw Mena Fürst zu Schwarzenberg von Wopěnka
 s jeho "saprlot, zase chloušička, Johan, čistá plena, ale chonem !"
 čtenář | 2017-01-27 11:45:36 | Reagovat

Maine Herr, Kárl dobrotivý noblesní, Kdiš ten diplomasie nás na té lesnic šůle neušili, tak so mám chudák telat? President nejsem,
Chymna neumim, nykgo mne nemá rát, má švestr furt dej mi Karl muj majetki, any na to pifo nechse nygdo se mnou jit. Já musela stežovat f Bildoberg, ona fas brzo znišit, pamatovala, vy Bémiše švajnerajn!!!!!!!!!!!!!!!!!!Chrrrrrrrrr.....
čtenář | 2017-01-31 20:55:59 | Reagovat

Ano, v Třešti mají to srdce na pravém místě.
Jinde jde hlavně o to, plout nadiktovaným směrem. Stačí splácat nějaký ten filmeček o ubohých migrantech, jste in a palma vítězství vás nemine. 
pozorovatel | 2017-05-01 10:12:30 | Reagovat
 -----------------------------------------------------------------------
 Blog JL je bohatě využíván
ANONYMNĚ A GEMAGOGICKY.
Co je moc, to je příliš.
Včera jsem si dovolil vložit blok:
 ----------------------------------------------
MAGIE
Zdeněk Gryc | Pondělí, 20. 11. 2023 v 20:46
A
DE-MAGOGIE
 Dialog v plenéru JL:
 Svatopluk Beran říká:
Pondělí, 20. 11. 2023 v 8:52
DNEŠNÍ ŽIDOVSKÉ BARBARSTVÍ NA CIVILISTECH V MODERNÍM DEMOKRATICKÉM ZÁPADNÍM SVĚTĚ SROVNATELNÉ S AMERICKÝM A FAŠISTICKÝM VYVRAŽĎOVÁNÍM CIVILISTŮ VE 2SV V POROVNÁNÍ S AMERICKO-RUSKOU VÁLKOU O RUSKÉ SUROVINOVÉ UHLÍKOVÉ ZDROJE DENES NA UKRAJINĚ.
————————————————---------------------------
„Organizace, kterou zastupuji,

je nesmírně hrdá na to, že se může nazývat zdravotníky,
a pohled na práci, kterou jste odvedli, na práci, kterou nadále vykonáváte v podmínkách,
 -----------------------------------------------------------------
 „Na Ukrajině se jedná o otevřeně dobyvačnou válku ve stylu nacistického Německa,
říká ředitel KVV v Jihlavě plukovník Kopeček,“
 
JASNÉ
SROZUMITELNÉ 

anonymně realivizovat
může jen Putinův demagog.


S pozdravem: Ing.arch. Zdeněk Gryc

 
 
km | 2023-11-21 12:45:23 | Reagovat

je hnusná špína.
Anonym,  který se stydí co napsal
Zdeněk | 2023-11-21 18:41:11 | Reagovat
omluva s opravou
 „Na Ukrajině se jedná o otevřeně dobyvačnou válku ve stylu nacistického Německa,
říká ředitel KVV v Jihlavě plukovník Kopeček,“
 
JASNÉ
SROZUMITELNÉ 
-----------------------------------
anonymně relativizovat
může jen Putinův demagog.

----------------------------------
S pozdravem: Ing.arch. Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2023-11-21 18:55:38 | Reagovat
.............plně souhlasím.........dobyvačná válka podle notiček z USA........
km | 2023-11-21 19:21:47 | Reagovat
DEMAGOGIE
Podvracení státu ve prospěch okupanta
Srpen 1968
+
Denacifikace
NYNÍ
Anonym
.... největší nepřítel ČR je vznikající německý chalifat......... Musíme migranty přerozdělovat a zrušit veto v EU, říká německý velvyslanec v ČR https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/nemecko-velvyslanec-migrace-extremismus-palestina-izrael.A231119_183204_zahranicni_dyn Budeme opět volit ve volbách do EP kolaboranty?
km | 2023-11-21 12:45:23 | Reagovat
 
DŘÍVE
Konrad Ernst Eduard Henlein 
Se podepisoval
(6. května 1898 Vratislavice nad Nisou[1] – 10. května 1945 Plzeň) byl československý a německý politik. Původně byl funkcionářem Ještědsko-jizerské a poté Chebské župy Německého turnerského svazu (DTV) v Československu. V roce 1931 se stal náčelníkem této organizace, kterou řídil zpočátku v duchu Spannových myšlenek a byl zároveň členem německého Kameradschaftsbundu (Svaz kamarádství). V roce 1933 založil a stál v čele politického hnutí Sudetendeutsche Heimatfront (SHF). Na podzim roku 1937 Konrad Henlein přestoupil k nacionálním socialistům. Adolf Hitler jmenoval Henleina Gruppenführerem (později Obergruppenführerem) SS, župním vedoucím NSDAP a poslancem říšského sněmu. Po 15. březnu 1939 byl šéfem civilní správy okupačních vojsk[zdroj?] a 1. září stanul v čele Sudetské župy jako říšský místodržící. Tuto funkci zastával až do konce války.[2]
Zdeněk | 2023-11-22 10:24:29 | Reagovat
KRYSA v JIHLAVSKÉ INFRASTRUKTUŘE
ANONYM = PUTINŮV DEMAGOG
-------------------------------------------------
km | 2023-11-21 12:45:23 | Reagovat
------------------------------------------------
Je zbabělec a hnusná špína!
Anonym,  který se stydí za to, co napsal,
 
podobně jako :
---------------------------------------------------
 „Jeho chování ke společnosti a tak dále,
neskýtá záruku že bude přínosem pro naši lidovou armádu“
-----------------------------------------------------------------------
Okresní výbor KSČ Brno VI.              16. březen 1959
Požadovaný posudek na p. Gryec. Otec pochází z úřednické rodiny, 
matka je náboženský fanatik.
Otec pracoval celou dobu jako obchodní cestující, 
Oba mají nevyjasněný poměr k našemu státnímu zřízení.
V tomto duchu byl vychován jejich syn t.č.ing  Gryc Zdeněk.
Jeho chování ke společnosti a tak dále, neskýtá záruku že bude přínosem pro naši lidovou armádu za:
Znečitelněné razítko. Snad se dá spíše vytušit… uliční organizace Komunistické strany Československa… ulice 10 Brno VI.
Dne 21. 2. 1995. , kdy byla ukončena 
moje branná povinnost
jsem předal své podání přímo do rukou  náčelníka Okr. Voj. Správy plukovníka E. Raždíka. 
Na jeho písemné pozvání z 28. 2. 1995 jsem ho dne 2. 3. 19995 ve 14 hodin navštívil
a podal   v této věci vysvětlení. 
Protože se ve věci nic nedělo, 
požádal jsem znovu dne 28. 11. 1995. MO ČR, 
ministra Viléma Holáně.
Ke své žádosti jsem přiložil původní text který jsem předal při svém vyřazení plukovníku Raždíkovi.
Kancelář MO ČR mi 4. 12. 1995 pod č. j.  : 81 427 – 1,  potvrdila doručení žádosti s tím, že ji předává k řešení Generálnímu štábu AČR.
Náčelník gen. Štábu armády české republiky generálporučík Ing. Jiří Nekvasil  Čj. : 30001/9
7. února  1996 pod č. j. napsal:
Pane inženýre,
 ministerstvem obrany byla postoupena k přímému vyřízení vaše žádost z 28 listopadu 1995,
 se kterou jste se obrátil na ministra obrany ČR.
V příloze zasílám kopii vámi požadovaných dokumentů.
 V poskytnutých kopiích posudku jsou jména zpracovatelů znečitelněna.
 aby nedošlo k porušení článku 10 odstavce 3 listiny základních práv a svobod.
 generálporučík Ing Jiří Nekvasil
+ šifra modrou průpiskou
---------------------------------------------------------
„matka je náboženský fanatik.“
Její bratr zrazený valašský partyzán,  
Čeněk Janík
byl vězněn nacisty ve Wroclau.
 
 
 
Zdeněk | 2023-11-21 20:16:04 | Reagovat
........jen si ulevte.........doba není lehká..........
km | 2023-11-22 01:08:33 | Reagovat
RUDÉ BUŇKY MOZKOVÉ
ANONYM 
a
Svatopluk Beran.
Jedny bačkory ?
Nebo bačkory od stejné firmy ?

 
Zdeněk | 2023-11-30 18:35:36 | Reagovat
Reklama
04.12.2023 AktualityRáno bylo velmi mrazivé, v Jihlavě padnul rekord z roku 1962

Česko dnes zažilo nejmrazivější ráno začínajícího týdne i této zimy. V Jihlavě padnul rekord z roku 1962, který byl -16,6 st. C. Dnes ráno bylo na stanici Hruškové Dvory naměřeno -17,6. ...

Komentáře (0)
04.12.2023 AktualityZnojemský most čeká asi demolice

Nedávná zpráva o špatném stavu ložisek na Znojemském mostě v Jihlavě zaskočila mnohé motoristy. Z celkového počtu 36 mostních ložisek je jich šest krajních po obou stranách dokonce v ...

Komentáře (2)
04.12.2023 AktualityNevím, jak řešit práci v zemědělství bez řidičáku, zoufal si recidivista u soudu

Když podnikáte v zemědělství, lesnictví a příležitostně ještě v dalších činnostech, tak se bez řidičáku neobejdete. Když navíc bydlíte prakticky na samotě, kde není ani obchod, nutnost ...

Komentáře (0)
04.12.2023 AktualityHorácký fotoklub vystavuje ke 100 letům jihlavské fotografie 

První český fotoklub v Jihlavě byl ustanoven valnou hromadou 6. prosince 1923. Přesně o sto let později se bude v Domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici konat vernisáž výstavy děl současných ...

Komentáře (0)
03.12.2023 AktualityNemocnice omezují návštěvy

Počet nakažených akutními respiračními onemocněními (ARI) na Vysočině opět vzrostl. Vyplývá to ze zprávy vysočinské Krajské hygienické stanice (KHSV) v Jihlavě. Mezi ARI patří nejen ...

Komentáře (0)
03.12.2023 AktualityVzkaz pro pyromany: Místo petard kupte raději krmení zvířatům v útulku

Pro zvířata patří konec roku z důvodů ohňostrojů a bezhlavého používání pyrotechniky mezi nejnáročnější období. Shodují se na tom odborníci napříč organizacemi, které se o ně ...

Komentáře (1)
03.12.2023 AktualityPochvala za péči o zeleň

PŘED časem zavolala do JL jedna spokojená seniorka, která již 60 let bydlí v Ladově ulici v Jihlavě. Řekla nám, že jí je přes 80 let. ,Skupina pracovníků ze zahradnictví v Rantířovské ...

Komentáře (0)
02.12.2023 AktualityRáda rozdávám radost. Není větší odměny, říká paní „Perníčková“

Když na ulici ve Větrném Jeníkově potkáte Ivanku Svobodovou (63), prakticky nikdo už ji nezná jinak, než jako paní Perníčkovou. Přitom je úplně jedno, jestli se jako teď blíží čas adventu, ...

Komentáře (1)
02.12.2023 AktualityZTP musí platit plné parkovné

Nová koncepce parkování v Jihlavě budí značné emoce. Hodně se na veřejnosti hovoří o tom, jak to bude s parkováním pro tělesně postižené. „Množí se nám spousty dotazů od držitelů ...

Komentáře (3)
01.12.2023 AktualityMěstský ohňostroj na Nový rok nebude v Polné a Telči

Oslavy konce starého a začátku nového roku se ani letos ve městech na Jihlavsku neobejdou bez radnicemi organizovaného ohňostroje. Výjimkou je Polná, která ohňostrojem každoročně zahajuje ...

Komentáře (1)
01.12.2023 AktualityMikuláše s družinou můžete potkat už o víkendu

I když Mikuláš se svou družinou oficiálně do terénu vyrazí až během úterního večera 5. prosince, potkat se Mikulášem, čertem a andělem můžete už v pátek 1.12. v Telči. Od 15 ...

Komentáře (0)
01.12.2023 AktualityZámek o dvou víkendech nabídne vánoční prohlídky 

Do vánoční nálady se naladil Státní zámek v Telči. Akce Vánoce na zámku tu proběhne o prvním a druhém adventním víkendu. Jak sdělila Lucie Norková ze správy zámku, bude veřejnosti ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net