Reklama
Dnes je sobota 02.12.2023     svátek má Blanka

Revitalizace sídliště u Štěpnického rybníka je u konce, příští rok chtějí další

NEJVĚTŠÍ investiční akce letošního roku v Telči stála okolo 30 milionů korun. Jde o první etapu revitalizace veřejných ploch a technických sítí na sídlišti u Štěpnického rybníka. Foto: David Kratochvíl
NEJVĚTŠÍ investiční akce letošního roku v Telči stála okolo 30 milionů korun. Jde o první etapu revitalizace veřejných ploch a technických sítí na sídlišti u Štěpnického rybníka. Foto: David Kratochvíl

17.11.2023 Aktuality/Komentáře (1), autor:
David Kratochvíl

Když před dvěma lety v Telči úspěšně dokončili revitalizaci sídliště Jana Žižky, dost možná ještě na radnici nevěděli, jak moc se jim získané zkušenosti při této investiční akci budou letos hodit. 


Na jaře se totiž podařilo zahájit ve městě největší investiční akci letošního roku, kterou se stala první etapa revitalizace sídliště U Štěpnického rybníka. 
„Je pravdou, že tato investice byla v podobném duchu jako při  revitalizaci sídliště Jana Žižky,“ uvádí vedoucí rozvoje a územního plánování Vladimír Švec s tím, že náklady na úvodní etapu přesahují částku 30 milionů korun. 


V rámci rozpočtu se řešily například kompletně nové inženýrské sítě – vodovod, kanalizace a veřejné osvětlení.
Došlo i na parkové úpravy, mobiliář nebo nové povrchy místních komunikací. V letošním roce město investicí řeší zhruba polovinu sídliště, příští rok podle Švece chtějí revitalizaci dokončit druhou etapou.


„Nyní už jen čekáme, až se plochy, které prošly parkovými úpravami, zazelenají,“ říká spokojeně nad podobou revitalizace sídliště starosta Vladimír Brtník.
Telč letos vystavěla i další úsek cyklostezky. Nová trasa s přírodním povrchem měřící 1,6 kilometru vede z Volevčic k místní části města Studnice. Město zároveň v příštím roce plánuje opravit navazující cestu, po níž se cyklisté a chodci dostanou až do Doupěte.


Právě z této vísky už vede místní komunikace do lesů k hradu Roštejn. Výstavba cyklostezky do Studnic stála více než 6 mil. Kč, radnice na ni získala dotaci.
Letošní investice pro cyklisty navazuje na loni dokončenou cyklostezku od Roštejnského rybníka v Telči do Volevčic. Stavba úseku do Volevčic stála cca 5,5 milionu korun, město na ni dostalo rovněž dotaci Státního fondu dopravní infrastruktury. 


Cesta ze Studnic k Doupěti měří 1,4 kilometru a má rozbitý asfaltový povrch. Na jeho opravu za 2,2 milionu korun přispěje městu kraj. Díky novým cestám se cyklistům otevře okruh měřící okolo 25 kilometrů, po němž se kromě hradu Roštejn dostanou i k oblíbenému rekreačnímu rybníku Velký Pařezitý a do Řásné. 
V Řásné už je vybudovaná cyklostezka z dřívejška. Zlepšilo se také zázemí u Roštejnského rybníka, který je také přes letní měsíce hojně využívaný ke koupání. Město tam vybudovalo sociální zařízení, které v rekreačním areálu chybělo. 


Nově upravená už je od letošního léta i pláž a vstup do rybníka.  U rybníka Smrk poblíž Telče realizovalo město opravu hráze, která byla v havarijním stavu. Rybník je ve vlastnictví města, opravy stály přibližně sedm milionů korun. 


Rybník Smrk má rozlohu sedm hektarů a Roštejnský rybník je dvanáctihektarový. O dokončené rekonstrukci v areálu fotbalového hřiště za 18 milionů korun už jsme informovaly v dřívějším vydání JL.

Diskuze k článku

Nový komentář

ARCHITEKTURA = OBRAZ DOBY
 Telč – sídliště Štěpnický rybník – sídliště Markova humna – sídliště Radkovská.
 
Pohled architekta, který měl možnost navrhnout a realizovat uvedená sídliště. Snahou bylo město a krajinu požadovanými záměry co nejkonzervativněji doplnit a co nejméně poškodit.
Její stav je výsledkem činnosti šlechetných majitelů. Ukazuje na jejich moudrost, vkus a pochopení odkazu předků. Jejich záměry neovlivnil aktuální zisk časově omezeného majetnictví.
Renesance = Zachariáš,  první zpětně dohlédnutelný investor, který dal podobu zámku a ovlivnil přímo,  vzhled náměstí /radnice/. V krajině to bylo zejména zhodnocení hradu Roštýna a realizace obory, /areál - technické oplocení kamennými menhirky nebylo dosud zhodnoceno/. V současné době byl historický půdorys zničen.
Baroko = Slavatové,  konvent na náměstí.  Romantická historie jejich vymření  souvisí s kaplí sv. Karla. Jejich následníci Podstatští dokázali génia města a krajina pochopit a nepoškodit. O zámek a krajinu se do poslední chvíle pečlivě starali. Věděli, že pravá elegance nepostrádá dávku konservatismu. Plánovali na staletí a ne na momentální zisk. Tento názor na šlechtu  byl v době mé projektantské doby nežádoucí.
Podařilo se mi ho publikovat až 30. září 1994  v Jihlavských listech článkem: „Neodsuzujme šlechtu“.
Reakcí je obsáhlý anonym, který svědčí  o zarputilé a nekončící třídní nenávisti.
V této souvislosti  upozorňuji na  mantinely,  v nichž se pohybovala socialistická výstavba města Telče.
Na realizacích sídlišť se dají výtečně demonstrovat   „komunistické totalitní mantinely architektury“,  
související technologíí dodavatele.
Chci to empiricky ukázat na sídlištích,
která jsem postupně vyprojektoval a realizoval:
 
1/Odměk socialistického realismu, začátek šedesátých let =
Sídliště Markova humna.
 
2/Politické uvolnění před bratrskou pomocí v roce 1968 =
Sídliště Štěpnický rybník.
 
3/normalizace =
Sídliště Radkovská, panelové domy na přímý příkaz ved. taj. OV KSČ.
 
1/ Sídliště Markova humna
včetně prodejny a jeslí.
Stavby vedoucí mně milý Láďa Kovář z Dačic
S theodolitem málem denně kontroloval jeřábovou dráhu u výkopu
Vstupní silnice směřuje na barokní štíty. Obytné, v podstatě typové domy jsem  navrhl  tak, aby nerušily panorama Telče.
Jsou natočeny štíty na dálkové pohledy ze Studnického kopce.
Štíty na domech sídliště a zejména separátního domu u mlékárny jsou pokusem o uplatnění  štítu v nuceně použitém typu T0-B. Větší úpravu, zejména přetažení krovu dodavatel tehdy nepovolil.
 
2/Sídliště Štěpnický rybník
je koncipováno obdobně.
Realisoval ho opět Láďa Kovář. Zvýšená péče byla věnována nejenom tomu, aby  do něj byla vtažena stávající zeleň, ale také nové výsadbě.  Štíty byly  otočeny obdobným způsobem na  dálkové pohledy přes Štěpnický rybník, viz. přiložená panoramata.
Úsilí projektanta, které bylo vynaloženo na zachování jeho  koncepce
už nikdo neuvěří.
Ze strany schvalovacích orgánů,  /a to i města/, bylo požadováno zvýšení hladiny zástavby a zahuštění sídliště. Sídliště prošlo  expertizou ministerstva výstavby vedenou Ing. arch Blažkem, který nad ním tak trochu mávl rukou.
Nevím, jestli ho také neobměkčil náš přední památkář Ing. arch.  Aleš Vošahlík a ing. arch.  Pavel Korčák z ministerstva kultury, kteří mi byli přátelsky nakloněni. Psal se rok 1968 a dodavatel byl povolnější. Štíty domů v popředí  dodavatel kompromisem umožnil. Jeho podmínkou bylo ponechat ploché typové střechy u domů v pozadí při  pohledu přes Štěpnický rybník.
 
3/Sídliště panelových domů Radkovská
je projektováno a autorsky dozorováno stejným projektantem.
Realisoval ho opět Láďa Kovář.
Málokdo si uvědomuje, jak byla architektura ovlivněna
a dána politickou situací po našem druhém „osvobození“ v roce 1968.
Tehdy bylo svoláno na telečskou radnici jednání, 
jehož se zúčastnil  ved taj. OV KSČ Filip, ředitel Stavoprojektu Kavalec a ředitel Pozemních staveb Fruhauf. Tito soudruzi nekompromisně rozhodli,  že na tomto sídlišti musí být použity panelové domy z jihlavské panelárny.
Na mé námitky mne postavili málem do pozoru a vydali striktní rozkaz.
Tento systém „jedno okno v jednom fasádním panelu a nic víc“, 
zapadá do  sloganu doby:
„Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak“.
 
Částečně převzato z textu s fotografiemi
Jihlava 1. prosince 2004.  Zdeněk Gryc                                                                      
Zdeněk | 2023-11-17 16:18:11 | Reagovat
Reklama
30.11.2023 AktualityPeklo v podzemí

Také letos se v čase zahájení adventu promění jihlavské podzemí v pekelné chodby. Provozovatel Jihlavského podzemí uspořádá akci Peklo v podzemí od 1. do 3. prosince. Naplánováno ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityV Jamném diskutovali o mimořádných událostech, větrnících a kyberkriminalitě

Za minimálního zájmu místních obyvatel uspořádalo vedení obecního úřadu v Jamném na Polensku besedu, která byla rozdělena na tři části. Víc než dvě hodiny trvající prezentace s diskuzí ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNávštěvnost Vysočiny stoupá. Nejčastěji přijíždí Slováci

Počet turistů na Vysočině ve třetím čtvrtletí tohoto roku rostl o sedm procent. Kraj navštívilo více turistů, než tomu bylo ve třetím čtvrtletí předcovidového roku 2019, a to o rovných ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityRadnice v Polné chystá největší investici v historii města. Vývařovnu pro školy

Historicky největší investiční akci chystá vedení radnice v Polné. Kvůli narůstajícímu počtu obyvatel chce vystavět zbrusu novou mateřinku v ulici Na Podhoře. Součástí objektu má ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNa stávku se šlo s posílenou svačinou

Jedním z cílů včerejší stávky ve školách byla podpora nepedagogických pracovníků, protest proti jejich nízkým mzdám a častému pracovnímu přetížení. Jinak tomu nebylo ani v Jihlavě. ...

Komentáře (1)
29.11.2023 AktualityOd devíti let jsem chtěl být hvězdářem

V Třebíči minulý týden otevřeli nové planetárium. Nese jméno rodáka a astronoma Zdeňka Kvíze. Akce se zúčastnil také astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar. Co se vám vybaví ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualityNovoměstská nemocnice zakázala návštěvy neurologického oddělení

Nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku od dneška zakázala návštěvy neurologického oddělení, důvodem je zhoršená epidemická situace. Uvedla to na svém webu. Podle mluvčí Krajské ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualityŽivý betlém zahájí adventní čas v zoo   

Adventní dílny, rozsvícení stromečku nebo komentovaná krmení - to a mnohem více nás čeká v adventním čase. Začátek prosince bude i tento rok v jihlavské zoo spojen se začínajícím ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualitySměnný provoz byla nejhorší doba, jakou jsem zažil

Je hanebnost, že někdo připustil, aby to došlo tak daleko, říká o výpovědích souhlasů s přesčasovou prací lékařů ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Od pátku 1. prosince ...

Komentáře (1)
28.11.2023 AktualityHvězdou roku se také stala lodní modelářka

Zatímco loni si prestižní ocenění Hvězda roku v rámci tradičního koncertu rodin převzali tři žáci, letos jich vedení radnice v Třešti v městském kině tímto titulem ocenilo celkem pět. ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualitySníh, zmrazky a hromadná nehoda zastavily v sobotu večer dálnici D1

Vysočinu od pátečního podvečera zasypal sníh. Problémy v dopravě kvůli namrzlým a kluzkým silnicím napříč regionem na sebe nenechaly čekat dlouho. V sobotu večer museli policisté dokonce ...

Komentáře (0)
27.11.2023 AktualityStavebních povolení na Vysočině bylo letos do září vydáno o devět procent méně

Hodnota staveb, které byly na Vysočině povoleny letos do konce září, se v meziročním porovnání snížila o 3,1 procenta na 16,2 miliardy korun. Budovy určené pro bydlení se na celkové hodnotě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net