Reklama
Dnes je pondělí 04.12.2023     svátek má Barbora

Veřejnost kritizuje „čáry“ i lego ostrůvky

ČASTÝM terčem kritiky od veřejnosti jsou tzv. lego ostrůvky ve Fritzově ulici u autobusového nádraží. Foto: Pavel Bajer
ČASTÝM terčem kritiky od veřejnosti jsou tzv. lego ostrůvky ve Fritzově ulici u autobusového nádraží. Foto: Pavel Bajer

29.9.2023 Aktuality/Komentáře (4), autor:
Pavel Bajer

Část veřejnosti je spokojená a druhá část je velmi nespokojená. Tak by se daly zjednodušeně charakterizovat pocity občanů z nového systému parkování v Jihlavě. Ten je ve městě postupně zaváděn od letošního května. 


Jednu z rozhořčených reakcí nám k tomuto tématu zaslal Karel Tesař z Jihlavy. Podle něho nejsou všude po městě vyznačeny cyklopruhy správně. Tvrdí, že autoři nové koncepce parkování nedodržují tak právní normu a dělají to pouze pudově. 


„Minimální šířka ochranného jízdní pruhu vedle podélně parkujících vozidel je 1,75 metru. Na ulici Fritzova je to jen 1,3 metru,“ vypíchl jeden z možných problémů.  


Koordinátor parkování v Jihlavě Dalibor Pituch odpověděl, že ochranný cyklopruh v ulici Fritzova prověří. 
„Výjezd z Tyršovy ulice na ulici Fritzova. To mohl vymyslet opravdu jen ,Odborník´ včetně ochranných ostrůvků. Tohle už opravdu hraničí s lidskou blbostí,“ pokračoval Tesař. 


Na stejný problém JL upozornil i Oldřich Binar z Jihlavy, který považuje lego ostrůvky na Fritzově ulici nedaleko autobusového nádraží za nesmyslné. 

 

Nerozhodují jednotlivci
Pituch si však za dopravním značením stojí. „Dopravní úpravy na Tolstého a Fritzově ulici včetně ochranných cyklopruhů v ulici jsou výstupem pracovní skupiny, která se věnuje přípravě dopravního značení pro nový systém parkování,“ poznamenal.  


Podle něho je v pracovní skupině zastoupena samospráva, státní správa, účastní se jí i zástupci Policie ČR a městské policie. Upřesnil, že opatření pro cyklisty v těchto ulicích vychází z platného Generelu cyklistické dopravy města Jihlavy. 


Doplnil, že návrh dopravního značení byl zpracován autorizovaným inženýrem, odsouhlasen dopravním inspektorátem Policie ČR, stanoven státní správou v přenesené působnosti a realizován odbornou firmou. 


Za realizací cyklopruhů, dle Pitucha, tak nestojí žádné konkrétní osoby, ale jsou výsledkem standardního procesu. 
„Pokud by v některých částech provedeného dopravního značení byly nesrovnalosti, je odbor dopravy připraven je po upozornění a prověření samozřejmě řešit - stejně, jak to provádí dosud,“ slíbil. 


Karel Tesař dále polemizuje, že cyklopruhy nezvyšují bezpečnost provozu. Domnívá se, že naopak jízda s rozměrnými vozidly je pro cyklisty nebezpečnější (autobusy, trolejbusy a další). 

 

Lego ostrůvek město hájí
Dalibor Pituch má ale odlišný názor. Naopak si myslí, že cyklopruhy v ulicích města bezpečnost cyklistů zvyšují. Doplnil, že k cykloopatřením přistupují i jiná města v republice. 


Jak vyjmenoval, je to například Praha, Brno, Ostrava nebo v Kraji Vysočina Třebíč. V případě ochranných cyklopruhů se jedná o velice efektivní opatření, rozměrnější vozidla je mohou dle pravidel bez problému využít. 


Koordinátor se vyjádřil také přímo k lego ostrůvku na Fritzově ulici. Tam byl před úpravou dle něho příliš dlouhý přechod přes jednu z nejfrekventovanějších komunikací v Jihlavě. Navíc neodpovídal platným normám. 
Nový ostrůvek, jak uvedl, zvýšil bezpečnost chodců a na průjezdy zůstaly pro vozidla čtyři metry v každém směru. Zmínil i připravovanou úpravu dopravního stínu (vodorovné značení) vlevo při výjezdu z Tyršovy. 


„Další paradox je u Domu kultury zastávka MHD v křižovatce. Když jede trolejbus a zastaví, dojde zastavení celého pruhu jedoucího tím směrem,“ upozornil na další problém Oldřich Binar. 
Pituch napsal, že se u DKO chystá oprava kanalizační vpusti. Ta má proběhnout společně s úpravou zastávky Dům kultury.  

 

Spor o parkovací místa
Karel Tesař ve svém příspěvku označil samotný nový systém parkování za kapitolu samu pro sebe. „Například Štefánikovo náměstí-modrá zóna, 60 parkovacích míst, z toho v průměru 30 prázdných. Proč?“ tázal se. 


Na to koordinátor parkování přímo neodpověděl. Poznamenal pouze, že využití parkovišť na okraji oblastí se zavedeným novým systémem parkování je obecně nižší. „Zvýší se po rozšíření systému parkování, situaci budeme od podzimu monitorovat kamerovým vozidlem,“ reagoval na podnět. 


Občan dále upozornil na úsek Mahlerovy ulice od ulice Malátova po Vrchlického. Označil to za velmi problematické místo pro rozměrná vozidla. Jako příklad uvedl, že se tam nevejdou vozidla technických služeb. Tvrdí, že je tím porušována vyhláška. 


To však Pituch rozporuje. V popsaném úseku je dle něho jízdní pruh široký minimálně 3,25 metru. To má umožňit bezproblémový průjezd i rozměrnějších vozidel.  
„Parkovací pruhy mají minimálně dva metry, což je standardní, pokud je automobil širší než dva metry, má možnost parkovat v šikmých nebo kolmých stáních,“ argumentoval. 

 

„Hyenismus“ versus čištění
Karel Tesař upozornil, že to, co se v Jihlavě děje v dopravě, je tématem velké kritiky veřejnosti. 
„Systém parkování je jen proto, aby město vybralo co nejvíc peněz. Vždyť zpoplatnilo i místa pro vozidla, jejichž majitelé mají ZTPP. Hyenismus,“ vyslovil svůj názor. Pituch to však vidí jinak. 


„Hlavním důvodem zavedení systému parkování je úklid ulic, inventura dopravního značení, vznik pravidel pro parkování a zlepšení možností parkovat místním obyvatelům a podnikatelům, ale také návštěvníkům,“ vyjmenoval důvody. 


Jak upřesnil, všechny vybrané prostředky směřují do samostatného fondu. A z něho chce město financovat projekty ke zlepšení dopravy v Jihlavě. 
„Rozumíme, že většina z nás nemá ráda změny. Změn v dopravě je v posledních měsících v Jihlavě celá řada a dotýkají se velkého množství lidí. Na některé řidiče mohou působit i zmatečně,“ přiznal koordinátor parkování.  


Zdůraznil však, že změny jsou výsledkem standardních procesů a vedou k vyšší bezpečnosti slabších účastníků provozu, stejně jako k většímu komfortu řidičů. 


„S ohledem na velké množství úprav může dojít v některých případech k nesrovnalostem. Ty jsou samozřejmě postupně odstraňovány,“ dodal Pituch.  

Diskuze k článku

Nový komentář

........za snahu o řešení dopravy a parkování ve městě paří radním pochvala..........přece není možné, aby dojířdějící rodina z okolí přijela do Jihlavy 3 auty a nárokovala si parkování zdarma kdekoliv............vjet s kolem do cyklopruhů na vytížených silnicích je hazard se zdravím, to je fakt............navíc Jihlava pro kola není úplně vhodná, všude kopec.........
km | 2023-09-29 16:03:29 | Reagovat
Ten kdo ty "čáry" a lego ostrůvky pro JI vymyslel má v hlavě místo mozku jednu velkou lego kostku a možná ani tu ne :-D
F. Šimek | 2023-09-30 15:29:30 | Reagovat
Ale chodit mezi jezdícími koloběžkami všeho druhu a jízdními koly po chodníku a přechodech není také žádná chuť
Pepanmat | 2023-10-02 08:34:16 | Reagovat
Někteří pumpičkáři a někteří stojící lofasové na e-kolobrndách se místo po souběžné cyklostezce stále motají po auto asfaltu !
F. Šimek | 2023-10-02 15:28:22 | Reagovat
Reklama
30.11.2023 AktualityVlekaři na Vysočině spustili sněhová děla, na Žďársku jsou stopy pro běžkaře

Provozovatelé lyžařských sjezdovek na Vysočině využili pokles teplot a od úterního podvečera vyrábějí technický sníh. Kdy začnou na kopcích jezdit první vleky, bude záviset na počasí. ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityCenu za dobrovolnictví má žena, která v Jihlavě pomáhá uprchlíkům z Ukrajiny

Cenu za dobrovolnictví od ministerstva vnitra dostala letos Michaela Musilová, která pomáhá ukrajinským uprchlíkům v Jihlavě. V kategorii organizací ocenění získalo Dobrovolnické centrum ...

Komentáře (1)
29.11.2023 AktualityNávrh nového rozpočtu Vysočiny počítá s růstem příjmů a výdajů o pětinu

Návrh nového rozpočtu Kraje Vysočina počítá pro příští rok s navýšením příjmů, stejně jako výdajů přibližně o pětinu v porovnání s rozpočtem schváleným pro letošek. Vedení ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityVysočina chystá pro některá města až padesátimilionové dotace na sportoviště

Obce s rozšířenou působností (ORP) na Vysočině by měly mít příští rok šanci získat od Kraje Vysočina až 50 milionů korun na stavbu či rekonstrukci sportovišť. Kraj tím chce zvýšit ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityCesta ze severu krajského města do pěší zóny se zjednoduší

Už od 1. prosince by mělo v jihlavské pěší zóně platit finální dopravní řešení. Město o tom informovalo prostřednictvím tiskové zprávy. Podle radnice bylo dopravní řešení v pěší ...

Komentáře (3)
30.11.2023 AktualityJihlavsko zahájí advent

Letošní zahájení adventního času proběhne ve všech pěti městech na Jihlavsku. Slavnostní rozsvícení Jihlavy a vánočního stromu na Masarykově náměstí proběhne v neděli 3. 12. od ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityPeklo v podzemí

Také letos se v čase zahájení adventu promění jihlavské podzemí v pekelné chodby. Provozovatel Jihlavského podzemí uspořádá akci Peklo v podzemí od 1. do 3. prosince. Naplánováno ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityV Jamném diskutovali o mimořádných událostech, větrnících a kyberkriminalitě

Za minimálního zájmu místních obyvatel uspořádalo vedení obecního úřadu v Jamném na Polensku besedu, která byla rozdělena na tři části. Víc než dvě hodiny trvající prezentace s diskuzí ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNávštěvnost Vysočiny stoupá. Nejčastěji přijíždí Slováci

Počet turistů na Vysočině ve třetím čtvrtletí tohoto roku rostl o sedm procent. Kraj navštívilo více turistů, než tomu bylo ve třetím čtvrtletí předcovidového roku 2019, a to o rovných ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityRadnice v Polné chystá největší investici v historii města. Vývařovnu pro školy

Historicky největší investiční akci chystá vedení radnice v Polné. Kvůli narůstajícímu počtu obyvatel chce vystavět zbrusu novou mateřinku v ulici Na Podhoře. Součástí objektu má ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNa stávku se šlo s posílenou svačinou

Jedním z cílů včerejší stávky ve školách byla podpora nepedagogických pracovníků, protest proti jejich nízkým mzdám a častému pracovnímu přetížení. Jinak tomu nebylo ani v Jihlavě. ...

Komentáře (1)
29.11.2023 AktualityOd devíti let jsem chtěl být hvězdářem

V Třebíči minulý týden otevřeli nové planetárium. Nese jméno rodáka a astronoma Zdeňka Kvíze. Akce se zúčastnil také astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar. Co se vám vybaví ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net