Reklama
Dnes je sobota 02.12.2023     svátek má Blanka

Geoložka k okolí Brtnice: Tohle byly na konci prvohor Himálaje

GEOLOŽKA a mineraložka Pavla Hršelová seznamuje účastníky geologické vycházky s minerály v okolí Brtnice a říčky Brtničky. Na snímku vpravo archeolog Milan Vokáč. Foto: Jiří Varhaník
GEOLOŽKA a mineraložka Pavla Hršelová seznamuje účastníky geologické vycházky s minerály v okolí Brtnice a říčky Brtničky. Na snímku vpravo archeolog Milan Vokáč. Foto: Jiří Varhaník

27.9.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Bezmála tři desítky účastníků se vydaly v sobotu 16. září dopoledne od rybníku Šamonín po toku říčky Brtničky, aby si s odborníky na geologii i historii připomněly život a působení našich předků v této lokalitě. 


Na břehu rybníka nejprve archeolog Milan Vokáč z pořadatelského brtnického spolku Regionální muzeum Horního Pooslaví okomentoval aktuální nálezy středověkých kovových artefaktů z okolí Brtnice. Byl mezi nimi soubor ručně kovaných hřebů z kol a bočnic vozů, typický vrcholně středověký hřeb s roztepanou křídlovitou hlavicí, zbytky podkov a stavebního kování, ale i hrot šípu do kuše. 


„Kovák dokázal vykovat za jednu hodinu asi tak deset takových hřebů. To byla pečlivá, náročná práce. A železem se velice šetřilo, jako ostatně vším. Hřeb byl taková vzácnost, že když se rozebírala stavba, tak ty hřeby vytahali a použili je znovu. I středověké podkovy poznáte podle toho, že jsou subtilní, tenoučké, železo i barevné kovy byly velice vzácné, šetřilo se s nimi,“ vysvětloval nad nálezy Vokáč. 
Jak archeolog vysvětlil, čeká předměty konzervování v jihlavské laboratoři. „Ale třeba z výzkumu v Třebíči na náměstí jsme teď železných předmětů vykopali několik tisíc…,“ dodal archeolog s úctou k práci konzervátora.  


Jak účastníkům setkání na samém okraji Jihlavského rudního obvodu popsala mineraložka a geoložka Pavla Hršelová z Moravského zemského muzea Brno, souviselo osidlování Českomoravské vrchoviny ve 13. a 14. století právě s přítomností drahých kovů. 
„Tady byly nepropustné hvozdy, jsme tady zhruba 600 m nad mořem. Málokomu normálnímu by se sem chtělo, protože co tady? Na nějaké pěstování plodin to úplně nebylo. Ale šlo se sem za zlatem a za stříbrem,“ vysvětlila. 


„Kolonisté začali zakládat osady, vytvářeli políčka, pastviny, stavební jámy a hliníky. Při té příležitosti začali narážet na vršky metalických žil. Ve středověku znamenal jásot např. nález olova. Olovo, dneska zatracovaný kov, bylo ve středověku velice žádané, bylo opravdu posazeno na úrovni drahého kovu,“ doplnil M. Vokáč. 


Prospektoři, většinou z německy mluvících zemí, poté šli po těchto nálezech a docházelo ke konfrontacím. 
„Prospektoři, a za nimi následující horníci, pak krajinu důkladně obrátili. Takže někdy od poloviny 13. století se tady pohybovala spousta cizích nových lidí, kteří měli právo svobodně kdekoli kopat rudy. Poměrně klidný život prvních rolníků a pastevců tak skončil. Políčko, kde se nacházela nějaká bonanza, bylo často obráceno a rolník pak splakal nad výdělkem a utekl pryč,“ popsal archeolog realitu tehdejší doby.  

 

Deset kilometrů hornin nad hlavou 
Geoložka také představila publikaci od týmu několika autorů, knihu Historické dolování drahých kovů na Českomoravské vrchovině (MZ Muzeum Brno, 2021). 


„Původně měla být kapesním průvodcem, trošku se nám to vymklo z ruky…,“ okomentovala výpravné dílo, díky němuž podle ní nadšenci mohou v regionu pátrat po pozůstatcích někdejšího dolování. Jak dodala, nedávná kůrovcová těžba řadu památek odhalila a zpřístupnila, mnoho jich ale těžká technika také poničila. 


Těžba zde probíhala během několika staletí ve vlnách, tak jako je tomu i dnes. „Zavřeli jsme uran, teď najednou šla cena uranu strašně vysoko a čekám, kdy se ve zprávách začne objevovat, že se možná začne přemýšlet, že se Rožínka znovu rozjede. Je to pořád otázka poptávky a toho, jestli to je, nebo není rentabilní,“ uvažovala Hršelová.


V krátkém výkladu nad geologickou mapou ČR zavedla účastníky do prehistorie oblasti, když vysvětlila souvislosti křížení Přibyslavské a Komárovické tektonické zóny, okolnosti působení tlaků v horninách, mineralizace, následného zvětrávání atd. 
Jak vysvětlila, je přítomnost zlata dána právě geologií oblasti. Těžké a odolné zlato je sice částečně unášeno vodními toky, ale víceméně zůstává v blízkosti původních zdrojů, kde se nakoncentrovalo v sedimentech potůčků.


„Představte si, že tohle byly na konci prvohor Himálaje. Nad námi bylo dejme tomu ještě dalších deset kilometrů hornin. Vlivem počasí, klimatu, ledovce je krajina ČR obrovitánsky uhlazená. To je důvod, proč tady horniny vystupují opravdu z poměrně velké hloubky… Za těch 300 milionů let se z toho stala taková trošku placička,“ rozhlížela se geoložka. 

 

Zlatý prach i pojistky
Samotná Brtnice ovšem podle ní ve středověku významným nalezištěm zlata nebyla. Malá byla šance na nálezy v druhotných ložiscích - tedy v sedimentech potoků a řek, a nebyla tu ani primární ložiska, tedy křemenná žíla se zlatem.


„Nacházíme se mezi Brtnicí a Komárovicemi. Brtnice a jih dolů – zlatonosný revír, naopak Komárovice směr k Jihlavě – to jsme ve stříbronosném revíru… Naši předkové na to měli oko a čuch. Tady netěžili, protože tu nebyla taková akumulace zlata. Tam, kde to nemělo význam, tam neplýtvali energií,“ uvedla geoložka letošní rýžování na Brtničce.  


Významnější podle ní bylo v tom směru Předínsko, spodnější tok níže pod Brtnicí - Opatov, Hory. „Ale zlato se v těch horninách nachází rozptýlené, takže je šance i v neložiskovém prostředí zlatinky najít,“ dodala Hršelová.   


Letošní vycházka do krajiny navázala na tradici někdejších veřejných popularizačních vycházek, které do roku 2018 organizovalo ve dvouletých cyklech předínské muzeum. Založil ji nedávno zemřelý mineralog muzea Stanislav Houzar. 
Po zatím posledním setkání na Želetavce tradici přerušila kovidová pandemie. Při obnovení tradice se nyní na rýžoviště po toku Brtničky vydali s výpravou i další odborníci – archeolog a historik Stanislav Vohryzek z telčského památkářského pracoviště, archeolog jihlavského muzea David Zimola, hledači středověkých artefaktů a další. 


Jak vysvětlil M. Vokáč, lze někdy při rýžování v sedimentech Brtničky nalézt i předměty splavené říčkou z města Brtnice: „O překvapení není při zlaté horečce nouze. Našli jsme třeba krásné staré porcelánové pojistky.“ 


Na dně pánví se ale ve zdejších sedimentech při několika předchozích pokusných rýžováních objevily i drobné prachové stopy zlatinek. To se při sobotní vycházce nepodařilo, zato hledači narazili na zajímavé minerály almandin, rutil či turmalin.  
„Za dva roky to vypadá na Zlatomlejn,“ avizovali organizátoři v závěru letošní vycházky. Odpoledne na ni navázala přímo v Brtnici odpolední slavnost Sklizeň na sýpce. 


Do bývalé Panské sýpky u zámku pozvali pracovníci Regionálního muzea Horního Pooslaví a Muzea Předín veřejnost na ukázky zpracování sklizených plodin tradičními způsoby, anebo na výstavu zemědělské techniky z období první republiky. Lidé si mimo jiné prohlédli nově instalované expozice pekařství a perníkářství, došlo i na košt vín a burčáku. 
 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
30.11.2023 AktualityPeklo v podzemí

Také letos se v čase zahájení adventu promění jihlavské podzemí v pekelné chodby. Provozovatel Jihlavského podzemí uspořádá akci Peklo v podzemí od 1. do 3. prosince. Naplánováno ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityV Jamném diskutovali o mimořádných událostech, větrnících a kyberkriminalitě

Za minimálního zájmu místních obyvatel uspořádalo vedení obecního úřadu v Jamném na Polensku besedu, která byla rozdělena na tři části. Víc než dvě hodiny trvající prezentace s diskuzí ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNávštěvnost Vysočiny stoupá. Nejčastěji přijíždí Slováci

Počet turistů na Vysočině ve třetím čtvrtletí tohoto roku rostl o sedm procent. Kraj navštívilo více turistů, než tomu bylo ve třetím čtvrtletí předcovidového roku 2019, a to o rovných ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityRadnice v Polné chystá největší investici v historii města. Vývařovnu pro školy

Historicky největší investiční akci chystá vedení radnice v Polné. Kvůli narůstajícímu počtu obyvatel chce vystavět zbrusu novou mateřinku v ulici Na Podhoře. Součástí objektu má ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNa stávku se šlo s posílenou svačinou

Jedním z cílů včerejší stávky ve školách byla podpora nepedagogických pracovníků, protest proti jejich nízkým mzdám a častému pracovnímu přetížení. Jinak tomu nebylo ani v Jihlavě. ...

Komentáře (1)
29.11.2023 AktualityOd devíti let jsem chtěl být hvězdářem

V Třebíči minulý týden otevřeli nové planetárium. Nese jméno rodáka a astronoma Zdeňka Kvíze. Akce se zúčastnil také astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar. Co se vám vybaví ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualityNovoměstská nemocnice zakázala návštěvy neurologického oddělení

Nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku od dneška zakázala návštěvy neurologického oddělení, důvodem je zhoršená epidemická situace. Uvedla to na svém webu. Podle mluvčí Krajské ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualityŽivý betlém zahájí adventní čas v zoo   

Adventní dílny, rozsvícení stromečku nebo komentovaná krmení - to a mnohem více nás čeká v adventním čase. Začátek prosince bude i tento rok v jihlavské zoo spojen se začínajícím ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualitySměnný provoz byla nejhorší doba, jakou jsem zažil

Je hanebnost, že někdo připustil, aby to došlo tak daleko, říká o výpovědích souhlasů s přesčasovou prací lékařů ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Od pátku 1. prosince ...

Komentáře (1)
28.11.2023 AktualityHvězdou roku se také stala lodní modelářka

Zatímco loni si prestižní ocenění Hvězda roku v rámci tradičního koncertu rodin převzali tři žáci, letos jich vedení radnice v Třešti v městském kině tímto titulem ocenilo celkem pět. ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualitySníh, zmrazky a hromadná nehoda zastavily v sobotu večer dálnici D1

Vysočinu od pátečního podvečera zasypal sníh. Problémy v dopravě kvůli namrzlým a kluzkým silnicím napříč regionem na sebe nenechaly čekat dlouho. V sobotu večer museli policisté dokonce ...

Komentáře (0)
27.11.2023 AktualityStavebních povolení na Vysočině bylo letos do září vydáno o devět procent méně

Hodnota staveb, které byly na Vysočině povoleny letos do konce září, se v meziročním porovnání snížila o 3,1 procenta na 16,2 miliardy korun. Budovy určené pro bydlení se na celkové hodnotě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net