Reklama
Dnes je sobota 02.12.2023     svátek má Blanka

Den architektury na Vysočině uctí Santiniho, v Jihlavě se vydá podél řeky na zdejší mosty

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

26.9.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Třináctý ročník festivalu Den architektury připomene 300. výročí úmrtí architektka Santiniho. V Jihlavě se vydá na mosty a lávky. 
Den architektury se tradičně koná u příležitosti Světového dne architektury, který připadá na první pondělí v říjnu. Letošní festival nabídne mezi 29. zářím až 5. říjnem více než 400 zdarma přístupných akcí po celé ČR a na Slovensku. Zahrne exkurze do běžně nepřístupných budov, architektonické procházky, přednášky nebo programy pro děti. 


Podle organizátorů se letošní festival zaměří na výjimečná konstrukční řešení v historické a industriální architektuře, ale také u staveb 20. a 21. století. 
V Jihlavě pozve ateliér UNArchitekti veřejnost na architektonickou procházku nazvanou Od mostu k mostu v Jihlavě. Zaměří se na konstrukční řešení jednotlivých mostů a lávek. Průvodci vysvětlí odlišnosti dané jejich různou funkcí, dobou vzniku, statickým schématem a použitými materiály.


•  Na různých místech republiky festival připomeneme dílo představitele barokní gotiky, architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela. Od jeho úmrtí uplyne letos 300 let.
V Želivě proběhne komentovaná prohlídka kostela Narození Panny Marie, který z původní středověké podoby přestavěl do barokní právě Santini. 

Akce Santiniho jazyk se koná ve Žďáru nad Sázavou. Průvodci po tamním Zámku a Santiniho Zelené hoře budou historik umění Jiří Kroupa a architekt Jiří Uran Vítek. 
Prohlídky staveb budou doplněny teoretickými přednáškami spojující kunsthistorické bádání se současnou digitální architekturou. Program ve Žďáru nad Sázavou zpestří workshop v ICE Industrial Services, který představí inovativní 3D tisk z betonu. 
Za Santinim se mohou zájemci vydat též do Humpolce. Tady v rámci architektonické procházky zamíří do kostela sv. Mikuláše, který byl rovněž přestavěn pod Santiniho vedením. 
•  Mimořádná bude příležitost podívat se do nově vzniklého minimálního obytného prostoru z bývalé trafostanice z roku 1913 v Lipnici nad Sázavou. 
•  V Náměšti nad Oslavou se veřejnosti otevře místní tkalcovna. S historikem architektury Janem Zikmundem návštěvníci nahlédnou do běžně nepřístupných míst budovy z let 1973–1977. 
•  V Třebíči se společně s architektem Tomášem Rusínem program zaměří na nově revitalizované Karlovo náměstí, jehož nedávná rekonstrukce od architektonického studia RAW radikálně proměnila jeho tvář i využití.
•  Další programová sekce se zaměří na tvorbu výrazného představitele poválečné architektury u nás Karla Pragera. Ten se narodil právě před 100 lety.
Zakladatelkou a ředitelkou Dne architektury je Marcela Steinbachová. Jak organizátoři uvádějí, za 13 let se do festivalu zapojilo na 240 měst. 
Program vzniká ve spolupráci s místními spolky, iniciativami či architekty. Vstup na akce je zdarma, v některých případech je potřebná rezervace předem. Podrobný program je zveřejněn na webu denarchitektury.cz.
•  Paralelně s festivalem Den architektury probíhá také mezinárodní filmový festival Film a architektura. Jeho 12. ročník zamíří v termínu 29. 9. – 4. 10. do 26 měst po celé republice, na Slovensku a do Berlína. 
Letos festival představí 38 krátkých a celovečerních snímků zaměřených na architekturu, tvorbu měst a design, a to ve čtyřech sekcích – Konstrukce, Limity originality, Persony a Inspirace Adama Štěcha. Projekce doplní diskuze s tvůrci či přednášky. Více informací je na webu filmarchitektura.cz. Za oběma festivaly stojí spolek Kruh. 

 

Den architektury na Vysočině – program 
•  Jihlava - Mosty: * 30.9. Vycházka Mosty mezi Motorpalem a Helenínem s ateliérem UNArchitekti. Po proudu řeky Jihlavy s odborným výkladem zaměřeným na konstrukční řešení jednotlivých mostů a lávek a odlišností daných jejich různou funkcí, dobou vzniku, statickým schématem a použitými materiály (cca 2 hodiny, start u restaurace Venuše v 10).


•  Humpolec – Sirény: * 4.10. Vycházka S 8smičkou po stopách barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela - součástí návštěva kostela sv. Mikuláše, který prošel přestavbou právě pod Santiniho vedením (cca 1,5 h, start v 16).


•  Náměšť nad Oslavou – Komentovaná prohlídka Experimentální tkalcovna: * 30.9. Po interiérech unikátní poválečné průmyslové stavby s historikem architektury Janem Zikmundem. Tkalcovna dvojplyšů podniku Bytex (cca 1 hodina, start ve 14). 


•  Třebíč – Revitalizace Karlova náměstí: * 5.10. Komentovaná prohlídka s jedním z architektů Tomášem Rusínem ze studia RAW (cca 1 hodina, start v 17).


•  Žďár nad Sázavou – Santiniho jazyk 2023: * 30.9. Komentovaná procházka a přednáška Stavby barokního architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela s historikem umění Jiřím Kroupou a architektem Jiřím Uranem (10) * 3.10. Workshop, přednáška 3D tisk architektury - představení inovace v architektuře a stavitelství, 3D tisku z betonu, s architektkou Kristýnou Uhrovou v ICE Industrial Services (10, nutná rezervace).


•  Želiv – Klášterní kostel Narození Panny Marie: * 30.9. + 1.10. Komentovaná prohlídka Za architekturou kostela, který ze středověké podoby do barokní přestavěl Jan Blažej Santini-Aichel + historie klášterního komplexu založeného benediktiny (vždy 11-16). 
Zdroj: denarchitektury.cz 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
30.11.2023 AktualityPeklo v podzemí

Také letos se v čase zahájení adventu promění jihlavské podzemí v pekelné chodby. Provozovatel Jihlavského podzemí uspořádá akci Peklo v podzemí od 1. do 3. prosince. Naplánováno ...

Komentáře (0)
30.11.2023 AktualityV Jamném diskutovali o mimořádných událostech, větrnících a kyberkriminalitě

Za minimálního zájmu místních obyvatel uspořádalo vedení obecního úřadu v Jamném na Polensku besedu, která byla rozdělena na tři části. Víc než dvě hodiny trvající prezentace s diskuzí ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNávštěvnost Vysočiny stoupá. Nejčastěji přijíždí Slováci

Počet turistů na Vysočině ve třetím čtvrtletí tohoto roku rostl o sedm procent. Kraj navštívilo více turistů, než tomu bylo ve třetím čtvrtletí předcovidového roku 2019, a to o rovných ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityRadnice v Polné chystá největší investici v historii města. Vývařovnu pro školy

Historicky největší investiční akci chystá vedení radnice v Polné. Kvůli narůstajícímu počtu obyvatel chce vystavět zbrusu novou mateřinku v ulici Na Podhoře. Součástí objektu má ...

Komentáře (0)
29.11.2023 AktualityNa stávku se šlo s posílenou svačinou

Jedním z cílů včerejší stávky ve školách byla podpora nepedagogických pracovníků, protest proti jejich nízkým mzdám a častému pracovnímu přetížení. Jinak tomu nebylo ani v Jihlavě. ...

Komentáře (1)
29.11.2023 AktualityOd devíti let jsem chtěl být hvězdářem

V Třebíči minulý týden otevřeli nové planetárium. Nese jméno rodáka a astronoma Zdeňka Kvíze. Akce se zúčastnil také astronom a popularizátor vědy Jiří Grygar. Co se vám vybaví ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualityNovoměstská nemocnice zakázala návštěvy neurologického oddělení

Nemocnice v Novém Městě na Moravě na Žďársku od dneška zakázala návštěvy neurologického oddělení, důvodem je zhoršená epidemická situace. Uvedla to na svém webu. Podle mluvčí Krajské ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualityŽivý betlém zahájí adventní čas v zoo   

Adventní dílny, rozsvícení stromečku nebo komentovaná krmení - to a mnohem více nás čeká v adventním čase. Začátek prosince bude i tento rok v jihlavské zoo spojen se začínajícím ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualitySměnný provoz byla nejhorší doba, jakou jsem zažil

Je hanebnost, že někdo připustil, aby to došlo tak daleko, říká o výpovědích souhlasů s přesčasovou prací lékařů ředitel jihlavské nemocnice Lukáš Velev. Od pátku 1. prosince ...

Komentáře (1)
28.11.2023 AktualityHvězdou roku se také stala lodní modelářka

Zatímco loni si prestižní ocenění Hvězda roku v rámci tradičního koncertu rodin převzali tři žáci, letos jich vedení radnice v Třešti v městském kině tímto titulem ocenilo celkem pět. ...

Komentáře (0)
28.11.2023 AktualitySníh, zmrazky a hromadná nehoda zastavily v sobotu večer dálnici D1

Vysočinu od pátečního podvečera zasypal sníh. Problémy v dopravě kvůli namrzlým a kluzkým silnicím napříč regionem na sebe nenechaly čekat dlouho. V sobotu večer museli policisté dokonce ...

Komentáře (0)
27.11.2023 AktualityStavebních povolení na Vysočině bylo letos do září vydáno o devět procent méně

Hodnota staveb, které byly na Vysočině povoleny letos do konce září, se v meziročním porovnání snížila o 3,1 procenta na 16,2 miliardy korun. Budovy určené pro bydlení se na celkové hodnotě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net