Reklama
Dnes je čtvrtek 07.12.2023     svátek má Ambrož

Zelená hora osiřela, beránci šli spát

VYHNÁNÍ beránků z pastviny na Zelené hoře bylo natotata.  Foto: Lenka Kopčáková
VYHNÁNÍ beránků z pastviny na Zelené hoře bylo natotata. Foto: Lenka Kopčáková

25.9.2023 Aktuality/Komentáře (0), autor:
Lenka Kopčáková

Jen něco přes pět minut trvalo vyhnání beránků z pastviny a jejich poslušný nástup na připravený vůz. Takový fofr dával jen malý prostor k focení. Na svahu Zelené hory skončila ve středu 13. září již čtvrtá pastevecká sezóna. 


Stádo beránků na Zelené hoře patří jako kdysi ke koloritu žďárského poutního místa. S nadsázkou - chundelaté „živé sekačky“ tu s chutí odvádějí svoji práci. Sezónním najímáním stáda město Žďár nad Sázavou úspěšně řeší problém s náletovými dřevinami kolem památky UNESCO. 
Jen pro připomenutí, ještě v 90. letech 20. století poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře obklopoval vzrostlý les. Vlhkost a spad jehličí však škodily střechám a zdivu historického areálu.


Když Jan Blažej Santini Aichel v roce 1722 poutní kostel dostavěl, další dvě století byla Zelená hora porostlá travou a ve strmém svahu se pásly ovce. K zalesnění došlo až v polovině 19. století.


V období po přijetí památky do seznamu UNESCO v roce 1994 začalo město s kácením lesa, které zprvu přineslo velkou kritiku žďárské veřejnosti. V roce 2007 byl již kopec odlesněn a město na holém kopci vybudovalo síť stezek s odpočinkovými místy a krásnými rozhledy. Lidé začali Zelenou horu objevovat úplně jinak, hlavně pro své procházky. 


Vykácený les ale stále bojoval a agresivní náletové dřeviny utlačovaly křehké luční společenství. Město vsadilo na historické zkušenosti s pasením na Zelené hoře a povolalo ovečky do svých služeb. Před čtyřmi lety šlo o raritu.

 

Beránčí stádo nastupuje
Ale místo oveček nastoupila parta beránků. Ti jsou mnohem tišší na rozdíl od bahnic, které hlasitě svolávají své mladé. To by v blízkosti smuteční obřadní síně nebylo vhodné. 


Jak při letošním jarním vypouštění stáda vysvětlil na místě žďárský starosta Martin Mrkos, v roce „nula“ si krajináři v rámci „beránčího“ projektu udělali základní monitoring. Stav louky bude přírodovědná fakulta Jihočeské univerzity vyhodnocovat v roce 2024.


„Ke zjištění, jak se rostlinné společenství pastvou změnilo, je potřebný horizont pěti let,“ uvádí starosta Mrkos s tím, že již po několika sezónách je viditelný posun v kvalitě porostů. Na svahu se objevují i byliny, které dříve neměly šanci. 
Stádo patří farmáři z Počítek Milanu Daďourkovi.   


V horkém odpoledni 13. září farmář poblíž ambitu zacouval valníkem k ohradě a pak vyrazil hledat stádo. To se chladilo o kus níž ve stínu stromů. Pro ovčáckou „borderku“ nebyl problém úkryt ihned objevit. Zalehla opodál stáda a očima lpěla na svém pánovi. 
Následovalo pár povelů a živá vlna se dala do pohybu. A rovnou k vozu. Zadní beránci jako vycvičení způsobně počkali ve frontě, než první řady jejich brachů naskáčou na valník. Během chvíle nebylo co řešit. 


Ale vše není tak ideální. Pasení beránků má i stinnou stránku. Tou jsou nezodpovědní lidé. I přes cedule zakazující krmení sypou zvířatům zbytky. 
„Beránci jsou zvyklí jen na trávu a z jakéhokoliv příkrmu by se mohli nafouknout. Pokud zvíře tyto zbytky sní, do večera může být mrtvé,“ vysvětluje farmář. Po těchto zkušenostech třikrát denně zajížděl na pastvu stádo kontrolovat. Dokonce i v den odjezdu objevil znovu v ohradě nasypané kuchyňské zbytky. 
Jak se Milan Daďourek ohlíží, velmi náročný byl týden na konci srpna, kdy za horkého počasí opakovaně řešil problém s napáječkou.
„Někdo rozšrouboval hadici přivádějící vodu, takže ta vytékala po svahu, napajedlo bylo suché a zvířata žíznila. Následně jsem objevil i poničenou ohradu,“ poukazuje farmář.  


Přesto si nemyslí, že by beránci na Zelené hoře někomu vadili. Spíš se domnívá, že šlo o mladickou nerozvážnost a opileckou veselost.
„Jakmile se tu začala ukazovat městská policie a my jsme sem několikrát denně zajížděli na kontrolu, záškodnické akce rychle zmizely,“ uvádí. Rozhodně jej prý tato zkušenost neodradí. Větší obavy má farmář z přikrmování, s nímž bojoval po celou sezónu, ačkoliv přímo do míst, kam někdo zbytky nosil, dal cedule.
Už od jara bylo patrné, že plocha na Zelené hoře začíná vypadat jako louka a pastvina. Oproti minulým rokům, kdy tu beránci přes léto spíš pohubnuli, letos je farmář Milan Daďourek s jejich kondicí spokojen. 

 

Všichni jsou fit
„Kondici stáda sledujeme pořád, je to hlavní ukazatel toho, jak vypadá tráva. A ta díky letním dešťům podrůstala,“ říká. Pastvy tedy bylo dost. Ale při posledním suchu již travní přírůsty zpomalily a beránci začali vytrhávat trávu i s kořínky. Hrozilo tak, že by stádo mohlo plochu přepást. 


„Příští rok se budeme snažit na Zelenou horu přijít dřív z jara a vypustíme také o něco méně zvířat. Jak se louka mění, již nepotřebuje takový tlak. Dosavadní systém, že v červenci by se posekl vršek kopce, zůstane asi stejný,“ uvádí Daďourek.


Letos najelo na Zelenou horu původně 26 beránků. „Ale hned v prvním týdnu se ukázalo, že jeden z nich je systematický útěkář a naučil by to všechny ostatní. Takže jsme ho museli chytit do lasa, což bylo rodeo,“ směje se. Ostatních 25 beránků na daný úkol stačilo. 


Když nebylo horko, stádo se pohybovalo po celém svahu a lidé chodili po svých stezkách mezi beránky. 
„Beránci jsou takoví flegmatici, nic neudělají. Maximálně utečou, když už jim kontakt připadá moc blízký,“ dodává na závěr farmář Milan Daďourek. 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
04.12.2023 AktualityRáno bylo velmi mrazivé, v Jihlavě padnul rekord z roku 1962

Česko dnes zažilo nejmrazivější ráno začínajícího týdne i této zimy. V Jihlavě padnul rekord z roku 1962, který byl -16,6 st. C. Dnes ráno bylo na stanici Hruškové Dvory naměřeno -17,6. ...

Komentáře (0)
04.12.2023 AktualityZnojemský most čeká asi demolice

Nedávná zpráva o špatném stavu ložisek na Znojemském mostě v Jihlavě zaskočila mnohé motoristy. Z celkového počtu 36 mostních ložisek je jich šest krajních po obou stranách dokonce v ...

Komentáře (2)
04.12.2023 AktualityNevím, jak řešit práci v zemědělství bez řidičáku, zoufal si recidivista u soudu

Když podnikáte v zemědělství, lesnictví a příležitostně ještě v dalších činnostech, tak se bez řidičáku neobejdete. Když navíc bydlíte prakticky na samotě, kde není ani obchod, nutnost ...

Komentáře (0)
04.12.2023 AktualityHorácký fotoklub vystavuje ke 100 letům jihlavské fotografie 

První český fotoklub v Jihlavě byl ustanoven valnou hromadou 6. prosince 1923. Přesně o sto let později se bude v Domě Gustava Mahlera ve Znojemské ulici konat vernisáž výstavy děl současných ...

Komentáře (0)
03.12.2023 AktualityNemocnice omezují návštěvy

Počet nakažených akutními respiračními onemocněními (ARI) na Vysočině opět vzrostl. Vyplývá to ze zprávy vysočinské Krajské hygienické stanice (KHSV) v Jihlavě. Mezi ARI patří nejen ...

Komentáře (0)
03.12.2023 AktualityVzkaz pro pyromany: Místo petard kupte raději krmení zvířatům v útulku

Pro zvířata patří konec roku z důvodů ohňostrojů a bezhlavého používání pyrotechniky mezi nejnáročnější období. Shodují se na tom odborníci napříč organizacemi, které se o ně ...

Komentáře (1)
03.12.2023 AktualityPochvala za péči o zeleň

PŘED časem zavolala do JL jedna spokojená seniorka, která již 60 let bydlí v Ladově ulici v Jihlavě. Řekla nám, že jí je přes 80 let. ,Skupina pracovníků ze zahradnictví v Rantířovské ...

Komentáře (0)
02.12.2023 AktualityRáda rozdávám radost. Není větší odměny, říká paní „Perníčková“

Když na ulici ve Větrném Jeníkově potkáte Ivanku Svobodovou (63), prakticky nikdo už ji nezná jinak, než jako paní Perníčkovou. Přitom je úplně jedno, jestli se jako teď blíží čas adventu, ...

Komentáře (1)
02.12.2023 AktualityZTP musí platit plné parkovné

Nová koncepce parkování v Jihlavě budí značné emoce. Hodně se na veřejnosti hovoří o tom, jak to bude s parkováním pro tělesně postižené. „Množí se nám spousty dotazů od držitelů ...

Komentáře (3)
01.12.2023 AktualityMěstský ohňostroj na Nový rok nebude v Polné a Telči

Oslavy konce starého a začátku nového roku se ani letos ve městech na Jihlavsku neobejdou bez radnicemi organizovaného ohňostroje. Výjimkou je Polná, která ohňostrojem každoročně zahajuje ...

Komentáře (1)
01.12.2023 AktualityMikuláše s družinou můžete potkat už o víkendu

I když Mikuláš se svou družinou oficiálně do terénu vyrazí až během úterního večera 5. prosince, potkat se Mikulášem, čertem a andělem můžete už v pátek 1.12. v Telči. Od 15 ...

Komentáře (0)
01.12.2023 AktualityZámek o dvou víkendech nabídne vánoční prohlídky 

Do vánoční nálady se naladil Státní zámek v Telči. Akce Vánoce na zámku tu proběhne o prvním a druhém adventním víkendu. Jak sdělila Lucie Norková ze správy zámku, bude veřejnosti ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net